Sexuální války pohánějí evoluci genů spermatu  
U některých primátů zůstává sperma po ejakulaci kapalné, u jiných vytvoří ve vagíně samice pevnou zátku. Promiskuitnější samice nutí samce soupeřit i na molekulární úrovni.

 

Zvětšit obrázek
U věrných goril semenogelin nic ke změnám nenutí.

Sex je vždy na prvním místě. Nejen v titulcích bulvárních plátků, ale i pokud jde o evoluci proteinů kontrolujících viskozitu spermatu. Tým badatelů pod vedením Bruca Lahna z University of Chicago dospěl ve své nové studii k závěru, že u primátů s promiskuitnějšími samicemi dochází k rychlejší evoluci semenogelinu. Semenogelin je dominantní protein kapaliny spermatu, který zodpovídá za jeho viskozitu bezprostředně po ejakulaci.
U některých druhů primátů zůstává sperma po ejakulaci víceméně kapalné, u jiných druhů po ejakulaci dochází ke zřetězení jednotlivých molekul semenogelinu a následnému zvýšení viskozity spermatu. V extrémním případě může být viskozita spermatu tak vysoká, že sperma vytvoří ve vagíně samice pevnou zátku. Ta jednak brání oplodnění vajíčka dalším zájemcem o páření, a rovněž brání zpětnému výtoku spermatu, čímž v obou případech zvyšuje dotyčnému samci pravděpodobnost úspěšného otcovství.
Autoři studie porovnali sekvence genu pro semenogelin SEMG2 u lidí, šimpanzů, bonobů, goril, orangutanů, gibbonů, makaků, gueréz a chápanů. Vybrané druhy reprezentují všechny hlavní rozmnožovací systémy primátů, od věrných goril až po zpustlé promiskuitní bonoby. Výsledky jednoznačně dokládají pozitivní vztah mezi mírou promiskuity samic a rychlostí evoluce semenogelinu, která je vyjádřená počtem změn aminokyselin v sekvenci tohoto proteinu.

 

Zvětšit obrázek
U makaků, jejichž mravy jsou volnější, jsou změny v genu pro semenogelin častější.

Vysvětlení se nabízí samo, promiskuitnější samice nutí samce důrazněji soupeřit, a to nejen pokud jde o namlouvání a páření, ale i doslova na molekulární úrovni. V důsledku konkurenčního boje musí geny pro proteiny spermatu “vymýšlet” neustále nové a nové triky, které by pomohly jejich nositeli zvítězit nad nepříjemnou konkurencí. Semenogelin u druhů s monogamními samicemi není pod tlakem konkurence, a tak má logicky monopolní choutky – nic ho nenutí vymýšlet nové a převratné změny.
Již dříve bylo známo, že rozmnožovací systém a z něho vyplývající míra konkurence mezi samci primátů ovlivňuje jejich tělesné znaky. Vykřičeným příkladem je vztah mezi velikostí varlat a promiskuitou lidoopů, který roztomile zdůvodňuje i občasný charakter lidské nevěry. U lidí totiž velikost varlat, po porovnání s ostatními lidoopy, odpovídá přibližně počtu 1,2 samice na jednoho samce. Nyní se Lahnovi a jeho spolupracovníkům podařilo prokázat, že sexuální války bezprostředně ovlivňují jednotlivé geny a to tak, že intenzita pohlavního výběru přímo řídí rychlost evoluce příslušných genů.

Evoluce semenogelinu je u promiskuitních šimpanzů bonobo nejrychlejší.

 

 

 

 

 

 

Evoluce semenogelinu je u promiskuitních šimpanzů bonobo nejrychlejší.

Nature Genetics 36 (12): 1326-1329


 

 

Víte, že sekvence DNA bonobů jsou bližší lidem než gorilám?  Ostatně, s evolucí semenogelinu  je na tom Homo sapiens, podle těchto pokusů, podobně.

Datum: 22.02.2005
Tisk článku

Transevoluce - Scholastická evoluce druhů a člověka - Hájek Tomáš
 
 
cena původní: 220 Kč
cena: 194 Kč
Transevoluce - Scholastická evoluce druhů a člověka
Hájek Tomáš

Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 16:37:52

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace