Určena sekvence proteinu neandrtálců  
Vědci určili aminokyselinovou strukturu kostní bílkoviny neandrtálců starou 75 000 roků.

Lebka neandrtálce z věhlasného naleziště v severoirácké jeskyni Šanidar posloužila mezinárodnímu týmu vědců jako zdroj bílkoviny osteokalcinu. Vzorek bílkoviny starý 75 000 roků  bylo možné podrobit analýze a ta prokázala, že aminokyselinové složení neandrtálského osteokalcinu bylo stejné jako u člověka druhu Homo sapiens sapiens.

Zvětšit obrázek
Neandrtálská lebka ze Šanidaru

Vůbec to nevyvrací předchozí výsledky analýzy mitochondriální DNA, která dokazovala, že se lidé druhu Homo sapiens od neandrtálců lišili natolik, že je musíme řadit k odlišnému biologickému druhu. Pořadím aminokyselin v osteokalcinu se člověk Homo sapiens neliší ani od šimpanze. Oba druhy se ale v tomto směru liší výrazně od gorily. Lidé a šimpanzi mají na devátém místě aminokyselinového řetězce prolin, zatímco v gorilím osteokalcinu figuruje ve stejné pozici aminokyselina hydroxyprolin. To je zřejmě výsledek evolučního přizpůsobení. Pro syntézu hydroxyprolinu je zapotřebí vitamin C. Zatímco gorily mají ve své vegetariánské stravě vitamínu C dostatek, pro všežravé lidi a šimpanze může být tento vitamín nedostatkový. Možnost stavět osteokalcin bez nároků na vitamín C mohla být proto pro předka člověka a šimpanzů výhodná.
Výsledek  práce publikované v americkém PNAS je první vlaštovkou na poli izolace a analýzy pravěkých bílkovin. Ty mohou podat zajímavé informace o příbuzenských vazbách mnoha pravěkých tvorů, předků člověka (např. „hobita“ Homo floresiensis) nevyjímaje.

 

Pramen: PNAS

Datum: 01.04.2005 07:45
Tisk článku


Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace