V UK vyrobili první betonovou základovou desku s grafenem  
Slyšeli jste o konkretenu? Tohle libozvučné slovo se teď nejspíš bude skloňovat stále častěji. Grafenoví mágové z Manchesteru spojili síly se stavaři a poprvé v praxi použili beton s grafenem, čili konkreten, při stavbě budovy. Nová tělocvična poblíž Stonehenge se stane technologickou laboratoří pro studium tohoto pozoruhodného nového materiálu, který šetří peněženku zákazníků i životní prostředí.
Konkreten v akci. Kredit: University of Manchester/Nationwide Engineering.
Konkreten v akci. Kredit: University of Manchester/Nationwide Engineering.

Beton je jedním z nejběžnějších stavebních materiálů na Zemi. Jeho výroba přitom značně zatěžuje životní prostředí, především kvůli produkci uhlíkových emisí. V poslední době se ukazuje, že by výrobu betonu mohl v mnoha ohledech vylepšit grafen. Inženýři už pro takový vylepšený beton vymysleli kouzelnou přezdívku „konkreten“ (anglicky Concretene). Nedávno byl konkreten poprvé použit při reálné stavbě, v tomto případě pro základní desku nové tělocvičny ve Velké Británii.

Craig Dawson. Kredit: C. Dawson.
Craig Dawson. Kredit: C. Dawson.

 

První praktický konkreten vznikl díky spolupráci odborníků britské University of Manchester a stavební firmy Nationwide Engineering. Vytvořili ho tak, že při výrobě betonu přimíchali malé množství grafenu do vody a cementu. Grafen se pak zapojil do vzniku struktury betonu, tedy konkretenu. Výsledkem je materiál, jehož pevnost o 30 procent přesahuje pevnost betonu.

 

Jak říká Craig Dawson z University of Manchester, tímto způsobem je možné přidávat grafen přímo v betonárně, aniž by to zásadně narušilo výrobní proces betonu nebo jeho použití na stavbách. Před pár dny byla dokončena historicky první konkretenová deska, v tomto případě základní deska tělocvičny, která se staví poblíž legendárního Stonehenge v jižní Anglii. Z tělocvičny se stane technologická laboratoř, díky které budou vědci a inženýři sledovat, jak se vede novému materiálu v terénních podmínkách.

Stavba první základové desky z konkretenu. Kredit: University of Manchester/Nationwide Engineering.
Stavba první základové desky z konkretenu. Kredit: University of Manchester/Nationwide Engineering.

 

Výroba betonu je v dnešní době zodpovědná za zhruba 8 procent globálních emisí uhlíku. Nové technologie, které by tyto emise mohly snížit, jsou proto velmi vítané. Konkreten je mnohem pevnější než klasický beton, takže je možné ho pro stejné stavby používat v menším množství. A méně betonu znamená i méně emisí uhlíku.

 

V Nationwide Engineering spočítali, že kdybychom veškerý beton na planetě nahradili konkretenem, tak by při stejném objemu staveb poklesly globální emise uhlíku o 2 procenta. Konkreten je sice zhruba o 5 procent dražší než klasický beton, ale na stavbě se ho spotřebuje výrazně menší množství. Nationwide Engineering odhadují, že by použití konkretenu mělo zákazníkovi ve výsledku přinést úsporu asi 10 až 20 procent v účtu za beton.

 

Literatura

University of Manchester 25. 5. 2021.

Datum: 07.06.2021
Tisk článku

Související články:

Podivuhodný beton antického Říma vylepšuje koroze slanou vodou     Autor: Stanislav Mihulka (09.07.2017)
S grafenem je lepší všechno. I beton!     Autor: Stanislav Mihulka (24.04.2018)
Beton s nanosazemi je elektricky vodivý a vyrábí teplo     Autor: Stanislav Mihulka (24.04.2021)
Nová betonová technologie promění celé budovy v nabíjitelné baterie     Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2021)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace