Ženský orgasmus je v genech  
Na australských dvojčatech se podařilo odhalit, že schopnost ženy dosáhnout orgasmu je do značné míry dána jejími geny.

Sexuologický průzkum ve staré dobré Anglii zjistil, že Britky v sexu klamou, 46 procent jich předstírá orgasmus, 55 procent jich  často tvrdí, že jsou unavené, nebo že je bolí hlava, jen aby se vyhnuly pohlavnímu styku. Také většina Rakušanek občas předstírá orgasmus. Obdobná zjištění existují i v dalších zemích. Častá příčina odmítání sexu spočívá v nedosahování orgasmu.  Se zcela nekonvenčním přístupem k tomuto problému nyní přistoupila americká genetička, která zkoumala australská dvojčata.
Přišla na to, že  zde hrají úlohu, jak vnější faktory, tak i naše geny. Zajímavé je, že geny se různě uplatňují podle toho,  zda žena masturbuje, má pohlavní styk, a nebo praktikuje sex orální.

Zmíněnou genetičkou, specializující se na chování, je doktorka Khytam Dawoodová z Chicagské univerzity.  S  mezinárodním týmem spolupracovníků v tomto týdnu zveřejnili výsledky své práce v odborném časopise zabývajícím se výzkumem prováděným na dvojčatech Twin Research. Dawoodová se o svou práci pro tisk komentovala slovy: „ Pokud vím, je toto první studie, která se věnuje možnosti vlivu genetiky na frekvenci orgasmů.“

 

Zvětšit obrázek
Nic si nevyčítej. Za to ty nemůžeš, je to tím, že mi rodiče předali „zpackané“ geny.

O co v publikaci jde? Prakticky o to, že výzkumníci vyhledali tři tisíce dvojčat – žen, které  souhlasily s tím, že odpoví i na intimní otázky. Dawoodová se jich například ptala na to, jak často dosahují orgasmu při různých situacích a to když masturbují, když mají pohlavní vaginální styk s partnerem, a nebo když mají jiný druh sexu s partnerem, například orální.

Páry v této studii zahrnovaly jak geneticky identická (jednovaječná) dvojčata, tak i neidentická (dvouvaječná) dvojčata. Tyto rozdíly byly ale v jednotlivých případech pri vyhodnocení vzaty v úvahu a pomohly přispět ke zjištění úlohy genů ve sledovaném chování osob. Z výsledků studie vyplynulo, že když ženy zkouší dosáhnout orgasmu pomocí masturbace, potom plných 51%  jejich naděje na úspěch závisí na tom, jaké je jejich genetické založení, tedy z větší části o tom rozhoduje fakt, jak to mají zapsáno ve svých genech, které získaly po svých rodičích.
U zbývajících sexuálních technik jsou zase důležitější zevní faktory, které rozhodují o  dosažení vrcholného uspokojení. Vliv genů se zde poněkud snižuje. Takže u klasické soulože (koitu) zajišťují geny jen 31% úspěchu, a jen o málo větší roli (37%), hrají při užití nekoitálních sexuálních praktik. Vědci zatím netuší jakou úlohu v tom mají jednotlivé  geny, které to jsou, a proč genetika hraje tak velkou roli při dosahování orgasmu právě v případě sebeukájení.

Orgasmus a evoluce
Dawoodová říká, že odhalení poznatku, že orgasmus má z genetický základ, může podpořit teorii, o tom, že orgasmus má svojí úlohu v evoluci.
Jiní vědci zase argumentují tím, že orgasmus pomáhá ženám „nasát“ a udržet si mužovo sperma, což je upřednostňuje v reprodukci.
Dawoodová  věří, že se jí dalším studiem podaří tuto úlohu prověřit. K stávajícímu stavu poznání se staví kriticky, především co do vývoje sexuální orientace pohlavní identity a sexuálního chování. Svým způsobem má pravdu, protože zde hodně věcí jen předpokládáme a to bez skutečného vědeckého základu.

Dobrý start

Gemma O´Brienová

Australanka a reprodukční fysioložka Dr. Gemma O´Brienová z University of New England
v Armidale závěry výzkumu vítá, ale zároveň je kritizuje s tím, že mají jen limitovaný význam k porozumění toho, jaké že to jsou vlivy genů a vnějších podmínek, na vlastní orgasmus. Podle ní je důležité zjistit, které geny přesně tento vliv mají. Geny mohou k tomuto stavu přispívat prostřednictvím celé řady účinků. Například tím, že ovlivní hormonální sekreci, také mohou ovlivňovat nervové spoje. Svůj vliv stejně tak ale mohou prosazovat prostřednictvím látek syntetizovaných v mozku. Všechny jmenované části se mohou na orgasmu nějak „podepsat“. O´Brienová říká, že stávající studie je jen „dobrým startem správným směrem“, a doufá, že se v bádání brzo pokročí. Chce zkoumat, co mozek dělá pro to, aby se orgasmu dosáhlo. Geny podle ní  se účastní na kvalitě činnosti emočního sídla v mozku, limbického systému, o němž se už z dříve provedených pokusů ví, že u orgasmu určitou roli hraje.

 



"Proč muži nedosahují orgasmu společně se svými ženami?"
"Protože jsou při tom jen zřídkakdy doma."

 

Datum: 22.02.2005
Tisk článku


Diskuze:

...proč genetika hraje tak velkou roli...

Lukáš,2005-02-23 14:41:12

...při dosahování orgasmu právě v případě sebeukájení?

Jestli to nebude třeba proto, že každý člověk sám zřejmě nejlépe ví, jak na sebe "sáhnout", proto je při masturbaci schopnost dosáhnout orgasmu dána převážně jen fyziologickými omezeními (danými z velké části geneticky), zatímco při partnerském sexu přistupují jako další nezanedbatelný faktor schopnosti partnera a vzájemný soulad.

Odpovědět


nesouhlas

Dwarf,2005-02-24 09:11:05

Ať je to jak chce, kdyš víš kam šáhnout, máš vyhráno!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz