Drobná neutronová hvězda by mohla být exotickou „podivnou hvězdou“  
Velmi malá a velmi lehká neutronová hvězda HESS J1731-347 je ve skutečnosti ještě menší a ještě lehčí, víc, než by neutronová hvězda měla být. Zdá se, že by mohlo jít o podivnou hvězdu (strange star), tedy objekt tvořený zhruba stejným dílem podivných, horních a dolních kvarků. Další výzkum ukáže, jestli můžeme slavit.
Velikost a hmotnost neutronových hvězd. Kredit: Doroshenko et al. (2022), Nature Astronomy.
Velikost a hmotnost neutronových hvězd. Kredit: Doroshenko et al. (2022), Nature Astronomy.

Neutronové hvězdy jsou už tak hodně divné až extrémní. Někdy ale mohou být ještě výstřednější, než se zdá. Badatelé německého Institut für Astronomie und Astrophysik v Tübingenu, který je součástí Eberhard Karls Universität Tübingen, nabízejí důkazy pro to, že jedna velmi malá neutronová hvězda, HESS J1731-347, by ve skutečnosti mohla být podivnou hvězdou (strange star).

 

Victor Doroshenko. Kredit: V. Doroshenko.
Victor Doroshenko. Kredit: V. Doroshenko.

Victor Doroshenko a jeho kolegové důkladně analyzovali charakteristiky této neutronové hvězdy a dospěli k tomu, že vyhovuje nárokům, jaké fyzici kladou na podivné hvězdy. Podle dřívějšího výzkumu by podivné hvězdy měly být podobné klasickým neutronovým hvězdám. Zásadní rozdíl by měl být v tom, že podivné hvězdy obsahují mnohem větší podíl podivných kvarků. Podle teoretických propočtů by podivné hvězdy měly obsahovat stejně podivných kvarků, horních kvarků a dolních kvarků. Jde tedy o zvláštní případ takzvaných kvarkových hvězd, rovněž doposud teoretických.

Umělecká představa neutronové hvězdy. Wikimedia CommonsVolné dílo.
Umělecká představa neutronové hvězdy. Wikimedia CommonsVolné dílo.

 

Neutronová „hvězdička“ HESS J1731-347 je sice v současné době klasifikovaná jako „neutronová“, ale zároveň očividně patří k těm kontroverzním. Její hmotnost by totiž měla být o něco nižší než hmotnost Slunce. To je ale problém, protože podle teorie by neutronové hvězdy neměly být lehčí než 1,1 Slunce. Právě proto se část odborníků domnívá, že by mohlo jít o podivnou hvězdu.

 

Logo. Kredit: Eberhard Karls Universität Tübingen.
Logo. Kredit: Eberhard Karls Universität Tübingen.

 

Badatelé při výzkumu využili data evropské vesmírné observatoře Gaia. S jejich pomocí přepočítali vzdálenost „neutronové“ hvězdy HESS J1731-347 od Sluneční soustavy. Zjistili, že se ve skutečnosti nachází mnohem blíž, než si vědci mysleli. To má vliv na odhady parametrů HESS J1731-347. Podle nových výsledků je vlastně ještě menší a ještě lehčí. Její poloměr činí pouhých 10,4 kilometru a váží jen jako 0,77 Slunce. Tím se ještě více vzdaluje představám o typické neutronové hvězdě.

 

Jde o úvodní výzkum, první výstřel bitvy. Teď bude nutné HESS J1731-347 pořádně prozkoumat. Pokud se potvrdí závěry Doroshenka a spol., stane se první známou podivnou hvězdou a nepochybně vstoupí do učebnic. Pokud se neprokáže „podivnost“ HESS J1731-347, přinejmenším dojde k revizi našich teorií o neutronových hvězdách.

 

Literatura

Phys.org 25. 10. 2022.s

Nature Astronomy 24. 10. 2022.

Datum: 27.10.2022
Tisk článku

Související články:

Dvojité hvězdné megaexploze možná jsou exotické kvarkové novy     Autor: Stanislav Mihulka (02.09.2013)
Kvarkploze: Kvarky mohou vstupovat do explozivních fúzních reakcí!     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2017)
Hned za oponou periodické tabulky možná leží nová forma hmoty     Autor: Stanislav Mihulka (19.06.2018)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz