Vesmírní archeologové vykopali fosilní galaxii Heracles v centru Mléčné dráhy  
Ve vnitřnostech Mléčné dráhy je jako hrot nebeského kopí zaražený zbytek dávné galaxie Heracles. Mléčná dráha ji sežrala asi před 10 miliardami let. Stále je ale možné vystopovat hvězdy, jejichž chemické složení a pohyby prozrazují cizí původ.
Fosilní galaxie Heracles v Mléčné dráze. Kredit: Danny Horta-Darrington (Liverpool John Moores University), NASA/JPL-Caltech, and the SDSS.
Fosilní galaxie Heracles v Mléčné dráze. Kredit: Danny Horta-Darrington (Liverpool John Moores University), NASA/JPL-Caltech, and the SDSS.

Evoluční historie Mléčné dráhy se podle všeho stala horkým tématem soudobé astronomie. A není divu. Je totiž fascinující. Naše Galaxie je jako líná kosmická nestvůra, která občas spořádá menší galaxii ze sousedství a během miliard let postupně kyne a kyne. Astronomové teď její řádění rekonstruují a postupně objevují fosilní pozůstatky dávných obětí. A ty nemusejí být zrovna skromné.

 

Danny Horta z britské Liverpool John Moores University (LJMU) a jeho tým objevili v centru Mléčné dráhy celou fosilní galaxii, tedy její pozůstatky, které přiřkli úžasné jméno Heracles. Badatelé využili data experimentu APOGEE (Apache Point Observatory Galactic Evolution Experiment) a dospěli k závěru, že galaxie Heracles se srazila a následně splynula s Mléčnou dráhou asi před 10 miliardami let. Jak se zdá, mládí Mléčné dráhy bylo pořádně bouřlivé.

 

Liverpool John Moores University, logo.s
Liverpool John Moores University, logo.s

Astronomové „vykopali“ galaxii Heracles v datech APOGEE z oblasti blízce infračerveného záření, která zahrnovaly údaje o více než 500 tisících hvězdách v Mléčné dráze. V této části elektromagnetického spektra je možné „vidět“ skrz hustá mračna prachu a plynu, které nám ve viditelném světle zaclánějí výhled na centrum Mléčné dráhy.

 

Heracles a Mléčná dráha z boku. Kredit: Danny Horta-Darrington (Liverpool John Moores University), ESA/Gaia, and the SDSS.
Heracles a Mléčná dráha z boku. Kredit: Danny Horta-Darrington (Liverpool John Moores University), ESA/Gaia, and the SDSS.

Jak najít v útrobách Mléčné dráhy fosilní galaxii? Badatelé kvůli tomu analyzovali chemické složení a pohyby desítek tisíc hvězd. V oblasti centra Mléčné dráhy je to dost náročné, právě kvůli zmíněným oblakům plynu a prachu. Experiment APOGEE se ale do těchto mračen zařízl jako břitva a vědci byli díky těmto pozorováním schopní odlišit domácí hvězdy od hvězda galaxie Heracles.

 

Hortyho tým objevil vlastně jenom pár set hvězd galaxie Heracles. Jejich chemické složení a pohyby jsou ale oproti okolním hvězdám Mléčné dráhy natolik exotické, že to přesvědčivě ukazuje na jejich cizí původ. Podobné pozůstatky dávných srážek nejsou v Mléčné dráze nijak výjimečné. Naše Galaxie vlastně nedělá prakticky nic jiného, než že sráží a splývá s menšími galaxiemi v okolí.

 

Galaxie Heracles je ovšem nápadná tím, že se nachází v centru Mléčné dráhy. To ukazuje na značné stáří této galaktické srážky. Zároveň se ukázalo, že Heracles byl docela velkou galaxií o hmotnosti asi jedné třetiny Mléčné dráhy. Musela to tehdy být opravdu divoká galaktická kolize.

 

Video: Simulation of the formation of the Milky Way

 

Literatura

SDSS 19. 11. 2020.

MNRAS 500: 1385–1403.

Datum: 25.11.2020
Tisk článku

Související články:

V souhvězdí Draka objevili roztrhanou kulovou hvězdokupu     Autor: Stanislav Mihulka (22.12.2015)
Nejrychlejší hvězdy Mléčné dráhy jsou uprchlíci z Velkého Magell. mračna     Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2017)
Reverzní inženýrství Mléčné dráhy odhalilo Krakena     Autor: Stanislav Mihulka (17.11.2020)Diskuze:

Není to podobné s "Krakenem"?

Lada 1,2020-11-28 11:35:55

Nemůže se jednat o stejnou strukturu uvedenou zde? : https://www.osel.cz/11466-reverzni-inzenyrstvi-mlecne-drahy-odhalilo-krakena.html

Odpovědět

S andromedou to bude jiný ohnostroj

Petr Vojvodik,2020-11-25 04:23:18

Pokud se tedy neminou. Zatim to vypadá, že jdou proti sobě.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz