Bojový tryskový dron Loyal Wingman poprvé testoval motor  
Boeing a Loyal Wingman společně vyvíjejí bezpilotní tryskový dron s umělou inteligencí. Loyal Wingman bude na bojových i průzkumných misích doprovázet jiné drony i letouny s lidskou posádkou. První test turbodmychadlového motoru dopadl na jedničku.

Loyal Wingman při testu motoru. Kredit: Boeing Australia.
Loyal Wingman při testu motoru. Kredit: Boeing Australia.
Doba soubojů autonomních tryskových dronů je již na dohled. Dalším významným milníkem je nedávné oznámení Boeing Australia, že jejich želízko v ohni, vyvíjený dron Loyal Wingman, v pozemním statickém testu poprvé spustil motory. V blíže neurčený den letošního září prototyp Loayl Wingman „nahodil“ svůj komerční turbodmychadlový motor. Úspěšný test se stal předzvěstí prvního testovacího letu tohoto dronu.

 

Loyal Wingman je vyvíjený pro globální trh a zároveň pro primárního zákazníka, jímž je australské letectvo Royal Australian Air Force. V rámci australského programu Advanced Development Program vzniknou celkem tři prototypy. Cílem programu je přitom vytvořit tryskový doprovodný bojový dron s umělou inteligencí, který by mohl létat v bojových misích s jinými drony a rovněž s pilotovanými bojovými letouny.

Boeing, logo.
Boeing, logo.

V dnešní podobě Advanced Development Program zahrnuje koalici 16 australských společností, které se zabývají například digitálním inženýrstvím, pokročilými kompozitními materiály nebo sofistikovanými senzory.

Testování tryskového dronu. Kredit: Boeing Australia.
Testování tryskového dronu. Kredit: Boeing Australia.
Až bude 11,7 metrů dlouhý Loyal Wingman kompletně hotový, měl by mít dosah asi 3 700 kilometrů a výkony srovnatelné se stíhacími letouny pro lidské piloty.

 

Výzbroj dronu Loyal Wingman zatím není definitivně určena. Je ale prakticky jisté, že bude zahrnovat systémy pro elektronický boj a soustavy pokročilých senzorů, které se uplatní při běžném letu i na zpravodajských a průzkumných misích.

 

Jak uvedl Shane Arnott, programový ředitel Boeing Airpower Teaming System, test motoru dronu Loyal Wingman byl úspěšný, především díky vzorné spolupráci a úsilí všech zúčastněných. Byl to zásadní milník na cestě k prvnímu letu dronu, který by se měl odehrát v dohledné době. Podle Arnotta se jim podařilo pro dron Loyal Wingman vybrat standardní a zároveň velmi lehký motor, který se jistě osvědčí.

 

Literatura

New Atlas

 

Video: Australia’s First Loyal Wingman Completes Engine Test

 

Literatura

Boeing 14. 9. 2020.

Datum: 23.09.2020
Tisk článku

Související články:

Čína flirtuje s autonomními doprovodnými drony     Autor: Stanislav Mihulka (02.09.2019)
Boeing a US Navy testují autonomní verzi letounu EA-18G Growler     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2020)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz