Globální oteplování by mohlo způsobit dobu ledovou  
Globální oteplování by mohlo zanedlouho v Severní Americe a západní Evropě způsobit dobu ledovou. Tento paradoxní scénář získává stále větší podporu mezi ekology a klimatology. Snímky, které byly pořízeny americkou družicí DMSP (Defense Meteorological Satellite Program), ukazují stav arktického ledu v roce 1979 a 2003.

 

Zvětšit obrázek
Ledová pokrývka 1979

Velké množství vody z tajícího arktického ledu by mohlo rušit nebo dokonce zastavit velké proudy v Atlantickém oceánu. Bez obrovského tepla (srovnatelné s výkonem miliónů jaderných elektráren), které přinášejí teplé mořské proudy k pobřeží Severní Ameriky a západní Evropy, by v Evropě mohla průměrná teplota klesnout o 5 až 10°C. Ve východní Severní Ameriky by byly teploty o něco vyšší. Takový pokles teplot by byl podobný jako při poslední době ledové před 20.000 let.


"Je těžké předpovídat co se stane," říká Donald Cavalieri, pracovník NASA (Goddard Space Flight Center), "protože Severní moře a Atlantik jsou velmi komplexní systémy s mnoha vzájemnými ovlivňováními mezi pevninou, mořem a atmosférou.

 

Zvětšit obrázek
Ledová pokrývka 2003

Fakta ukazují, že Arktida by mohla potenciálně ovlivnit proudy, které oteplují západní Evropu a týkají se mnoha lidí."
Snímky z družic ukazují dlouhodobý úbytek arktického ledu. Podle klimatologa Josefina Comisa (NASA, Goddard Space Flight Center) byl v roce 1978 úbytek ledu 9% za desetiletí, podle současných studií je rychlost tání arktického ledu 14% za desetiletí.

Animace ukazuje teplot v průběhu 24 let. NASA

Animace ukazuje jak probíhal úbytek ledu v průběhu 24 let

Pramen: http://science.nasa.gov/headlines/y2004/05mar_arctic.htm

 

 

Datum: 10.03.2005 10:50
Tisk článku

Související články:

Globální oteplování s chladnou hlavou     Autor: Stanislav Mihulka (29.03.2005)Diskuze:

Co řikate na prezidenta..?

Mari,2007-10-11 18:15:45

no me osebne prezident nasral tim jak ¨jel do USA a tam přednaši nejaky kravoviny jako že za GLOBANI oteplovani nemužou lide..!apsolutni pičovina..Jenom podraži autoritu ČR.

Odpovědět

Al (Capone)

Sailor,2006-12-27 15:28:44

Je jasné, že nemůžeme změnu klimatu posuzovat v měřítku posledních 50 let. Je také jasné, že jako všude jsou i v tomto oboru poděšení šílenci.
Co je jasné a na čem se VŠICHNI shodují: planeta se otepluje a je to díky CO2. Pouze někteří skeptici říkají, že tu bude možná i něco přirozeného, co tento trend ovlivňuje. A je jasné, že množství CO2 v atmosféře přibývá a rapidně přibývat bude..

Odpovědět

Zajímavý článek L. Motla...

Al,2005-03-11 10:53:23

Na Neviditelném psovi je možné najít článek Luboše Motla o zajímavých "kejklech" klimatologů - katastrofistů, který popisuje dění (včetně dalších linků) kolem "kauzy hokejka"...

Odpovědět


L. Motl

lyn_x,2005-03-11 14:53:06

nevim, u L. Motla bych to povazoval spis za jakysi projev jeho nabozenstvi, myslim, ze pravda bude nekde uprostred
/>
http://www.kolej.mff.cuni.cz/~lmotm275/

Odpovědět

Tendence a výkyvy

Tom,2005-03-11 08:19:23

Ví, co se mi nezamlouvají?

To je pořád řečí o tendecích a bodech, za nimiž není návratu, šťourá se do archivů, vrtá do ledovců, dumá se, asli lidské oxidy mohou za procento, anebo třicet procent. Ale od nikoho povolaného jsem ještě neslyšel doznání, že na klima působí faktor, o kterém pořádně vědí prdlajs. Slunce.

Kjóto sem a Kjóto tam, naše Sluníčko může něco vyvádět na tisíc a jeden způsob, kterými přímo nebo nepřímo zapůsobí, a ty jejich "optimistické" a "pesimistické" prognózy budou na draka.

Odpovědět


Prdlajs Tome

Dane,2005-03-11 08:26:00

víme nejenom o Sluníčku, ale i o chování atmosféry, hydrosféry a jiných sfér naší matičky Země. Dokladem toho je že pravděpodobnost dlouhodobější předpovědi počasí je 50%. Tedy stejně jako když si hodím korunou.

Odpovědět

re: nesmysl

lyn_x,2005-03-10 23:37:00

"globální oteplení, teď, když to moc nevychází, tak doba ledová"
- to je podle me nesmysl, podle uvedeneho by byla takovato 'doba ledova' jen lokalnim jevem v male casti sveta, zpusobenym kolapsem golfskeho prudu - a to v dusledku globalniho oteplovani; mam pocit, ze to, ze se v soucasnosti otepluje, je celkem overeny fakt - jina otazka je, co je toho pricinou

Odpovědět


Nevím,

Dwarf,2005-03-11 08:04:41

jak jsi přišel na to, že globální oteplení nevychází. Ono naopak vychází, až z toho mrazí v zádech. A tvrzení, že kolaps Golfského proudu a následná změna klimatu je jen lokálním jevem vyvolává shovívavý úsměv na mých rtech...

Odpovědět


re dwarf

lyn_x,2005-03-11 14:22:25

eeeergh, prosim, precti si muj prispevek pozorne, predevsim v kontextu predchoziho prispevku S. Mihulky, prosim :-)))

tim lokalnim jevem jsem mel namysli, ze k onomu ochlazeni dojde pravdepodobne "jen" v Evrope a Severni Americe, a to jen na "prechodnou"(z hlediska hostorie Zeme, ne tak mozna lidstva) dobu

take jsem netvrdil, ze toto ochlazeni je v rozporu s oteplovanim - je dokonce jeho dusledkem(coz zjevne podle diskuse mnoho lidi ignoruje a nadava na klimatology, jako by snad politici/ekonomove a novinari byli kompetentnejsi v hodnoceni situace - myslim, ze nejsou, jen rikaji hezci veci)

Odpovědět

Zoufalství klimatologů

S. Mihulka,2005-03-10 18:00:00

Upřímně řečeno, mám pocit, že tohle jenom zase ukazuje, že o vývoji klimatu nevíme vůbec nic a že se do mediálních prohlášení vědců promítají jejich duševní stavy. Přijde mi to k smíchu :)
1. Nikdo nikdy přesvědčivě neprokázal, že "poslední" doba ledová byla poslední. Víte snad někdo o nějakém závažném dokladu? Já ne. Vést řeči, že lidské aktivity mohou způsobit dobu ledovou je hodně směšný, pokud si lze docela dobře představit, že přijde úplně sama. Ať spalíme veškerej uhlík na planetě, nebo od teď vůbec žádný. Prostě sama.
2. Hladina moře, globální průměrné teploty a další populární ukazatele našeho "vlivu na životní prostředí" se za posledních 10 000 let naprosto spontánně mění tak šíleně, že každej, kdo si myslí, že způsobíme dobu ledovou nebo horkou nebo jakou, je horší než pyšná princezna :)
3. Lidská neschopnost předpovědět budoucnost byť pár let dopředu je už asi obecně zjevná a nikoho nepřekvapí. Jenom mi je líto, že je teď děsně in šířit atmosféru strachu - teroristi v USA mají zaútočit skoro každý den, globální oteplení, teď, když to moc nevychází, tak doba ledová. Média bohužel zjistila, že to poslední na co konzument našeho věku ještě slyší je strach. Když se náhodou najde někdo, komu je to divný, tak je hned agentem nadnárodní korporace.

Nejlepší obranou je podle mě upřímný smích :)

Odpovědět


Přesně tak.

noname,2005-04-04 14:34:33

Vyvolávání permanentního strachu z terorismu je v americe opravdu (dobré články jsou třeba na www.prop.sk) na denním pořádku, stejně tak jako střídání teorií globálního otplování a doby ledové. několik let po soobě bylo teplo, málo sněhu a sucho v létě, tak se novinář§ům hodí scénář globálního oteplobvání. letos byla zima a ejhle bude to blížící se dobou ledovou. pokud si někdo archivuje třeba mladou frontu dnes tak ať se koukne (sekce věda vzadu)...
Extrémní případ je škvár Den Poté, na to se dá koukat jenom s velkým nadhledem ('je to americkej film, hlavní hrdinové přece musí přežít':)

Případní zájemnci si můžou přečíst můj mini-článek na v podstatě stejné téma jako tohle, na adrese http://malec.borec.cz/?text=clanek

Odpovědět


O klimatu toho víme stále ještě málo

Petrib Zabanovaný,2010-05-09 11:25:44

A co váš duševní stav?
Tento váš diskusní příspěvek a jeho emocionální ladění, osvětlil mnoho z toho co jste napsal později v samostatných článcích.
1. Nevím kde jste vzal, že poslední doba ledová musí být "poslední". Polemizujete s nějakým necitovaným novinářským článkem?
2. V seriózních pracích se krátké časové základně měřených údajů a problematice odvozených údajů autoři také věnují. V poznání příčin změn klimatu v minulosti tj. bez vlivu člověka nebo v současnosti a jeho možného budoucího vlivu máme ještě co dohánět.
3. Co na pár let? I na pár dní je to problém viz. předpovědi ohledně šíření sopečného popela z isladské sopky v dubnu a květnu 2010 a jeho vlivu na leteckou dopravu nad Evropou.
Za tohle určitě zase dostanu banána ;)

Odpovědět

Náboženství

Petr,2005-03-10 17:00:47

Nejhorší je to,že se toho chytají různí aktivisté,pro které to není otázka faktů,ale víry.Také jsou v tom namočená politická uskupení(Al Gore a jiní),kteří už nehrají o fakta,ale o svoji existenci.Tím se všechno zamlžuje a nejde už oddělit lži od pravdy.

Odpovědět

Někdy v roce 1973 se u nás začalo poprvé strašit

Saša,2005-03-10 11:14:52

globálním oteplováním. Tehdy vyšla řada článků v Mladém světě i ve 100+1 a dokonce i v Rudém právu o tom, že mají-li vědci s globálním oteplováním pravdu, pak v roce 2005 bude hladina světového oceánu o nejméně 50 metrů výše. V některých článcích se mluvilo dokonce i o 100 metrech.
A teď zase, že globální oteplování způsobí dobu ledovou. Obzvláštní nesmysl. Doba ledová vzniká v důsledku chladného léta, nikoli v důsledku velké zimy.
Chladné léto je začátkem doby ledové.
Chladné léto a globální oteplování se navzájem vylučují.
A navíc - dnes by již lidstvo mohlo nástup doby ledové poměrně snadno zastavit zmenšením albeda - například rozprášením tmavého materiálu na ledových pláních.

Odpovědět


Neviděl bych tak optimisticky,

Dwarf,2005-03-10 13:30:48

že člověk dokáže s globálními klimatickými změnami něco rychle dělat. Kdyby to dokázal, už by s tím něco dělal. Zeměkoule je dost veliký a komplikovaný systém o jehož složitosti svědčí například spolehlivost dlouhodobějších předpovědí počasí. Rozhodně bych při úvahách své myšlenky neopíral o mozkové zvratky novinářů normalizačního tisku!

Odpovědět


my starší

jarda petr,2005-03-10 15:30:35

My starší (nebo rovnou řeknu staří) se pamatujeme, že před strachem z globálního oteplení se klimatologové báli práve nástupu nové doby ledové. Takže nic nového pod sluncem. Pokud jde o hrozbu relativně náhlého ochlazení v důsledku narušení cirkulace mořských proudů v severním Atlantiku, tak ta je bohužel docela reálná. Existují přesvědčivé důkazy, že k podobným událostem už několikrát došlo. Naposledy na konci poslední doby ledové, kdy se voda z tajících pevninských ledovců v Severní Americe nahromadila do několika gigantických jezer. Když se jejich napůl ledové hráze protrhly, vylilo se do severního Atlantiku tolik sladké vody, že to zbrzdilo Golfský proud a doba ledová se na pár století vrátila. Takže ona to taková blbost zase není.

Odpovědět


Strašení

Libor,2005-03-10 15:55:04

Před pár lety, jak bylo velice dlouhé a horké léto, vyšlo několik článků o tom, že horká léta jsou důkazem změn v klimatu způsobené globálním oteplováním. Teď je více studená zima a hned zase články a studie, které říkají, že je to díky globálnímu oteplování. Stále více si začínám myslet, že dost meteorologů a klimatologů patří na psychiatrii.

Odpovědět


Dobe ledove predchazi vykyvy

Lojzmen,2005-03-10 17:19:00

Kdesi kdysi, asi 10 - 20 let nazad byl ve Vesmíru článek a graf. Nástup doby ledové byl předcházen globálními výkyvy teplot v obou směrech - průměr byl pokles. Odchod doby ledové byl relativně klidnější. Měřítko grafu - stovky let.
Lojzmen.

Odpovědět


Tenkrát se tomu tuším říkalo "ledničkový efek

Pavel Brož,2005-03-10 22:06:02

a to katastrofální ochlazování vehementně předpovídal tentýž prominentní klimatolog, který dnes propaguje katastrofální oteplování. Na poukaz na tento fakt bylo kritikům dotyčného odpovězeno, že jejich připomínka je unfair, protože vědec má právo změnit názor. Inu, je tomu skutečně tak, každý vědec opravdu má právo změnit názor, on by ho pod tíhou faktů navíc dokonce změnit měl. Akorát to jeho okolí má stejně nezadatelné právo myslet si o věrohodnosti dalších předpovědí takového člověka své.

Odpovědět


Dotaz na Pavla Brože

Marie,2005-03-11 11:20:57

Můžete prozradit jmého té klimatologické korouhvičky, nebo se to nesmí?

Odpovědět


Krásná ukázka bludů...

Al,2005-03-11 11:51:04

Zvláště na té druhé animaci je krásně vidět, jak obrovky osciluje ledová pokrývka - každý rok jinak. I když jsem si již několikrát "protřel oči", pořád nevidím, že bych tam viděl nějaký trend "trvalého mizení ledu"...
Co se týká "globálního oteplování", tak je na tom fascinující spousta věcí... Hlavně to, jaké OBROVSKÉ PENÍZE se v tom "točí" - na výzkumné (patřičně uvědomělé) ústavy, výzkumné granty, Kjótské protokoly, nesmyslné projekty podpor a dotací (bionafty z řepky, vrtulí z větrných elektráren, obchodování s emisemi atd.)... Přitom toho nejen o klimatu na Zemi resp. jiných planetách, ale i o dalších procesech v přírodě (koloběh uhlíku, metanu, oceánské proudy, ledovce,.......) víme ZOUFALE MÁLO!!!
Příkladem rádoby "varovných zpráv" je nedávná na IHNED (http://ihned.cz/1-10075640-15775990-006000_d-61). Scénář je klasický - záhadný "počítačový model" zjistí, že vysvětlit zvýšení teplot oceánu o 0,5 stupně se daří "jen pomocí lidského faktoru"...

Přitom opravdu seriozní klimatologové jsou na podobné téma značně opatrní.. Za velmi zajímavou knihu bych považoval - Svoboda, Jiří; Vašků, Zdeněk; Cílek, Václav: Velká kniha o klimatu Zemí koruny české. Ze znalostí o vývoji klimatu u nás (obsažených mj. právě v této publikaci) za posledních cca 2000 (a více) let vyplývají
a) klimatické oscilace jsou značné - teplotní i srážkové
b)existují výrazné klimatické cykly
c)v nedávné minulosti byly mnohem teplejší období, než dnes

Zjištění, že za posledních cca 40 let "se oteplovalo", když jsme procházeli 40letou částí cyklu oteplování , není nic objevného... Nyní by měl být cyklus v periodě cca 40 let chladnějšího a teplejšího počasí ... takže uvidíme! Fakt je ten, že poslední roky je zjevný větší srážkový trend a roky jsou chladnější - a letošní zásoby sněhu tento trend dále posilují...
Takže čeští lyžaři a sáňkaři - těšte se, zimy budou bílé jako v dobách Josefa Lady!

Problém náhlého ochlazení díky narušení oceánského výměníku bych ale také nepodceňoval - souhlasím s p. Petrem. Přesto se mi rozsah uvolnění obrovských (zadržovaných) mas vody z jezer zdá nesouměřitelný se stavem současným... Riziko zde ale asi existuje (to již víme), nevíme ale jestli je 0,1% nebo třeba 5%.

Za největší problém bych ale považoval právě nástup další doby ledové, která je jednoznačně "za dveřmi". Problém planety Země ve čtvrtohorách totiž není oteplování ale proces zcela OPAČNÝ!!! - Tzn. postupné a jisté zamrzání planety s nástupem DOB LEDOVÝCH... (snad vlivem náhodného zalednění Antarktidy, snad vlivem jiným, nenáhodným a trvalým)...

Odpovědět


Odpověď Marii ohledně toho klimatologa

Pavel Brož,2005-03-11 23:23:08

Tím prominentním klimatologem, kterého jsem zmiňoval, je Stephen Schneider, a tím kritikem, který mu (možná trochu netaktně) připomněl, že Schneiderova současná teorie je v protikladu se Schneiderovou dřívější teorií, je známý rebel Bjorn Lomborg. Drobné střípky z jinak velice rozsáhlé polemiky mezi Lomborgem a mnoha současnými klimatology, jsou uvedeny např. v Scientific American, číslo 2002/5 (aspoň tedy v českém vydání tohoto čísla). Šéfredaktor anglického vydání tohoto časopisu pak v reakci za Lomborgovou odpovědí uvádí, že všichni dobří vědci názory mění, objeví-li se nová fakta (k čemuž já dodávám - ale ano, samozřejmě, problém je akorát v tom, že se někteří z nich přitom tváří, že se žádná další nová fakta, která by jejich teorii zvrátila, objevit už nemohou).

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace