Umělá inteligence vyráží na moře s lodí Mayflower 400  
400 let a jeden pandemický rok po legendární plavbě lodi Mayflower s Otci poutníky vypluje trimaran Mayflower 400. Na palubě tentokrát nebude žádný člověk, ale sofistikovaná umělá inteligence. Bude navigovat loď, rozpoznávat případné překážky a problémy na moři, a také provádět výzkum znečištění Atlantiku i mořských savců, které cestou potká. Do Nového světa by měla doplout za tři týdny.
Mayflower 400 v anglickém Plymouthu. Kredit: Mayflower 400.
Mayflower 400 v anglickém Plymouthu. Kredit: Mayflower 400.

V roce 1620 vyrazila z anglického přístav Plymouth do Nového světa galeona, která nesla jméno Mayflower. Vezla asi tři desítky členů posádky a 102 cestujících, kteří se později usadili na východním pobřeží dnešních USA. Do dějin vešli jako Otcové poutníci (Pilgrim Fathers) a spolu s nimi se do historie zapsala i loď Mayflower.

 

Součástí oslav kulatého výročí plavby lodi Mayflower měla být i plavba jedné z prvních lodí s umělou inteligencí, která nese příznačné jméno Mayflower 400. Loď měla vyrazit už loni, v roce 2020, plavbě ale udělala čáru přes rozpočet pandemie koronaviru. Pozoruhodná plavba se nakonec podle všeho odehraje letos. Měla by vyplout 15. května, pokud to dovolí počasí a britské úřady.

 

Výhody této lodi v době pandemie, která stále trvá, je, že na její palubě nemůže nikdo onemocnět. Loď je totiž plně autonomní a překoná Atlantik zcela samostatně. Mayflower 400 je trimaran o délce 15 metrů a výtlaku 9 tun. Energii plavidlu poskytují solární panely, jimiž je pokryta jeho svrchní strana. K navigaci loď používá sofistikovaný systém se šesti kamerami a radarem. Loď se bude věnovat nejen plavbě, ale také výzkumu. Měla by sledovat znečištění oceánu, včetně mikroplastů, a pomocí hydrofonu i dalších zařízení pozorovat mořské savce.

 

Logo. Kredit: ProMare.
Logo ProMare. Kredit: ProMare.

Otcem projektu Mayflower je Brett Phaneuf z meziskové charity ProMare, který klade důraz na význam oceánů pro globální klima. Rosie Lickorish, specialista na nové technologie ve společnosti IBM, která je jedním z partnerů projektu, je přesvědčen, že autonomní lodě sehrají v průzkumu oceánů významnou roli. Plavidlo bez lidské posádky se může více soustředit na výzkum a může si troufnout na plavbu v drsných podmínkách.

 

Původní Mayflower v přístavu Plymouth. Kredit: Pilgrim Hall Museum / Wikimedia Commons.
Původní Mayflower v přístavu Plymouth. Kredit: Pilgrim Hall Museum / Wikimedia Commons.

Podle Phaneufa se na projektu Mayflower 400 podílejí stovky odborníků z řady zemí, včetně USA, Indie a Švýcarska. Data získaná během plavby budou volně dostupná všem zájemcům. Mayflower 400 popluje po podobné trase jako původní galeona Mayflower, tedy z anglického Plymouthu do Plymouthu v americkém státě Massachusetts. Plavba by autonomnímu trimaranu měla trvat tři týdny.

 

Inteligence lodi Mayflower 400 je vycvičená k tomu, aby identifikovala překážky, s nimiž se během plavby může setkat, aby se zachovala v dané situaci správně. K výcviku posloužily tisíce snímků objektů na moři a také rozmanité scénáře, jimiž loď prochází. Inteligence lodi je velmi učenlivá. Měla by zvládnout i opravdu drsné podmínky. V simulacích mimo jiné čelila i padesátimetrovým vlnám.

 

Video: Autonomous Ship Sets Sail from Plymouth, England on Mayflower's 400 Anniversary

 

Doplňujeme: Pro aktuální stav a polohu lodi stačí kliknout zde:

Literatura

TechXplore 30. 4. 2021.

Datum: 03.05.2021
Tisk článku

Související články:

Dopravní letadlo, které létá samo     Autor: Stanislav Mihulka (12.05.2013)
US Navy chce robotické lodě, které budou mluvit jako námořníci     Autor: Stanislav Mihulka (05.01.2020)
Veliký autonomní dron Ravn X bude vynášet satelity     Autor: Stanislav Mihulka (06.12.2020)Diskuze:

Online sledovani

Miroslav Pragl,2021-05-03 09:02:22

https://mas400.com/dashboard

Nenalezl jste nekdo odkaz na technicke parametry? Dva 20kW motory + plachta, solarnich panelu oproti puvodnimu navrghu spise ubylo, takze asi primarne plachetnice?

MP

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace