Zásadní geopolitický krok: V Kanadě vyroste první elektrický důl na lithium  
Společnost Snow Lake Lithium buduje první plně elektrizovaný důl na lithium na světě. Korejská korporace LG poblíž postaví továrnu, kde se bude lithiová surovina zpracovávat na lithium pro výrobu baterií. Pokud tento projekt uspěje, vznikne velice důležitý severoamerický dodavatelský řetězec pro výrobu lithiových baterií.
V divočině u Snow Lake vyroste plně elektrický důl na lithium. Kredit: Snow Lake Lithium.
V divočině u Snow Lake vyroste plně elektrický důl na lithium. Kredit: Snow Lake Lithium.

Dekarbonizace nabírá ve světě na síle. Ať už nás děsí projevy klimatu k smrti anebo ne, fosilní paliva nemají budoucnost. Jejich zásoby podle všeho nejsou nekonečné a má smysl se poohlížet po energii jinde. Potíž je v tom, že při současné úrovni technologií dekarbonizace stojí a padá s bateriemi. S nezměrnou spoustou nabíjitelných baterií. Baterie se ovšem nevyrábějí ze vzduchu nýbrž do značné míry z lithia. Přímo před našima očima bobtná obludná poptávka po lithiu, jehož soudobé dodávky na pokrytí takové poptávky nestačí.

 

Výsledky vrtů slibují významné zásoby lithia - naznačují, že jako plně funkční lithiový důl by mohl produkovat 160 tisíc tun 6% koncentrátu lithiové rudy ročně po dobu 8 až 10 let.  Kredit: Snow Lake Lithium.
Výsledky vrtů slibují významné zásoby lithia - naznačují, že jako plně funkční lithiový důl by mohl produkovat 160 tisíc tun 6% koncentrátu lithiové rudy ročně po dobu 8 až 10 let. Kredit: Snow Lake Lithium.

Vyhlídky jsou dramatické. Pokud se v roce 2030 bude těžit ve všech stávajících lithiových dolech, a také ve všech dolech, které se dnes budují, pokryje to sotva polovinu odhadované poptávky. Aby toho nebylo málo, lithium využívá Čína jako účinný prostředek při svých agresivních snahách o geopolitickou dominanci. Více než dvě třetiny lithia na světě se zpracovává v Číně, a také se tam vyrábí přes 80 procent všech baterií.

 

Blyštivá zrna s lithiem. Kredit: Snow Lake Lithium.
Blyštivá zrna s lithiem. Kredit: Snow Lake Lithium.

Jak se zdá, v Číně se poučili z devastujícího znečištění, k němuž docházelo v čínských městech zhruba před 10 lety. Od té doby intenzivně investují do elektrifikace a také budují dodavatelské řetězce kriticky významných surovin pro pokročilou energetiku, jako je právě lithium, kobalt nebo třeba neodym. Na Západě to bohužel nikoho moc nezajímalo. Dnes je z toho významná geopolitická hrozba prakticky pro celý svět.

 

Pod severskými lesy se skrývá hodně lithia. Kredit: Snow Lake Lithium.
Pod severskými lesy se skrývá hodně lithia. Kredit: Snow Lake Lithium.

Dohánět Čínu v těžbě lithia je velice obtížné. Postavit a zprovoznit důl na lithium s navazujícími provozy obvykle trvá řadu let. Není ale zbytí. Západ se o to musí pokoušet. Velmi důležitým krokem v tomto směru bude založení elektrického dolu na lithium a navazující infrastruktury v Kanadě, které připravuje společnost Snow Lake Lithium.

 

V hornickém městě Snow Lake v Manitobě by měl vzniknout první plně elektrizovaný lithiový důl na světě. Naprostou většinu elektřiny zajistí vodní energetika. Bude se tam těžit hornina obsahující cca 1 procento oxidu lithného. Ten se nejprve zpracuje do podoby spodumenu, tedy silikátu lithia a hliníku, který obsahuje asi 6 procent lithia. Spodumen bude surovinou pro továrnu, kterou na základě podepsané smlouvy v blízkosti dolu vybuduje korejský gigant LG. V továrně vyrobí ze spodumenu lithium ve kvalitě potřebné pro výrobu baterií. Schéma těžby a zpracování lithia ve Snow Lake je ke stažení zde.

 

Není to jenom o založení nějakého dolu a továrny. Jsme svědky tvorby nového a nesmírně důležitého severoamerického dodavatelského řetězce pro výrobu lithiových baterií. Šéf společnosti Snow Lake Lithium Philip Gross je přesvědčen, že důl otevřou nejpozději v roce 2026 a že budou dodávat asi 160 tisíc tun spodumenu se 6 procenty lithia ročně. Jestli se vše podaří, měl by důl Snow Lake zajistit každým rokem lithium pro baterie do zhruba půl milionu elektromobilů.

 

Video: Enabling a Sustainable Future - Snow Lake Lithium presents

 

Literatura

New Atlas 16. 11. 2022.

Snow Lake Lithium

Datum: 20.11.2022
Tisk článku

Související články:

Nová technologie nabízí odsolování vody a těžbu lithia zároveň     Autor: Stanislav Mihulka (14.02.2018)
Strategické vzácné zeminy by mohly být nahrazeny komby běžných prvků     Autor: Stanislav Mihulka (07.07.2019)
„Kosmický magnet“ tetrataenit je slibnou alternativou vzácných zemin     Autor: Stanislav Mihulka (26.10.2022)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz