Praktický polymer z průmyslového odpadu ochrání potrubí i beton  
Jak snadno a levně vyrobit polymer, který zajistí slušnou životnost potrubí nebo třeba betonovému povrchu? Smíchejte síru s dicyklopentadienem, odpadním produktem z ropných rafinerií. Zahřejte na 140 °C. Těšte se z výhod ochranné vrstvy, která kromě odolnosti nabízí odstraňování toxických kovů a snadnou opravu zahřátím.
Ochranný polymer pro trubky i povrchy. Kredit: Flinders University.
Ochranný polymer pro trubky i povrchy. Kredit: Flinders University.

Průmyslová potrubí mají těžký život. Musejí čelit agresivním kapalinám, které obvykle značně drásají jejich vnitřek. Mohl by jim pomoci nový praktický polymer, který chrání povrch potrubí a ještě jako bonus odstraňuje z protékajících kapalin toxické kovy.

 

Logo. Kredit: Flinders University.
Logo. Kredit: Flinders University.

Tento polymer vyvinuli odborníci australské Flinders University a pojí se s ním nejeden superlativ. Jeho výroba je snadná a levná. Stačí k tomu síra a křehká voskovitá látka dicyklopentadien, což je odpadní produkt při rafinaci ropy. Podstatné je i to, že výroba polymeru probíhá při teplotě 140 °C, což je méně než v případě řady podobných ochranných povrchů. Při takto nízké teplotě rovněž klesá riziko nežádoucích reakcí.

Výroba polymeru ze síry a dicyklopentadienu. Kredit: Mann et al. (2022), Polymer Chemistry.
Výroba polymeru ze síry a dicyklopentadienu. Kredit: Mann et al. (2022), Polymer Chemistry.

 

Hotový polymer je možné použít jako ochrannou vrstvu v umělohmotných, kovových nebo třeba betonových trubkách. Ochrání ale také například betonové povrchy, kterým zajistí větší životnost. Vytvoří tam bariéru, která chrání materiál trubky pře korozí a dalšími typy poškození, která dovedou vyvolat rozmanité roztoky, kyseliny, zásady nebo prostě voda. Současně tento polymer absorbuje toxické kovy, jako je třeba rtuť, z protékajících kapalin. Tato „superschopnost“ bude obzvláště užitečná v ropném průmyslu, v němž si čištění odpadní vody musí poradit s intenzivním odstraňováním znečisťujících látek.

 

Další bonusovou vlastností tohoto polymeru je, že když dojde k úhoně, ať již proražením či poškrábáním, poškození ochranné vrstvy je možné jednoduše opravit zahřátím materiálu. Jde o to, že vazby mezi atomy síry uvnitř polymeru se při lokálním zahřátí přeruší, ale po následném vychladnutí materiálu se tyto vazby opět uspořádaně obnoví.

 

Literatura

New Atlas 15. 3. 2022.

Polymer Chemistry 13: 1320-1327.

Datum: 20.03.2022
Tisk článku

Související články:

Biologicky inspirovaný extrémní hydrogel po zahřátí ztvrdne 1 800krát     Autor: Stanislav Mihulka (08.12.2019)
Podivuhodný 2D polymer je lehký jako plast a pevnější než ocel     Autor: Stanislav Mihulka (07.02.2022)
Nový tlumící materiál je pevný jako kov a lehký jako pěna     Autor: Stanislav Mihulka (14.03.2022)Diskuze:

Dve otázky

Vladimír Bzdušek,2022-03-21 09:40:04

Chemizmus OK, ale aby to malo zmysel:
1. Koľko DCPD je v odpade?
2. Ako ho z toho odpadu vyseparovať?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz