Umělá sklovina na opravu zubů  
Japonští vědci vyvinuli materiál na zacelení drobných zubních kazů. Správka se obejde bez vrtačky.

Tradiční správku zubů asi zažil každý. Kaz je odstraněn i s přilehlou zdravou částí zubu a vzniklou díru nám zubař zamázne buď pryskyřicí nebo slitinou kovů. Japonským vědcům přišlo líto odstraněné zdravé části zubu především u malých kazů, které se ještě nestačily „prokousat“ 2 mm silnou sklovinou. Takové „rodící se“ zubní kazy není možné jen tak „zaplácnout“ protože by výplň ve sklovině nedržela.

Zvětšit obrázek
Adresa pro případné zájemce: Dental Institute, 3-2-1, Kakinokizaka, 502 Meguro-ku, Tokyo 152-0022, Japan.

Umělá sklovina vyvinutá ve spolupráci vědců ze čtyř japonských výzkumných institucí dovoluje správku bez předchozího „vrtání“. Jde o pastu z laboratorně připraveného hydroxyapatitu, jež je přirozenou komponentou zubní skloviny. Pasta se nanese na poškozené místo ve sklovině a zub na tomto místě „zaroste“. Ošetření dává podstatně lepší výsledky než stávající metody „správky“ narušené zubní skloviny. Kouzlo jejího úspěchu zřejmě spočívá v tom, že kyselá pasta při prvním kontaktu nejprve rozpustí krystaly hydroxyapatitu v narušeném místě, ale vzápětí navodí opětovný růst krystalů, takže se materiál pasty a zubu dokonale spojí. Celý proces netrvá déle než 15 minut. V takto vyspraveném místě je sklovina dokonce zesílena, takže návrat kazu na opravené místo je nepravděpodobný. Zubař musí jen dávat pozor, aby pasta nepřišla do kontaktu s dásní, protože je silně kyselá a mohla by naleptat sliznici dásní.

Pramen: Nature

Datum: 24.02.2005 20:34
Tisk článku

Co encyklopedie tají - Jarolímková Stanislava
 
 
cena původní: 159 Kč
cena: 135 Kč
Co encyklopedie tají
Jarolímková Stanislava
Související články:

Pověste vrtačky na hřebík     Autor: Martin Tůma (11.08.2014)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace