Grafen vyráží na britské dálnice v prvním projektu svého druhu na světě  
Ve Velké Británii zahájili pilotní test použití grafenu k vylepšení vlastností asfaltu na povrchu silnic. Odborníci doufají, že populární grafen podstatně vylepší tradiční asfalt, především jeho odolnost a trvanlivost. Pokud povrch dálnice s grafenem uspěje, mohlo by to znamenat významnou úsporu pro údržbu komunikací.
Britská dálnice A1 ve Skotsku, těsně za hranicí s Northumberlandem. Kredit: Stevekeiretsu / Wikimedia Commons.
Britská dálnice A1 ve Skotsku, těsně za hranicí s Northumberlandem. Kredit: Stevekeiretsu / Wikimedia Commons.

Od objevu grafenu uplynulo už 15 let. Po celou tu dobu nás fascinuje. A sníme o více či méně obvyklých aplikacích tohoto podivuhodného materiálu z jediné vrstvy uspořádaných atomů uhlíku. Mnoho z těchto snů vyšumělo do ztracena. Další se ještě nepodařilo realizovat. Jsou ale odvětví, kde se grafen dere vpřed doslova před očima. V prvních letech doby grafenové, a vlastně ještě docela nedávno, by nejspíš jen málokdo tušil, že grafen uspěje mezi prvními obory … ve stavebnictví.

Logo. Kredit: University of Manchester.
Logo. Kredit: University of Manchester.

 

Nedávno jsme na OSLU psali o průniku grafenu do betonu. Jsou ale i jiné možnosti. Grafen je možné přidávat i do asfaltu a tím vylepšovat jeho vlastnosti. Ve Velkém Británii spustili unikátní projekt, první svého druhu na světě, v jehož rámci přidávají grafen do nového povrchu klíčové britské dálnice A1, která spojuje Londýn a skotskou metropoli Edinburgh.

 

Jak jistě každý ví, grafen nabízí výjimečnou pevnost a zároveň ohebnost. Přidávání grafenu do stavebních materiálů, jako je například asfalt, by mohlo vylepšit jejich konstrukční vlastnosti i trvanlivost. Odborníci předpokládají, že by asfalt s grafenem měl vydržet na povrchu silnice mnohem déle, což by podstatně snížilo náklady na údržbu.

 

Nástroje, které posloužily k objevu grafenu. Kredit: Gabriel Hildebrand / Wikimedia Commons.
Nástroje, které posloužily k objevu grafenu. Kredit: Gabriel Hildebrand / Wikimedia Commons.

V rámci zmíněného projektu dojde k odstranění stávajícího asfaltu na zhruba 5 kilometrovém úseku britské dálnice A1 v její severní části. Pak bude položena nová vrstva asfaltu, do které vmíchají grafen přímo na místě stavby.

 

Jak uvádí Graeme Watt z vedení britských National Highways, laboratorní zkoušky technologie dopadly úspěšně. Test grafenového asfaltu na dálnici A1, na území hrabství Northumberland, představuje světovou premiéru použití grafenu pro stavbu či opravu dálnice. Na projektu spolupracují odborníci University of Manchester, na jejíž půdě byl grafen v roce 2004 objeven. Revoluční povrch dálnice by měl být hotový letos 3. listopadu. Vědci jej pak budou pečlivě monitorovat, aby zjistili, zda a do jaké míry je grafen přínosem pro asfaltový povrch dálnice.

 

Literatura

New Atlas 12. 9. 2021.

Datum: 13.09.2021
Tisk článku

Související články:

Grafenové nanosíto udělá z mořské vody pitnou     Autor: Stanislav Mihulka (04.04.2017)
Jeden svět nestačí: Podivuhodný grafen míří do vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (18.12.2017)
V UK vyrobili první betonovou základovou desku s grafenem     Autor: Stanislav Mihulka (07.06.2021)
Grafenový aerogel je nejlehčím zvukovým izolátorem na světě     Autor: Stanislav Mihulka (19.06.2021)Diskuze:Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace