Implantovatelný maršmeloun MASTER nastupuje do imunoterapie nádorů  
Horkou novinkou v imunoterapii nádorů s CAR T buňkami jsou biologické minitovárny MASTER, jejichž houbovitá struktura připomíná maršmeloun (žužu, anglicky marshmallow). Po vložení do pacienta v nich proběhne rychlá výroba CAR T buněk. MASTER pak chrlí CAR T armádu, která léčí nádor mnohem rychleji a levněji než klasická CAR T imunoterapie.
Minitovárna MASTER v akci. Kredit: Ella Maru Studio / NCSU.
Minitovárna MASTER v akci. Kredit: Ella Maru Studio / NCSU.

V poslední době je jednou z nejvíce slibných technologií v léčbě nádorů imunoterapie založená na takzvaných CAR T buňkách. Jde o T lymfocyty odebrané z těla pacienta, do nichž je vložený syntetický chimerický imunoreceptor (CAR). Vylepšené T-lymfocyty jsou následně vráceny do pacienta, kde více efektivně bojují s nádorem. Stinnou stránkou je komplikovaná a finančně velmi nákladná příprava CAR T buněk.

 

Pritha Agarwalla. Kredit: NCSU.
Pritha Agarwalla. Kredit: NCSU.

Tým odborníků americké North Carolina State University (NCSU), který vedla Pritha Agarwalla, vyvinul nový postup, který přenáší část náročného procesu přípravy a aktivace CAR T buněk přímo do těla pacienta. Klíčovým prvkem nové technologie jsou biologické minitovárny Multifunctional Alginate Scaffolds for T cell Engineering and Release (MASTER), které strukturou připomínají oblíbené maršmelouny a které v těle pacienta připravují a uvolňují CAR T buňky.

 

Nová léčba začíná stejně jako u klasické CAR T buněčné terapie. Lékaři odeberou T-lymfocyty z těla pacienta a udělají z nich CAR T buňky, smícháním s vylepšeným virem, který do nich má automaticky vložit CAR sekvenci. Od té chvíle se ale nový postup liší. Budoucí CAR T buňky jsou i s upravenými viry „nasáknuty“ houbovitou hmotou „maršmelounů“ MASTER.

 

MASTER kromě vložených CAR T buněk a virů obsahuje specifické protilátky pro aktivaci buněk, a také specifické interleukiny, které zajistí jejich množení. Po implantaci do těla pacienta protilátky v „maršmelounu“ MASTER aktivují T-lymfocyty a viry do nich poté vloží CAR sekvenci, takže se z nich stanou CAR T buňky. Interleukiny z nich vytvoří CAR T armádu, která se pak uvolňuje do těla pacienta, aby bojovala s nádorem.

 

Logo. Kredit: NCSU.
Logo. Kredit: NCSU.

Badatelé uvádějí, že jejich technologie přináší oproti klasickému postupu CAR T léčby řadu výhod. Především to celé probíhá mnohem rychleji, namísto týdnů jde o pouhé hodiny. CAR T buňky z „maršmelounu“ jsou více čerstvé, takže vydrží v těle delší dobu, vykazují méně známek „únavy“ a jsou účinnější proti nádoru.

 

Jak uvádí Agarwallová, experiment na myších s lymfomem potvrdil, že technologie MASTER léčí nádor mnohem lépe než klasická CAR T imunoterapie. Rovněž se prokázala dlouhodobá účinnost nové léčby, která bránila návratu lymfomu. Nemalou výhodou je i to, že nový postup je méně finančně nákladný. Před klinickými testy na lidech ale bude nejprve nutné tento výzkum dotáhnout.

 

Literatura

New Atlas 28. 3. 2022.

Nature Biotechnology online 24. 3. 2022.

Datum: 29.03.2022
Tisk článku

Související články:

Vakcína proti melanomu     Autor: Josef Pazdera (16.11.2017)
Léčba chimerickým antigenním receptorem     Autor: Josef Pazdera (06.12.2018)
Ohromný potenciál: mRNA vakcíny mohou pomoct s rakovinou kůže     Autor: Stanislav Mihulka (14.01.2022)Diskuze:

marshmallow

Jamezzz Jamezzz,2022-03-31 11:36:57

Marshmallow neboli proskurník a jeho kořen byly původně užívany pro výrobu marshmallow, česky Maršmelou. Všimněte si prosím, že slovo neobsahuje hlásku "N", jejímž chybným přidáním způsobujete bolest čtenářům, nebo aspoň mě.

Odpovědět

mášmeloun

Pavel K2,2022-03-30 22:15:06

My jsme tomu tedy vždycky říkali mášmeloun, protože od Brita tam to R neuslyšíte. Až teď jsem zjistil, že počeštěně to je s r.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz