Nová strategie US Air Force: Valkýry v kontejnerech  
Kratos Defense upravují své bojové tryskové drony XQ-58A Valkyrie pro nasazení v kontejnerech. Přináší to celou řadu výhod, od snadné přepravy až po nenápadnost. Válečné stroje v kontejnerech nejsou vidět a je možné je uskladnit téměř kdekoliv. Připravte se na války kontejnerů!
Kolik by se tam asi vešlo valkýr? Kredit: Keith Skipper / Wikimedia Commons.
Kolik by se tam asi vešlo valkýr? Kredit: Keith Skipper / Wikimedia Commons.

Americké letectvo se shlédlo v dronech. Rádi by měli celá hejna letálně vyzbrojených dronů, která nenápadně přivezou na místo určení a pak je najednou vypustí, aby zahltily obranu protivníka a napáchaly co největší škodu. Této pozoruhodné strategii bychom mohli říkat Valkýry v kontejnerech.

 

XQ-58A Valkyrie při svém prvním letu. Kredit: US Air Force.
XQ-58A Valkyrie při svém prvním letu. Kredit: US Air Force.

Strategii v duchu postmoderního Wagnera vymyslel výrobce dronů Kratos Defense. Spočívá v tom, že by jejich valkýry, tedy drony XQ-58A Valkyrie, dovezli na místo bojových operací ve speciálně upravených kontejnerech. Mohly by dorazit například na malé ostrovy v Pacifiku, tedy do oblasti, kde by mohly propuknout trable s Čínou. Kdyby k něčemu vážně došlo, tak by drony byly ihned připraveny ve velkém počtu k akci. Mohou být vyzbrojeny přesně naváděnou municí a raketami vzduch-vzduch a mohou vzlétnout na mise hluboko na území protivníka.

 

Klíčovou roli by v této strategii pochopitelně měly sehrát drony Valkyrie, upravené tak, aby se vešly do upraveného kontejneru standardní velikosti. Valkýry by měly být nezávislé na ranveji, takže ke vzletu a přistání nebudou potřebovat letištní plochy. Společnost Kratos již dříve vyráběla rané drony v roli cvičných cílů, které vzlétají z krátké rampy s pomocí přídavné rakety. Jakmile se takový dron dostane do vzduchu, tak spustí turbodmychadlový proudový motor a může letět.

 

Čtyři pumy GBU-39 Small Diameter Bomb pod letounem F-15E Strike Eagle. Kredit: US Air Force.
Čtyři pumy GBU-39 Small Diameter Bomb pod letounem F-15E Strike Eagle. Kredit: US Air Force.

Je to nákladní válčení. Kratos se domnívá, že jak Valkyrie, tak i přídavná raketa a ramp se vejdou do běžného kontejneru. Pokud by vypukla krize s Čínou, tak by US Air Force mohla rychle přepravit na klíčová místa valkýry v kontejnerech, ať už na nákladních lodích anebo transportními letouny C-130J Super Hercules. Kontejnery jsou nejen praktické, ale i velmi nenápadné. S valkýrami by mělo dorazit i pár lidí letectva.

 

XQ-58A Valkyrie je jedním z nastupující generace bojových dronů se schopnostmi „téměř jako stíhač“ (anglicky roztomile „near-fighter jet capabilities“). Tenhle tryskový dron je asi 9 metrů dlouhý a má v rozpětí něco přes 8 metrů. Létá rychlostí až Mach 0,95 a může nést až dvě přesně naváděné pumy GBU-39 Small Diameter Bomb o váze 110 kilogramů. Pokud by šlo do tuhého, tak operátoři mohou připravit drony k akci během pár hodin. Připevní valkýrám křídla, navěsí na ně munici a mise může začít.

 

Jednou z velkých předností tryskových valkýr je jejich dosah, který činí minimálně 4 tisíce kilometrů. Valkýry usazené na americké vojenské základně na Guamu mohou zasáhnout třeba u Hong Kongu, Šanghaje nebo Pekingu. Mezitím by samozřejmě další americké jednotky mohly dělat svou práci na řadě různých míst. Jde o to, že Čína teď do svých kalkulací bude muset zahrnout nejen boje kolem ostrovů v Pacifiku, ale také ochranu vzdušného prostoru nad samotnou Čínou.

 

Úžasnou výhodou je, že na první pohled není poznat, ve kterých kontejnerech budou valkýry, a ve kterých ne. Americké jednotky mohou rozmístit stovky, tisíce takových kontejnerů. Ve většině z nich bude proviant. A v některých zase valkýry. Ještě úžasnější je, že taková strategie není příliš nákladná. Jedna valkýra by měla stát tak 2 až 3 miliony dolarů, zatímco kontejner a vypuštění dronu přijde asi tak na osminu až desetinu ceny valkýry. Pro srovnání, jeden F-35A Joint Strike Fighter stojí asi 90 milionů dolarů a celková částka s jeho celoživotním provozem činí asi 352 milionů dolarů. Asi nejpodstatnější ovšem je, což rádi opomíjejí odpůrci bojových dronů, nasazení valkýr nevystavuje přímému riziku lidské piloty.

 

Video: Kratos XQ-58A Valkyrie UAS First Flight

 

Video: Why the Navy Is Betting on the XQ-58 Valkyrie as Its Futuristic Stealth Drone

 

Literatura

Popular Mechanics 8. 3. 2020.

Datum: 09.03.2020
Tisk článku

Související články:

Boeing vyvíjí autonomní stíhačku. Vzdušný boj už nikdy nebude stejný     Autor: Stanislav Mihulka (28.02.2019)
Bojový dron US Air Force Kratos XQ-58A Valkyrie má za sebou první let     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2019)
Čína flirtuje s autonomními doprovodnými drony     Autor: Stanislav Mihulka (02.09.2019)Diskuze:

To

Mojmir Kosco,2020-03-09 13:53:36

Bude ztracenych kontejnerů. Predpokladam ze neplujou zadne vyzkum jako s kachnickama

Odpovědět


Re: To

Josef Hrncirik,2020-03-09 16:53:26

Valkýr tam je max. 70000 ks. Kontejnery ve vodě jsou pro větší ryby lepší než pouhé ojeté pneu.

Odpovědět


Re: Re: To

Josef Hrncirik,2020-03-09 16:55:42

pardon, dokonce jen 7kKs

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace