Dnešní superměsíc zblízka  
Když vám počasí a čas dovolí pozdě večer zvednout zrak k jasné noční obloze, budete hledět do té letos nejrozzářenější přivrácené tváře Měsíce.
Měsíc téměř v úplňku Kredit: Luc Viatour, Wikipedia  CC 3.0   https://Lucnix.be
Měsíc téměř v úplňku Kredit: Luc Viatour, Wikipedia CC 3.0

Dnes večer se oplatí zahledět se na oblohu. Zejména když nebude zatažena mraky. Měsíc bude v úplňku (ve 20:38 hod), což není nic výjimečné. To, co je právě v těchto chvílích pro tento rok jedinečné – náš přirozený vesmírný satelit se nachází nejblíže k Zemi (13. 7., 11:05 hod středoevropského letního času ve vzdálenosti 357 264 km).

 

Když to počasí nezmaří, bude dnešní noc tou letošní nejjasnější, co se přirozeného světla týče. Měsíc bude zářit o asi čtvrtinu intenzivněji, než když je v úplňku v té největší vzdálenosti od Země (tzv. mikroměsíc). Tam kde je nyní noc, tedy na americkém kontinentu, se toto zvýšení blíží k 30 %.


Měsíc oběhne Zemi jednou za asi 28 dnů (synodická perioda je delší, siderická – vzhledem k hvězdnému pozadí, je kratší). Protože dráha je mírně eliptická, na orbitě existuje bod k Zemi nejblíže – perigeum, a také ten nejvzdálenější – apogeum. V tom letošním nejvzdálenějším apogeu se Měsíc nacházel nedávno, 29. června, 8:08 hod našeho času, kdy byl od nás 406 580 km daleko.

Vzhledem na jiné roky letošnímu "superměsíci" nepřináleží žádné prvenství. Například 14. listopadu 2016  se Měsíc v úplňku  nacházel jen 356 523 km od Země, tedy o více než 700 km blíž než nyní. Jev známý jako superměsíc se v průměru opakuje každých  413,3 dnů.                      
východ Měsíce: 13. 7.  21.35 SELČ          západ Měsíce:  14. 7.   3.55 SELČ

Tabulka

 

 

Video: What is a Supermoon? Kredit: National Geographic

 

Literatura: timeanddateEarthSky

Datum: 13.07.2022
Tisk článku

Související články:

Planetka se třemi měsíci     Autor: Dagmar Gregorová (21.02.2022)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace