Shackletonova Endurance nalezena  
Po systematickém pátrání pomocí ledoborce S.A. Agulhas II a podmořské průzkumné sondy vysílané z jeho paluby se jihoafrickým badatelům podařilo objevit vrak lodě Endurance, kterou v roce 1915 do Weddellova moře připlula antarktická polární expedice Ernesta Shackletona.

Endurance uvězněna v antarktickém mořském ledu v únoru 1915. Fotil účastník Shackletonovy expedice Frank Hurley (1885–1962) Kredit: Wikipedia.
Endurance uvězněna v antarktickém mořském ledu v únoru 1915. Fotil účastník Shackletonovy expedice Frank Hurley (1885–1962) Kredit: Wikipedia.

Třístěžňovou plachetnici s parním strojem původního jména Polaris přejmenoval polárník irského původu Ernest Henry Shackleton (1874–1922) na Endurance (Vytrvalost) a dne 8. srpna 1914 z Londýna na ní vyplul na Transantarktickou expedici. I když plán přechodu napříč Antarktidou se nezdařil a ledem rozdrcena Endurance se v listopadu 1915 potopila, výprava se do historie zapsala jako příklad skutečné vytrvalosti, odvahy a obětavosti, díky níž všichni ztroskotanci v nehostinných podmínkách přežili. Přesně podle hesla, které bylo inspirací pro jméno lodě: „By endurance we conquer“ (Zdoláváme/vítězíme vytrvalostí).

 

Loď Endurance leží na mořském dně v hloubce asi 3 km již přes 107 let. Dnes již víme, kde a v jakém je stavu. První snímky poskytla posádka polárního zásobovacího a výzkumného ledoborce S.A. Agulhas II, Ministerstva životního prostředí Jihoafrické republiky. Nabízíme jedno s prvních videí přímo z místa nálezu. Pod videem je jen mírně stylisticky upravený překlad slov člena výzkumné výpravy:

 

 

Čtyřlístek (zleva) Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall a Jameson Adams, účastníci antarktické Expedice Nimrod (1907–1909), nazvána podle expedičního velrybářského škuneru Nimrod. Kredit: Wikipedia, Public Domain.
Čtyřlístek (zleva) Frank Wild, Ernest Shackleton, Eric Marshall a Jameson Adams, účastníci antarktické Expedice Nimrod (1907–1909), nazvána podle expedičního velrybářského škuneru Nimrod. Kredit: Wikipedia, Public Domain.

Zdravím všechny, vítejte u dalšího dílu Příběhů z mořského ledu a konečně dnes mám vlastně dobrou zprávu. Jak jste viděli v médiích, včera jsme lokalizovali vrak Endurance. Bylo to velice úžasné, byl jsem zrovna na ledě a když jsem se vrátil, nebylo ještě nic oficiálně oznámeno, ale při pohledu na navigační obrazovky už bylo jasné, že se něco děje. Takže po večeři, v osm hodin večer nám oznámili, že jsme vrak našli a je to vlastně vskutku úžasné, protože se hodně diskutovalo o tom, kde a jak ho najít, v jakém stavu ho lze najít.

 

Jihoafrický polární zásobovací a výzkumný ledoborec S. A. Agulhas II Kredit:  Sea Ice Stories.
Jihoafrický polární zásobovací a výzkumný ledoborec S. A. Agulhas II Kredit: Sea Ice Stories.

Našli jsme ho – je vzpřímený na mořském dně, v podstatě téměř neporušený, tak jak můžete vidět na (historických) fotkách předtím, než šel v roce 1915 ke dnu. Záznamy vypadají úžasně a je to skvělé, že jsme tuto loď našli. Poslední noc jsem vlastně zůstal vzhůru docela dlouho a pomáhal jsem týmu při změně užitečného zatížení systémů, takže jakmile jsme vrak lokalizovali, změnili jsme systém na laserové skenování, abychom mohli provádět průzkum s opravdu vysokým rozlišením.


Změnili jsme systém na fotografování s vysokým rozlišením, takže jsme museli vyměnit několik senzorů, abychom vypnuli boční sonar a zapnuli ostatní senzory. Pracovali jsme celou noc a nyní se ponorné plavidlo opět potápí, aby získalo kompletní snímky. Pravděpodobně už nyní máme docela úžasné záběry vraku a fotografie ve vysokém rozlišení. Jistě to bude velmi, velmi zajímavé a jsme rádi, že jsme to (Endurance) našli. Měli jsme pokrytých asi 80 % z naší vyhledávací oblasti a už jsme začínali být trochu smutní, že vrak možná nenajdeme.

 

Weddellovo moře – rozloha 2,91 miliónu km², průměrná hloubka kolem 2,8 km Kredit: Mapy.cz.
Weddellovo moře – rozloha 2,91 miliónu km², průměrná hloubka kolem 2,8 km Kredit: Mapy.cz.

Vlastně se už diskutovalo o tom, jestli se vrátíme při další expedici a jestli by se část vybavení mohla uložit v Kapském městě a tak… Ale měli jsme obrovské štěstí, loď jsme našli a bylo to senzačně příjemné i proto, že to byla velká týmová práce mnoha různých lidí z mnoha různých národů. Celý tým se podílel na přípravě základen na ledu, které jsme nakonec nepotřebovali… Vědecký tým, tým robotiky a posádky vrtulníků, takže spousta lidí, kteří spolupracují, aby se tato mise uskutečnila.

 

Roboty odvedly opravdu dobrou práci, nepřetržitě pracovaly více než dva týdny bez větší technické poruchy. Takže je to opravdu úžasné a doufám, že se vám líbí těch několik záběrů z vraku, které se mi snad podaří ukázat v tomto videu. Teď jsme to zvládli a v plánu máme ještě pár dní tu strávit a prozkoumat vrak, pak se vrátíme domů. Momentálně jsme asi 50 mil (80 km) od okraje ledovce, takže nám bude trvat asi jeden den, než se dostaneme z ledu. Pak se vrátíme zpět do Kapského města. Takže konečně nějaká dobrá zpráva. Máme zase mlhavé počasí, ale už nám to nevadí. Moc vám děkuji za sledování a přeji hezký den.


Další doporučená videa:

1/ Why was the Endurance crushed? (3:46 min) - video o stavbě lodi Endurance, jejím osudu a jejím hledání

2/ The Search for Endurance (7:23 min) - zajímavé originální záběry, stručný příběh výpravy

3/ The Endurance: A Legendary Story Of Survival (52:10 min) - delší video s dobovými záběry i hranými vsuvkami o dramatickém boji o přežití antarktické výpravy

4/ SA Agulhas II Documentary - 15 minutové video o jihoafrickém polárním ledoborci

5/ SA Agulhas II making its way to the Antarctic ice shelf - krátké video bez zvuku, zrychlený záznam z paluby ledoborce SA Agulhas II

Datum: 10.03.2022
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace