Osídlíme vesmír v městech uvnitř rotujících nafouklých planetek?  
Jak co nejsnáze a nejlevněji vybudovat město ve vesmíru? Američtí fyzici University of Rochester navrhují vybrat vhodnou planetku, strčit ji do ultrapevného megapytle z uhlíkových nanovláken a roztočit ji pomocí solárních děl na suť. Vznikl by rotující válec z materiálu původní planetky, v němž by bylo možné postavit slušně velké město s dostatečnou gravitací.
Město v (bývalé) planetce. Kredit: University of Rochester illustration / Michael Osadciw.
Město v (bývalé) planetce. Kredit: University of Rochester illustration / Michael Osadciw.

Představte si, že chcete osídlit vesmír kolonisty, kteří by tam žili trvale. Přitom se ale chcete vyhnout masivním dodávkám materiálu ze Země, které by všechno velice komplikovaly. Tým vizionářů americké University of Rochester si na tohle téma střihl pozoruhodnou teoretickou studii v časopisu s příznačným názvem Frontiers in Astronomy and Space. Jejich řešením je vybudovat kosmická města na planetkách.

 

Adam Frank. Kredit: University of Rochester.
Adam Frank. Kredit: University of Rochester.

Adam Frank a jeho kolegové navrhují vystavět celé takové město uvnitř rotující planetky vhodné velikosti. Rotace by měla zajistit dostatečné množství gravitace, kterou si autoři studie vytyčili jako nejméně 0,3 g, kvůli zdraví kolonistů při dlouhodobém pobytu. Uvnitř planetky bude tma a kolonisté spotřebují mnoho energie na osvětlení. Velkou výhodou ale zase bude masivní ochrana proti kosmickému záření, které je v kosmickém prostoru jedním ze zásadních rizik.

 

Háček je v tom, že podle našich znalostí planetky Sluneční soustavy většinou nejsou „kosmické balvany“, ale spíše „kosmické hromady suti,“ tvořené většími a menšími kameny, které drží pohromadě díky slabé gravitační síle. Pokud by se v nich někdo pokusil vyhloubit město a roztočil je, tak se pravděpodobně rozprsknou do okolního vesmíru, jako když nakopnete krtinec.

 

Logo. Kredit: University of Rochester.
Logo. Kredit: University of Rochester.

Co s tím? Frank a spol. navrhují strčit celou planetku do pytle. Do obrovského, ultralehkého, ultrapevného a ultraohebného pytle z uhlíkových nanovláken. Tento megapytel by držel planetku pohromadě, i s městem. Badatelé vytvořili model takové technologie, v němž strčili do pytle oblíbenou modelovou planetku Bennu. Na planetku, jejíž polomer je zhruba 300 metrů, „použili“ harmonikově skládaný megapytel, jehož celkový poloměr, včetně podpůrných struktur, by byl asi 3 kilometry.

 

Potřebné roztočení planetky s městem by zařídila děla na suť se solární pohonem, připevněná k megapytli, Takové roztáčení by bylo pozvolné. Pro planetku typu Bennu to badatelé spočítali na pár měsíců, než by rotace planetky vytvořila zmíněné tíhové zrychlení 0,3 g. Materiál planetky by se při tom nafoukl. Vznikla by vrstva o mocnosti asi 2 metry, která by město dostatečně chránila před kosmickým zářením.

 

V případě planetky Bennu by se z objektu o poloměru 300 metrů stal habitat válcovitého tvaru s obytnou plochou přibližně 57 kilometrů čtverečních. Jak říká Frank, bylo by to město zhruba rozlohy Manhattanu. Konstrukce megapytle z uhlíkových nanovláken by to měla v pohodě vydržet. Nápad je to pozoruhodný. Kdyby se našel nějaký příčetný vizionář, mohl by z toho být skvělý projekt příštích desetiletí.

 

Video: Adam Frank, University of Rochester

 

Literatura

New Atlas 18. 12. 2022.

Frontiers in Astronomy and Space Sciences online 2022.

Datum: 20.12.2022
Tisk článku

Související články:

Co takhle zkusit přitáhnout asteroid k Zemi?     Autor: Stanislav Mihulka (11.10.2011)
Na Titanu by mohla fungovat velká lidská kolonie     Autor: Stanislav Mihulka (12.07.2017)
Pošleme na Mars geneticky vylepšené astronauty a kolonisty?     Autor: Stanislav Mihulka (12.11.2019)Diskuze:

Myšlienkový sci-fi koncept

Zicho Trenčiansky,2022-12-22 15:27:39

Ako myšlienkový sci-fi koncept dobré, vhodné na podporu predstavivosti. Tam to končí, čo sa týka reality.

Iný myšlienkový koncept navrhol autor v sci-fi knihe "Hvezdolet Vltava" (fajne dobrodruzne sci-fi, konecne nieco z nasich koncin). A myslim ze lepsi ako nanotrubicky.
POZOR nasleduje SPOILER: Proste vrstva ladu. Vo vakuu proste voda zamrzne, tvori tak zaroven stit proti meteorom, aj radiacny stit.

Inak ze to vyslo teraz, ked budu mat Amici iny myslienkovo-realny problem. Ako zabezpecit kurenie v juznych, ked teplota ide o 20 stupnov nadol. Asi im zase zamrznu veterniky.

Odpovědět

uhlíkové nanovlákno

Vítěslav Smrčný,2022-12-20 18:08:08

Nápad dobrý, ovšem v současnosti jsme schopni v plynovém haló "destilovat" nahodilý shluk nanotrubiček o průměru 1 až 100 nanometrů a o délce do 100 µm. Nejdelší doposud, za neuvěřitelných nákladů vypěstovaná nanotrubice byla dlouhá cca 0,5m.
Je pravdou, že kdyby se nám podařilo odpařit dostatečně dlouhé nanotrubičky a z nich uplést 'nanolano' o tloušťce 2.5 cm , bylo by možné takto "silným" lanem nahradit kupříkladu nosné ocelové lano na Golden Bridge.
Dalším problémem jsou zdravotní potíže spojené s manipulaci a 'běžným užíváním' tohoto materiálu a je podobně zdravotně závadný jako azbest.
Co se takto definovaných měst týče, daleko účinější (technologicky snažší) by byla "montáž" vydlabané koule ze suchého ledu.

Odpovědět


Re: uhlíkové nanovlákno

Vítěslav Smrčný,2022-12-22 04:43:53

*myšleny uhíkové natrubice. Dle mého se jedná o šotka v překladu, protože uhlíková vlákna jako taková, respektive materiál z klasických uhlíkových vláken, nemají ani zdaleka odpovídající pevnost pro tak zásadní projekt. Na druhou stranu, jakmile budeme schopni splétat lana z uhlíkovích nanotrubic, stane se kupříkladu zásobování orbity z povrchu zemského, respektive marťanského, bo jakého, naprosto banální záležitostí (výtahy poháněné laserovým paprskem).

Odpovědět

Teplota a rotace?

Ladi Přibyl,2022-12-20 12:38:54

Jak zajistit, rotaci kolem konkrétní planety a "konstantní teplotu"?

Odpovědět

Odpadky

Z Z,2022-12-20 11:48:23

Dobre by sa odtiaľ vyhadzovali odpadky.
Stačilo by prehodiť mech s odpadkami za okraj valca a za chvíľu by bol tisíce km ďaleko.

Odpovědět

A co atmosféra?

Jan _macháček_,2022-12-20 10:40:03

+ tlak (0,5 atm?) na celkový povrch? Nebo by měl každý skafandr? No, zatím zůstanu u sci-fi :)

Odpovědět


Re: A co atmosféra?

Tomáš Černák,2022-12-20 11:27:12

Bez hermetického uzavření by ten vzduch unikl i kdyby se tam rotací vytvořilo 100g.

Takže ano, každý by měl skafandr.

Odpovědět


Re: Re: A co atmosféra?

Jirka Naxera,2022-12-20 12:53:16

Trochu mi to pripomina Ringworld, ale ten ma Larry Niven promysleny mnohem lepe.
Variantu "skafandry" bych vubec nepocital - pokud tam bude vakum, tak tam nic neporoste -> takove velkomesto bude logisticka nocni mura uzivit. A pokud nanopytel, no, nevim, ty nanopytle by musely byt alespon dva, jeden co drzi povrch koule, a druhej zevnitr, co drzi tlak (a nejspis doplneny nejakym automatickym generovanim peny na ucpani der)
A kdyz uz jsme u Scifi, tak uprostred klidne muze byt umele slunce, se zbavovanim se jaderneho odpadu, ani s vakuem, tam problem nebude.

Odpovědět

Gábor Vlkolinský,2022-12-20 09:10:52

A kadiaľ budú jazdiť kamióny s paradajkami zo Španielska?

Odpovědět


Re:

Martin Smatana,2022-12-20 17:11:46

To sú nápady... že vraj kamióny... Pán kolega, keby ste poriadne čítali Osla, vedeli by ste, že už sú vyvinuté prevratné technológie na dopravu nákladu do vesmíru - elektromagnetické delo alebo vesmírny prak. Miesto rajčín síce dorazí na miesto určenia kečup alebo rajčinový pretlak, ale nad takými maličkosťami sa netreba trápiť. Alebo to zvládne teleportácia. Do komory naložíte rajčiny, papriku a cibuľu a v rotujúcej nafúknutej planétke na obežnej dráhe sa zhmotní gazpacho. Neodporúčam prepravovať teleportáciou v jednej zásielke karfiol (květák) a ryby, lebo karfiol s kosťami by sa nepohodlne konzumoval.

Odpovědět


Re: Re:

Karel Šťáva,2022-12-21 15:55:23

Vtipné, ale je pravda, že tady jsou články, že mi někdy přijde, že už byly všechny byly všechny technologické problémy vyřešený ( nejslavnější jsou asi wunderbaterie)

Odpovědět


Re: Re:

Karel Šťáva,2022-12-21 15:55:25

Vtipné, ale je pravda, že tady jsou články, že mi někdy přijde, že už byly všechny byly všechny technologické problémy vyřešený ( nejslavnější jsou asi wunderbaterie)

Odpovědět


Re: Re: Re:

Gábor Vlkolinský,2022-12-21 23:47:19

Mesto je hlavne koncentrácia ľudí, ktorí potrebujú jesť a vylučovať. Potraviny dokáže akurát spracovať, ledaža by sa vyrábali z kozmického žiarenia. Na obrázku sú len baráky, v ktorých sa môže dariť akurát marihuane.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace