Uvnitř hvězd by mohly existovat životní formy ze strun a monopólů  
Jestli jste si mysleli, že už jste zažili opravdu bizarní životní formy, tak si představte oživlé kosmické náhrdelníky z monopólů navlečených na kosmických strunách, které parazitují na fúzní energii v nitru hvězd a divoce se tam replikují. Kéž by taková šílenost opravdu existovala!
Máme v Mléčné dráze civilizace oživlých náhrdelníků? Kredit: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team/AURA/STScI.
Máme v Mléčné dráze civilizace oživlých náhrdelníků? Kredit: NASA, ESA, and The Hubble Heritage Team/AURA/STScI.

Léto ještě nekončí, alespoň pokud jde o kalendář. A potvrzují to i exotické hypotézy, které se objevují i v září. Taková je i extravagantní teorie, s níž nedávno přišli fyzici Luis Anchordoqui a Eugene Chudnovsky z americké The City University of New York. Představují si živé entity, které by byly dramaticky odlišné od pozemských organismů s dědičnou informací uloženou v DNA a RNA.

 

Tyto entity by měly být odvozené od informace uložené v podobě monopólů a kosmických strun. Částice monopólů by měly být navlečeny na kosmických strunách, takže by vznikly „kosmické náhrdelníky“ (cosmic necklaces). A aby toho nebylo málo, tyto entity by prý mohly existovat v nitru hvězd.

 

Eugene Chudnovsky. Kredit: Dgaranin / Wikimedia Commons.
Eugene Chudnovsky. Kredit: Dgaranin / Wikimedia Commons.

Na začátku je nutné přiznat, že jak monopoly, tak i kosmické struny jsou zatím zcela hypotetické, spíše jen spekulativní záležitosti. Ale je stále léto, takže to tolik nevadí. Kosmické struny by měly být podivuhodné jednorozměrné lineární objekty, zatímco monopóly by měly být elementární částice nesoucí jediný magnetický pól. Jak struny, tak monopóly by nejspíše vznikly velmi brzy po Velkém třesku, během vychládání původní extrémně husté a horké vesmírné „polévky“.

 

Chudnovsky již v roce 1988 předpověděl, že kosmické struny (pokud existují) mohou být „pozřeny“ hvězdami. V nitru hvězdy by z nich pak turbulence měly vytvořit celé sítě kosmických strun s kosmickými náhrdelníky. Díky svým vlastnostem by struny s monopoly měly vytvářet složité 3D struktury, které by mohly nést značný objem informace.

 

The City University of New York.
The City University of New York.

Podle Anchordoquiho a Chudnovskyho by oživlé kosmické náhrdelníky mohly sedět v nitru hvězdy a tam by se živily fúzní energii. Díky hvězdné fúzi by existovaly dost dlouho na to, aby se mohly množit. Jestli mají autoři této extravagance pravdu, tak by smysl DNA/RNA života i života kosmických náhrdelníků byl úplně stejný – replikovat se. Jak se říká, replikuj se nebo zemři, v tomto případě v srdci hvězdy.

 

Kosmické struny. Kredit: Anderson Institute.
Kosmické struny. Kredit: Anderson Institute.

Samoreplikující se entity poháněné energii hvězdy by mohly „mutovat“, takže by podléhaly mechanismu přírodnímu výběru. A není tajemstvím, že právě přírodní výběr dokáže vyčarovat neuvěřitelné životní firmy. Takže by v nitru hvězd mohly „sedět“ nesmírně zajímavé a komplexní věci. Chudnovsky se ve svých vyjádřeních pořádně letně odvázal. Náhrdelníky v nitru hvězd by si podle něj mohly vyvinout i sofistikovanou inteligenci a civilizace, včetně mezihvězdné komunikace a cestování.

 

Podobné žhavé fúzní životní formy, nebo jak autoři hypotézy říkají „jaderný život“, si představíme velmi těžko. Nemusíme ale vědět, jak by měly přesně vypadat, a přesto můžeme pátrat po stopách jejich přítomnosti. Měly by odčerpávat energii hostitelské hvězdě, takže by taková hvězda měla oproti modelům více vychládat.

 

Možná tomu nebudete věřit, ale pár takových hvězd skutečně pozorujeme. Tyto hvězdy vychládají a jejich chladnutí se zvolna zrychluje, s čímž si naše teorie o hvězdám moc nevědí rady. Obzvláště dobrým kandidátem na hostitelskou hvězdu oživlých kosmických náhrdelníků jsou hvězdy, které chladnou a stmívají se nepravidelně. Jako třeba hvězda EPIC 249706694, jejíž stmívání je opravdu hodně … letně odvázané. Schválně, co přinese z vesmíru podzim.

 

Literatura

Science Alert 1. 9. 2020.

Letters in High Energy Physics online 29. 8. 2020.

Datum: 03.09.2020
Tisk článku

Platónská kniha mrtvých - Kalweit Holger
 
 
cena původní: 259 Kč
cena: 231 Kč
Platónská kniha mrtvých
Kalweit Holger
Související články:

Jsou dominantní životní formou vesmíru umělé superinteligence?     Autor: Stanislav Mihulka (04.01.2015)
Mohl by být na Titanu metanový život?     Autor: Stanislav Mihulka (10.03.2015)
Xenoboti jsou superpočítačem navržené zombie strojky z živých buněk     Autor: Stanislav Mihulka (15.01.2020)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace