Jednoduchý proces těží cenný hořčík z mořské vody  
Americké ministerstvo energetiky vyhlásilo hořčík za kriticky významný materiál. Standardní postupy „těžby“ hydroxidu hořečnatého z mořské vody, z něhož se následně hořčík získává, jsou ale poměrně nákladné, kvůli množství nečistot. Nová metoda zahrnuje proudění mořské vody společně s roztokem hydroxidu sodného a je výjimečně selektivní. Levnější hořčík je na dohled.

Hořčík z mořské vody. Kredit: Cortland Johnson / PNNL.
Hořčík z mořské vody. Kredit: Cortland Johnson / PNNL.
Člověka z kontinentálního vědeckého prostředí nic tak nepobaví a zároveň nepřivede k šílenství jako zacházení anglosaských vědců a popularizátorů s chemickým (a také biologickým) názvoslovím. Je to peklo na Zemi, s flitry a říznou hudbou. Těm lidem je úplně jedno, jaká používají slova, a že se z poměrně jednoduchého textu stává nesrozumitelná slátanina.

Chinmayee Subban. Kredit: PNNL.
Chinmayee Subban.
Kredit: PNNL.

Ctihodné americké laboratoře Pacific Northwest National Laboratory (PNNL), které patří pod americké ministerstvo energetiky, si klidně připnou na web oficiální zprávu, které informuje o průlomové metodě „těžby“ hořčíku v podobě „soli hořčíku“, v originále „magnesium salt,“ z mořské vody. V textu samotném se nejprve mluví o soli, a pak najednou ne, bez vysvětlení. Chemický vzorec inkriminované látky není v textu zmíněn ani jednou. Řešení nabízí až původní vědecká studie v časopisu Environmental Science & Technology Letters.

Nová metoda těžby hořčíku. Kredit: Wang et al. (2022).
Nová metoda těžby hořčíku. Kredit: Wang et al. (2022).

Ve skutečnosti jde samozřejmě o hydroxid hořečnatý Mg(OH)2, tedy látku, která se opravdu těží z mořské vody, a která představuje významný zdroj hořčíku. Americké ministerstvo energetiky nedávno zařadilo hořčík na seznam materiálů, které jsou kriticky významné pro domácí produkci.

 

Konvenční extrakce hořčíku z mořské vody zahrnuje přidávání jednotlivých srážedel či jejich směsí, přičemž cílem je získat zmíněný hydroxid hořečnatý. V mořské vodě se ovšem vyskytují i vápenaté ionty Ca2+. Standardní postupy nevyhnutelně vedou ke vzniku uhličitanu vápenatého, který v tomto případě hraje roli nepříjemné nečistoty a je nutné ho následně odstranit. To celý proces komplikuje a prodražuje.

 

Vedoucí výzkumu Chinmayee Subban a její kolegové vyvinuli nový postup, kterým lze jednoduše a efektivně těžit hydroxid hořečnatý z mořské vody. Jejich metoda zahrnuje proudění dvou roztoků vedle sebe, konkrétně mořské vody a roztoku hydroxidu sodného, přičemž obě kapaliny proudí na dlouhou vzdálenost (laminar coflow method). Klíčový trik celého procesu je v tom, že tekoucí roztoky vytvoří dynamické rozhraní, kde neustále probíhají chemické reakce, aniž by se ale celý systém dostal do rovnováhy.

 

Badatelé svůj postup experimentálně ověřili na mořské vodě z přímořského městečka Sequim ve státu Washington, kde mají laboratoře PNNL své pracoviště. Výsledek byl více než potěšující. Nová metoda má ohromnou selektivitu a poskytuje čistý hydroxid hořečnatý, prakticky bez příměsí. Podstatně to snižuje náklady na těžbu hořčíku z mořské vody.

 

Literatura

PNNL 22. 9. 2022.

Environmental Science & Technology Letters 9: 645–649.

Datum: 26.09.2022
Tisk článku

Související články:

Nová technologie nabízí odsolování vody a těžbu lithia zároveň     Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2018)
Nová technologie vyrobí vodík z běžné mořské vody se solární energií     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2019)
Nový materiál promění slanou vodu na pitnou během 30 minut     Autor: Stanislav Mihulka (24.08.2020)
Hybridní membrána destiluje mořskou vodu s vysokou účinností     Autor: Stanislav Mihulka (06.07.2021)Diskuze:

Mg(OH)2 je slabší zásada, než Ca(OH)2

Florian Stanislav,2022-09-26 15:44:02

Mg(OH)2 je slabší zásada, než Ca(OH)2.
Čili snad selektivní vysrážení pomocí roztoku NaOH protiproudovým systémem vede k nastavení pH (pOH) tak, že se sráží přednostně Mg(OH)2.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace