Vědci vystopovali zvláštní bublinu prázdnoty mezi Perseem a Býkem  
Mezi molekulárními mračny Perseus a Taurus se nenápadně skrývá prázdnota. Je to bublina o průměru 500 světelných let, která zřejmě vznikla po mohutné explozi supernovy či po sérii blízkých supernov. Teď už se nerozpíná a na jejím „obalu“ bouřlivě vznikají stovky nových hvězd.
Per-Tau Shell (žlutě) mezi mračny Perseus (modře) a Taurus (červeně). Kredit: Alyssa Goodman/Harvard-Smithsonian CfA.
Per-Tau Shell (žlutě) mezi mračny Perseus (modře) a Taurus (červeně). Kredit: Alyssa Goodman/Harvard-Smithsonian CfA.

Na první pohled to tak možná nevypadá, ale vesmír není úplně prázdný, obzvláště v galaxiích Když se oprostíme od optiky nepatrné Sluneční soustavy, jsou všude nějaké hvězdy a mračna plynu i prachu. Jak se ale ukazuje, neplatí to vždy. Existují fascinující výjimky.

 

Shmuel Bialy. Kredit: CfA.
Shmuel Bialy. Kredit: CfA.

Shmuel Bialy z americké centra Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics (CfA) a jeho tým objevili jednu takovou ve vzdálenosti asi 700 světelných let. Na pomezí souhvězdí Persea a Býka se tam nachází velká kulovitá prázdnota o průměru asi 500 světelných let. V její těsné blízkosti jsou hustá molekulární mračna Perseus (Per MCld) a Taurus (TMC), v nichž se rodí nové hvězdy.

 

Zvláštní prázdnota nese jméno Per-Tau Shell. Zatím není úplně jasné, jak vznikla. Objevitelé se domnívají, že ji asi před 10 (22 až 6) miliony let vytvořila mohutnými rázovými vlnami extrémní supernova, případně relativně rychle po sobě jdoucí série blízkých supernov. Pokud mají pravdu, tak to nejspíš znamená, že molekulární mračna Perseus a Taurus nejsou nezávislé struktury. Mohly vzniknout po explozi dotyčné supernovy (či supernov). Na webu CfA je pro zájemce k dispozici interaktivní model Per-Tau Shel.

 

Model prázdnoty Per-Tau Shell. Kredit: Bialy et al. (2021), AJL.
Model prázdnoty Per-Tau Shell. Kredit: Bialy et al. (2021), AJL.

Mapování 3D struktur ve vesmíru není snadné. Natož pokud jde o prázdnoty. Jak je to v poslední době v podobných případech pravidlem, Bialy a spol. použili data evropské observatoře Gaia, která doposud nevídaným způsobem mapuje hvězdy v širokém okolí. Jak říká Catherine Zucker z badatelského týmu a rovněž z CfA, molekulární mračna Perseus a Taurus a jejich okolí pozorujeme dlouhá desetiletí. Zatím jsme ale neznali jejich skutečný tvar ani velikost ve 3D.

 

Odborníci už dlouho teoretizují a modelují, jak se v molekulárních mračnech spouští tvorba nových hvězd. Díky prázdnotě Per-Tau Shell to teď poprvé vidí v přímém přenosu, pěkně blízko. Když rázová vlna exploze supernovy při letu vesmírem zamíchá plynem a prachem, vzniknou zahuštěné oblasti molekulárních mračen, kde vznikají hvězdy. Kolem „obalu“ prázdnoty Per-Tau Shell se rodí stovky nových hvězd. Samotná bublina se již zřejmě nerozpíná a teď se stala úžasnou připomínkou koloběhu života hvězd, které povstávají z plynu a prachu, aby se do nich nakonec zase obrátily.

 

Video: BIU Astro Seminar: Shmuel Bialy on: Star Formation in the Multiphase-Turbulent ISM

 

Literatura

Science Alert 22. 9. 2021.

Astrophysical Journal Letters 919: L5.

Datum: 22.09.2021
Tisk článku

Související články:

Mohly by být nedávné supernovy zodpovědné za masová vymírání?     Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2018)
Vyhubila megalodony supernova na konci pliocénu?     Autor: Stanislav Mihulka (14.12.2018)
Do neznáma: Astronomové zmapovali vesmírnou prázdnotu v sousedství     Autor: Stanislav Mihulka (23.07.2019)Diskuze:

Prázdnota

Josef Šoltes,2021-09-24 09:51:53

Vesmír fakticky je prakticky prázdný. Kdybychom brali hvězdy jako atomy, tak vesmír odpovídá vzhledově poměrně velmi kvalitnímu vakuu.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace