Pořiďte si neviditelný plášť  
Hobita Froda činil neviditelným kouzelný prsten. Ten věda zatím vykovat neumí. Ale naděje na neviditelný plášť povážlivě stouply.

 

 
Adrea Alu

Podle Andrey Alua a Nadera Enghety nic nebrání vytvoření „plasmonového pláště“, jenž by učinil objekty uvnitř „téměř neviditelnými pro pozorovatele zvenčí“. Zatím jde jen o teorii, ale ta podle odborníku není v rozporu s platnými fyzikálními zákony.


Prozatím se vyvíjely neviditelné pláště na bázi kamufláže. Například americký vynálezce Ray Alen navrhl systém světelných detektorů spojený se systémem zdrojů světla. Ty by snímaly obraz okolí a vytvářely by obraz, který by splýval s pozadím. Japonští vědci už na takovém „mimikrovém“ obleku pracují. Ten by měl na jedné straně oděvu vytvářet obraz, jenž splývá s pozadím. Neviditelný plášť Aluho a Enghety ale nabízí neviditelnost ze všech úhlů. Člověk by prostě zmizel doslova „na zmáčnutí čudlíku“.


 

Nader Engheta

Neviditelný plášť by pracoval na principu rozptylu světla. Předměty kolem sebe vidíme proto, že se od nich odráží světlo. Kdybychom dokázali tomuto fenoménu zabránit a předmět by zároveň žádné světlo nepohlcoval, přestali bychom jej vidět. Alu a Engheta navrhují štít z kovu, jehož povrchové elektrony by rytmicky kmitaly. Pokud by byla frekvence těchto kmitů blízká frekvenci dopadajícího světla, nedocházelo by k téměř žádnému odrazu či rozptylu světla. Pro povrchové kmity eliminující viditelnou část spektra se hodí stříbro a zlato. Pro delší vlnové délky by bylo zapotřebí zvláštních materiálu se složitější vnitřní strukturou. Ale i ty už jsou prý k dispozici.


Kritici namítají, že neviditelný plášť nebude jen tak ke koupi. Problém vidí hlavně v přesném naladění kmitů pláště na konkrétní světlo. Mnozí se obávají, že plášť bude fungovat jen na světlo určité vlnové délky. V červeném světle sice bude objekt neviditelný, ale v modrém vidět bude. Za denního světla by pak plášť nefungoval. Navíc plášť spolehlivě kryje jen předměty, které jsou velikostí srovnatelné s vlnovou délkou dopadajícího světla. A v tomto směru máme všichni trošku „přes míru“. Velké objekty by bylo možné schovat jen před pozorováním pomocí dlouhých vln. 

Oba vědci zastiženi při odpočinku v zahradě.

Oba vědci zastiženi při odpočinku v zahradě.


 
 


 

Datum: 02.03.2005 22:09
Tisk článku

Kouzlo stromů - Whitehurstová Tess
 
 
cena původní: 449 Kč
cena: 382 Kč
Kouzlo stromů
Whitehurstová Tess

Diskuze:

Dá se koupit?

David,2008-07-12 18:26:12

Až bude možno koupit tento oblek za jakoukoli cenu, napište mi to na e-mail. Já se o tuto vědu dost zajímám. Napište mi adresu kde jste to našli. Díky

Odpovědět

Řekněme, že je i jiná cesta

Cecil,2005-03-03 23:35:40

a to vychýlit elma záření, tím pádem předmět minou. Dle mých informací se podobné pokusy prováděly na jistých lodích v pacifiku za použití zvláštně modulovaného silného magnetického pole s poněkud zvláštními výsledky. Co je realita a co fikce nevím. Rád bych to věděl.

Odpovědět

hm

pppp,2005-03-02 23:30:55

ale ked bude svetlo iba pohlcovat, bude v kontraste s pozadim ako cierny flak, nie? takze vlasne bude viditelny :)

Odpovědět


v praxi asi nepoužitelné, ale pro ufology hit :)

Tinny,2005-03-03 09:13:24

Píšou, že nebude světlo odrážet ani pohlcovat... a nemůže jím ani procházet. Tak jak může být neviditelný... možná leda na černém pozadí, třeba ve vesmíru. V jimém článku tvrdí, že se bude předmět zdát malý... tak nevim./>
http://news.nationalgeographic.com/news/2005/02/0228_050228_invisibility.html

P.S. Myslíte, že kdyby článek nebyl uveden skrz Froda, že by jej nikdo nečetl? :o)) Ten prsten spíš brzdil čas působící na fyzickou hmotu (neviditelnost byla spíš vedlejší účinek) a nešťastníka přenášel do jiné "dimenze", něco jako záhrobí... :o)

Odpovědět


citace

jarda petr,2005-03-03 09:35:12

V ktere vědecké práci se účinky Frodova prstenu popisují (bždění času působícího na fyzickou hmotu). Rád bych znal citaci.

Odpovědět


re: Frodo

Arccos,2005-03-03 15:37:03

Tady ale nejde o Froduv prsten, ale elfi plast, co dostal od Galadriel. Ve filmu byla darovaci scena vystrizena, takze jenom literarni predlohy znaly divak pochopil, proc pozdeji vojaci nevideli Froda se Samem, kdyz kolem nich prochazeli pred branou do Morie.
A zpet k clanku: pro cokoliv vetsiho nez vlnova delka svetla je to k nicemu. Jak uz bylo v dizkusi napsano, vsechny predmety by byly (pro danou frekvenci) cerne jako uhel, tudiz tezko oznacitelne za neviditelne.

Odpovědět


re: Frodo II

Arccos,2005-03-03 15:38:17

Aha, tak zpet, ve clanku fakt zminuji (chybne :)) prsten. Uz mlcim.

Odpovědět


to Jarda

Tinny,2005-03-04 11:21:48

Pán Prstenů je mytologie, nebo spíš přesněji neomytologie (vlastně 2x do sebe zanořená - postavy a děje jsou mytologií a ony sami vyprávějí ještě svoji vlastní mytologii); a v takovémto díle se vyskytují i nadpřirozené jevy a prvky, jako v pohádce. Fyzika zde nemá moc co dělat. Jak ale prsten funguje (tedy nikoli po fyzikální stránce) a jaký je jeho skutečný účel se snadno dočtete v Silmarilionu. Funkci mj. brzdit rozkladné děje měly vlastně všechny prsteny, tento však jejich moc dovedl ovládat a koncentrovat. Plášť nezpůsobil neviditelnost, ale dokonalou kamufláž; Jenže tohle k tomuto vědeckému článku vůbec nepatří...
Příští článek o prodlužování lidského života a úvahách o nesmrtelnosti bude asi uveden obrázkem elfa...
No dobře, už mlčím. Nic ve zlém. Nechci vaše články kritizovat, jsem moc rád, že je publikujete a rád je čtu. Ale využívání hobitů aj. mi přijde už jako obehrané. koneckonců, teď jsou v kurzu jiné postavy, zejména superhrdinové :o)

Odpovědět


vysvětlení

jarda petr,2005-03-06 06:37:45

Jeden kamarád říkával: Když něco pos..., tak to pak prosím tě nelešti." Hutná pravda ze života. Snad tedy nebudu moc leštit, když už jsme to s tím hobitem po... A když budu leštit, tak jen trošku. Věřte, že nás každý čtenář, který si najde cestu na Osla, skutečně potěší. Ale stejně tak věřte, že je nelovíme za každou cenu. Mottem tohoto webu je, alespoň já to tak na "redakční radě" vždycky razím, že nás to všechny musí bavit - čtenáře i autory. A že to musí být - pokud to jde - tak trochu (nebo ještě lépe "dost") sranda. Jeden extrém je cpát na populárně vědecký web složité chemické vzorce, diferenciální rovnice a ve větě o pěti slovech jich mít šest cizích. Např.v sobotu hovořil v ČR jeden věhlasný vědec o výzkumu na poli expoerimentální botaniky sice krásně - ale bohužel pro laika naprosto nesrozumitelně. Druhým extrémem jsme asi my. Ale další nepsaná zásada je, že se pod poněkud nevázaným oslím "kabátem" pokud možno vždycky skrývá seriózní informace. A z toho neslevíme. Takže se, možná bohužel (ale já bych asi razil spíše "bohudík") budete na Oslu i nadále shledávat i s obrázky hobitů a dalšími koninami. Jakmile bude nějaká novinka o dlouhověkosti, určitě bude uvedena obrázkem elfa. To vám zaručuju. Původně mě to vůbec nenapadlo a moc se mi to nelíbí. Ale jestli to vás a případně i další čtenáře správně "dloubne" ... co si můžeme přát víc.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace