Houbové zombíky v „The Last of Us“ inspirovala krutá realita džungle  
Společnost HBO natočila seriál „The Last of Us“ na motivy stejnojmenné hry pro Playstation 3 a 4 od herního studia Naughty Dog. Scénář napsal autor populárního Černobylu Craig Mazin. Hlavní roli hraje manipulativní houba housenec Ophiocordyceps unilatera, která vývojáře Naughty Dog ohromila v epizodě Džungle z dokumentárního cyklu BBC „Zázračná planeta.“
Last of Us. Člověk proměněný v houbové monstrum. Kredit:HBO Max.s
Last of Us. Člověk proměněný v houbové monstrum. Kredit:HBO Max.

Nikdy nepodceňujte přírodopisné filmy. Vývojáři amerického herního studia Naughty Dog se někdy mezi rokem 2006 a 2009 podívali na epizodu „Džungle“, v pořadí osmou, dnes již legendárního výjimečně povedeného dokumentárního cyklu BBC „Zázračná planeta.“ Během hodinové epizody je navždy poznamenal děsivý příběh entomopatogenní houby, která mění mravence ve vražedné houbové zombie. Jejich zážitek se zhmotnil v podobě slavné a vysoce hodnocené hry „The Last of Us“ pro konzole Playstation 3 a 4, postapokalyptického survival hororu a jedné z nejprodávanějších her vůbec.

 

V Zázračné planetě se mluví o houbě „Cordyceps,“ stejně tak i ve zmíněné hře. Jenomže taxonomie je vrtkavá dáma a pro houby to platí dvojnásobně. Nemilosrdná vřeckovýtrusná houba, jejíž příběh líčí David Attenborough, se dnes jmenuje Ophiocordyceps unilateralis. Pokud jde o češtinu, z housenice (Cordyceps) se stal housenec (Ophiocordyceps). Stejná houba vystupuje v dalším velice dobře hodnoceném příběhu s houbovými zombíky, knize „Všemi dary obdarovaná“ z roku 2014, jejímž autorem je Mike Carey.

 

Manipulující zabiják housenec Ophiocordyceps unilateralis. Kredit: David P. Hughes, Maj-Britt Pontoppidan. PLOS
Manipulující zabiják housenec Ophiocordyceps unilateralis. Kredit: David P. Hughes, Maj-Britt Pontoppidan. PLOS

Příběh hry Last of Us vychází z toho, že v roce 2013 zmíněný housenec zmutoval a pronikl z Jižní Ameriky do Spojených států. Namísto mravenců napadal lidi a měnil je v hladová a nepříčetná monstra prorostlá houbou. Za pár měsíců bylo 60 procent lidí na Zemi buď nakaženo anebo zabito nakaženými. Zmutovaný housenec ponechával oběti nějaký čas na živu, ale připravil je o jejich lidské myšlení a projevy. Nakažení se postupně měnili a „houbovatěli.“ Když zemřeli, jejich mrtvá těla se stávala zřídlem ohromného množství spor, velmi podobně jako u mravenců v Amazonii, o nichž vypráví Attenborough.

 

Děsivá krása housence Ophiocordyceps formicarum. Kredit: Steve Axford (steveaxford) at Mushroom Observer, Wikipedia, CC BY-SA 3.0
Děsivá krása housence Ophiocordyceps formicarum. Kredit: Steve Axford (steveaxford) at Mushroom Observer, Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Hra Last of Us si v tomto roce našla cestu na televizní obrazovky. Učarovala lidem z kanálu HBO, kteří podle ní natočili devítidílný seriál. Jeho autorem je Craig Mazin, proslavený seriálem Černobyl, který spojil síly s Neilem Druckmannem, tvůrcem z vedení studia Naughty Dog. Seriál doprovázejí značná očekávání a média jsou plný houbových příšer.

 

Houby jsou nosné téma hororových příběhů, kterým se pak anglicky říká pěkně zvučně „fungal horrors.“ Už samy o sobě jsou houby docela strašidelné, mají divné tvary, divné barvy a často jsou spojené s rozkladem a hnitím. Houba, která má roztodivné tvary a ještě ke všemu dělá z obětí nemyslící zombie, to už je spíše noční můra než organismus.

 

Jak housenci dělají ze svých hmyzích oběti nemyslící loutky plné houbových spor ještě do detailů nevíme. Nepochybně ale vylučují látky, které fungují jako neurotoxiny nebo alespoň neuromodulátory. Na příběhu Last of Us je každopádně znát, že fiktivní houbová infekce lidí je v mnoha ohledech podobná tomu, co prožívají infikovaní mravenci v Amazonii. Jak popisuje entomolog David Hughes, který byl konzultantem při vývoji hry, housenec neproniká přímo do mozku mravence, ale vypouští chemické látky, které pak u lidských obětí v Last of Us pronikají skrz hematoencefalickou bariéru do mozku.

 

Mohlo by se něco podobného stát ve skutečnosti? Na první pohled je nápadné, že manipulující houby napadají především hmyz. S lidským tělem naštěstí neumějí zacházet. Možná jim vadí něco v imunitě lidí či dalších druhů savců. Na druhou stranu, v taxonomické blízkosti housence se nacházejí houby, které s lidstvem do určité míry dovedou zacházet. V blízkém příbuzenstvu housence je původce „černé plísně“ z vlhkých obydlí Stachybotrys chartarum, který občas neopatrného člověka zabije. Ještě bližším příbuzným housence je paličkovice nachová (Claviceps purpurea), která si získala nehynoucí slávu jako producent suroviny pro halucinogen LSD. Apokalypsa zatím nevypukla, ale tuhle nebezpečnou skupinu hub se do budoucna vyplatí pečlivě sledovat.

 

Video: The Last Of Us (2023) CZ HD Trailer

 

Literatura

Northeasterm University 18. 1. 2023.

Datum: 26.01.2023
Tisk článku


Diskuze:

Houby a člověk

Martin Sluka,2023-01-29 14:45:37

Některé houby to s člověkem umí dost dobře.

Odpovědět

Vírus

Otakar Ištvánfy,2023-01-26 23:38:15

Tá hypotetická huba by asi mohla fungovať tak, ako vírus besnoty (vztekliny).

Odpovědět

Z housenice housenec?

Jiri Gutman,2023-01-26 14:25:36

Není to proti současnému genderového trendu obsazování hlavní role filmů.

Odpovědět


Re: Z housenice housenec?

D@1imi1 Hrušk@,2023-01-26 14:29:28

Naopak - tahle mrška je záporák :D

Odpovědět

Plisen

Jan Juránek,2023-01-26 13:23:22

Dobry den,
Chtel bych se zeptat na tu cernou plisen, bojuji s ni v loznici. Jakemu nebezpeci celim? Jelikoz google me nabidl spoustu obrazku, ale malo vysvetleni tak se ptam tady.

Odpovědět


Re: Plisen

František Liška,2023-01-26 14:54:26

Myslím, že nebezpečí není jisté, viz např. celkem nový přehled (i když lze mít výhrady k vydavateli toho časopisu): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35336726/

Odpovědět

Gaia

Karel Klement,2023-01-26 10:37:23

https://www.csfd.cz/film/986264-gaia
Mycelia zatím žádné vědomí neprojevila.

Odpovědět


Re: Gaia

Martin Sluka,2023-01-29 14:43:55

Kniha: Propleteny život

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz