Co by se stalo, kdyby černá díra spadla do červí díry?  
Pokud by černá díra vstoupila do červí díry a prošla skrz, tak by to mělo rozvlnit velmi specifické gravitační vlny. Jestli takové vlny někdy uvidí obsluhy gravitačních observatořích, tak se rázem posuneme do módu „science-fiction“.
Existují červí díry? Kredit: CC0 Creative Commons.
Existují červí díry? Kredit: CC0 Creative Commons.

Černé díry podle všeho existují. S červími děrami je to na pováženou. Pokud ale existují černé i červí díry, tak by se zřejmě mohlo stát, že se černá díra dostane do červí díry. Lovci gravitačních vln jsou přesvědčeni, že bychom takovou událost mohli v moři gravitačních vln detekovat.

 

William Gabella. Kredit: Vanderbilt University.
William Gabella. Kredit: Vanderbilt University.

Gravitační vlny jsou nesmírně slabé. Einstein, který gravitační vlny předpověděl, si sám nebyl jistý, jestli vůbec existují, a jestli je někdy dokážeme zachytit. Pochyby v tomto směru naštěstí rozptýlil rok 2016, kdy gravitační observatoř LIGO poprvé přímo pozorovala gravitační vlny, které přilétly z okolního vesmíru.

 

Od té doby gravitační astronomové detekovali více než 20 srážek černých děr a neutronových hvězd. Ve vesmíru ale mohou existovat i exotičtější objekty, jako třeba červí díry. A pokud existují, tak nejspíš také vytvářejí gravitační vlny. Červí díry by měly mít potíže se stabilitou a musela by je udržovat nějaká exotická hmota či mechanismus, jaké se zatím moc nedovedeme představit. V zásadně by ale červí díry měly být v řadě ohledů podobné černým dírám. Oba dva typy objektů by měly být velice husté a měly by mít velkou gravitační přitažlivost.

 

William Gabella z americké Vanderbilt University, Nashville, a jeho kolegové zkoumali gravitační signály, které generovala simulace černé díry obíhající kole červí díry. Sledovali, co se bude dít, když se černá díra dostane do červí díry a projde skrz ní. Ve svých modelech použili černou díru o hmotnosti 5 Sluncí, a průchozí červí díru o hmotnosti 200 Sluncí, jejíž vstup byl 60krát větší nežli černá díra.

 

Co kdyby se střetla černá díra s červí dírou? Kredit: NASA.
Co kdyby se střetla černá díra s červí dírou? Kredit: NASA.

Výsledky simulací ukazují, že by při vstupu černé díry do červí díry vznikly gravitační vlny, jaké jsme doposud neviděli. Bylo by to podobné, jak když se setkají dvě černé díry. Gravitační „výkřik“ černé díry by ale rychle slábl, protože většina gravitačních vlny by skončila v červí díře. Když by se černá díra vynořila na druhé straně červí díry a vzdalovala by se od ní, tak by se ozval gravitační „antivýkřik“, který by byl zrcadlovým obrazem toho, co pozorujeme při střetnutí a srážce dvou černých děr.

 

Jak podotýká Gabella, červí díry jsou zatím velice spekulativní záležitost a scénář průchodu černé díry červí dírou vězí oběma nohama v hájemství science fiction. Zároveň je ale naprosto cool, že už máme nástroje, díky nimž bychom si mohli všimnout jejich existence. Byl by to skvělý objev. Vzhledem k nedostatku informací o černých dírách, o těch červích ani nemluvě, není úplně jasné, jak by setkání černé a červí díry dopadlo. Možných scénářů je celá řada. Méně hmotné těleso by se při takovém setkání mohlo stát součástí toho hmotnějšího. Za jistých okolností by mohlo dojít k narušení stability červí díry. Mohlo by kolem toho být hodně energie a gravitačních vln. Gravitační astronomové teď mají každopádně další zajímavý typ gravitačních vln, který budou hledat v moři gravitačního šumu vesmíru.

 

Literatura

Space.com 11. 8. 2020.

arXiv:2007.09135.

Datum: 22.08.2020
Tisk článku


Diskuze:

Černou díru už známe

Tomáš Novák,2020-08-27 08:58:16

...byla ale někdy skutečně detekována červí díra?

Odpovědět


Re: Černou díru už známe

Peter Somatz,2020-08-30 13:51:30

Nebola. A pochybujem ze vobec niekedy bude. Ak nahodou niekedy bude mozny warp - a fyz. zakony to vobec umoznuju, tak si to budu fyzici/inzinieri musiet sami oddriet. Je nepravdepobne, ze by nam priroda sama ponukla hotovy warp tunel.

Odpovědět

Moze cervia diera existovat?

Radoslav Porizek,2020-08-24 12:48:48

V prispevkov sa pise, ze ak by cervia diera existovala, tak by umoznovala nekonecne zrychlovanie. Musi mat ale cervia diera nevyhnutne umoznovat?

Zoberme od od zaciatku - matematiky, kde cervia moze existovat ako topologicky utvar reprezentujuci urcite zakrivenie preistoru. Je na toto zakrivenie nevyhnutne, aby cervia diera gravitacne pritahovala a musi byt pritazlivost az tak silna, aby vznikol horizont udalosti?

Pocitovo by som predpokladal, ze bude problem kvoli pritazlivosti cerviu dieru na druhom konci opustit. Vieme teda s urcitostou povedat, ze pri nejakej konfiguracii dvoch cervich dier musi naozaj nastat nekonecne urchylovanie? Ak ano, stale by mohla byt fyzikalne nepripustna iba takato kombinacia cervich dier, nie existencia cervej diery ako takej.

Odpovědět


Re: Moze cervia diera existovat?

Peter Somatz,2020-08-30 14:08:12

To nekonecne urychlovanie neberte uplne vazne. To som len "prepojil" s PC hrou, kde ked ste dali jeden portal na plafon a druhy na zem a skocili do jamy, tak vas to "nekonecne zrychlovalo", pretoze v "normalnom priestore" vas pritahovala gravitacia Zeme. Presne take video som nevedel najst, ale aspon toto (prva minuta videa):
https://www.youtube.com/watch?v=rb3g0S6PXIE

Pri skutocnej cervej diere by bolo vela nezodpovedanych otazok. Napr. na zaklade coho by sa urcilo, kde bude vystup? Ako ten vystup opustit, kedze tam asi bude velka gravitacia atd, atd. Preto si myslim, ze cervia diera je naozaj len scifi.

Odpovědět

Adalbert Kolínský,2020-08-23 21:41:30

Odpovědět

Divadlo o granty

Adalbert Kolínský,2020-08-23 21:41:01

Nerozumím proč se z černých děr dělají takové divadla. Asi kvůli názvu, který implikuje že je v ní něco více, než velice hustá hmota/energie. Je to spíš taková jáma potenciální energie. Za horizontem události je globální(galaktická?) potenciální energie = 0. Tím pádem roste kinetická někam k nekonečnu, což uvnitř spouští jistě zajímavé, ale jinak nedosažitelné nukleární/kvantové/_??? procesy.
Někdo spočítal, že potřebujete energii XXX Sluncí aby mohla červí díra fungovat. Samo o sobě to je jako ze scifi povídky vzhledem k tomu jak málo víme. I kdyby to byla pravda, tak musí mít červí díra takový horizont události, který by gravitační pole nepropouštěl. Jinak by platilo nekonečné zrychlování. Pak by gravitační pole objektu postupně sláblo, a na druhé straně by se postupně objevovalo. Samotný vznik a zánik gravitačního pole byť jediného atomu mi přijde nereálný.

Odpovědět

„science-fiction“

Josef Sysel,2020-08-23 12:15:04

To nic nemění na faktu, že se to v nejbližší době 100% povede zachytit. :))))
"Einstein, který gravitační vlny předpověděl, si sám nebyl jistý, jestli vůbec existují" neměl se nechat ukecat. :(

Odpovědět

Další otazky

Jiří Macek,2020-08-23 10:32:45

Tak mě napadlo: Liší se nejak černá díra vzniklá z hmoty od černé diry vzniklé z antihmoty? Bude rozdíl, když se srazí dve "opačné" díry? Co, když padá do černé díry antihmota? A druhý dotaz: elektrony z elektronových párů o sobě vědí bez ohledu na vzdálenost. Co, když se jeden z páru dostane do černé diry?

Odpovědět


Re: Další otazky

Peter Somatz,2020-08-23 11:33:43

Singularita uz sa nehra na hmotu/antihmotu - je to len cista skolabovana energia. Takze do CD mozte hadzat cokolvek, bude len rast.

To ze cervia diera z principu nemoze existovat sa da dokazat jednoducho. Sparujte 2 cervie diery vstupmi/vystupmi - tak ze co vleti do jednej, vystupi pri vstupe do druhej. Kedze cervia diera pritahuje, tak by dane teleso donekonecna zrychlovalo, resp. ziskalo nekonecnu energiu. My co sme hrali Portal od Valve, vieme. :)

Odpovědět


Re: Další otazky

Radoslav Porizek,2020-08-25 09:26:16

V ciernej diere sa stracaju informacie o strukture hmoty, pokial sa dobre pamatam, tak "prezije" len informacia o celkovej hmotnosti a momentu hybnosti (rotacie).

S tou antihmotou je to zaujmava uvaha. Ja si myslim, ze srazka dvoch "opacnych" ciernych dier by mala byt totozna so zrazkou rovnakych, kvoli hore napisanemu. Pokial by sa ale este zrazili dve "opacne" neskolabovane hviezdy a az nasledne by skolabovali do ciernej diery, tak si myslim, ze by to malo odlisnu energeticku bilanciu, co by bol paradox z hladiska zakona zachovania energie. Takze to asi bude nejak inac. ;)

Odpovědět


Re: Re: Další otazky

Peter Somatz,2020-08-30 13:45:29

Este by mala prezit informacia o naboji. Ale cim vacsi extrem, tym viac sa rozdelene interakcie/sily spajaju. Napr. pri big bangu, pri urcitej teplote a tlaku boli slaba a elmag interakcia spojene do elektroslabej. Este skor bola sucastou "prasily" aj silna interakcia. Preto si myslim, ze vznik noveho vesmiru je len vybuch CD (aku este sme este nevideli), ktora presiahla kriticku hranicu a "zmenilo" sa v nej fungovanie fyz. zakonov.
Bezna hmota pritahuje hmotu, CD uz pritahuje aj svetlo a "vesmirna" CD zrejme konzumuje aj samotny priestor okolo seba. A ked uz nie je co konzumovat, tak to buchne a vytvori novy vesmir.

Keby sa zrazili 2 opacne hviezdy, tak hmota anihiluje na svetlo, na okamih bude na kope kriticke mnozstvo elmag energie - ziarenia, ktore tiez zakrivuje priestor, takze to tak ci tak skolabuje do CD.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace