Nová fotodioda dosahuje magické účinnosti přes 200 procent  
Extrémně citlivá fotodioda z Eindhovenské techniky je jako magický artefakt. Není jasné, jak přesně funguje. Ale díky perovskitu, organickému fotovoltaickému článku a zelenému světlu zařídí účinnost „výměny“ fotonů blízce infračerveného záření za elektrony vyšší než 200 procent (quantum efficiency). Jinými slovy, jeden foton detekovaný fotodiodou průměrně vyvolá uvolnění více než 2 elektronů.
Riccardo Ollearo. Kredit: TU/e, Bart van Overbeeke.
Riccardo Ollearo. Kredit: TU/e, Bart van Overbeeke.

Fotodiody jsou polovodičová zařízení citlivá na záření, která generují elektrický proud, když absorbují fotony. Využívají se jako senzory v nespočtu různých aplikací, od medicíny až po strojové vidění. Ve většině případů je důležité, aby takový senzor byl co nejvíce citlivý.

 

Riccardo Ollearo z nizozemské Eindhoven University of Technology a jeho spolupracovníci vyvinuli novou fotodiodu, která je extrémně citlivá v oblasti blízce infračerveného záření. Využívá technologii podobnou pokročilým solárním článkům a dosahuje ohromující účinnosti přes 200 procent.

 

Detekce srdečního tepu a frekvence dechu. Kredit: TU/e, Riccardo Ollearo.
Detekce srdečního tepu a frekvence dechu. Kredit: TU/e, Riccardo Ollearo.

Na první pohled to vypadá jako nesmysl. Nebo magie. Jak ale vysvětluje René Janssen z týmu tvůrců fotodiody, v tomto případě nejde o klasickou účinnost přeměny energie. Je řeč o kvantové účinnosti (quantum efficiency), která bere v potaz počet fotonů, konvertovaných fotodiodou na elektrony. Vyšší účinnost znamená, že dioda je citlivější a lépe detekuje slabé záření.

 

Aby fotodioda dobře fungovala, musí si poradit se dvěma věcmi. Musí co nejvíce potlačit takzvaný temný proud (dark current), který fotodioda vytváří, přestože na ní nedopadá záření. A rovněž musí dobře rozlišit detekované infračervené záření od světelného šumu v prostředí.

 

Detail průlomové fotodiody. Kredit: TU/e, Bart van Overbeeke.
Detail průlomové fotodiody. Kredit: TU/e, Bart van Overbeeke.

Ollearo kvůli tomu vytvořil velmi tenkou tandemovou diodu, která obsahuje perovskit a zároveň organické fotovoltaické články. Tyto materiály se dnes stále častěji společně objevují v pokročilých solárních článcích. Badatelé s jejich pomocí vyladili jak temný proud, tak i vliv světelného šumu. Díky této stavbě fotodiody dosáhli účinnosti 70 procent, která je slušná, ale ne šokující. Zásadní zvrat přineslo použití zeleného světla, kterým ozářili diodu. K překvapení badatelů to fungovalo ještě mnohem lépe, než původně čekali. Nakonec se dostali na účinnost (opět quantum efficiency) přes 200 procent.

 

Je ironií, že badatelé vlastně přesně nevědí, jak jejich fotodioda funguje. Není jasné, proč zelené záření tak významně posiluje fungování fotodiody. Badatelé mají teorii, podle které zelené záření vyvolává hromadění elektronů ve vrstvě perovskitu. Pokud se nepletou tak tím vlastně vzniká zásobník elektronů, které se uvolňují, když organická vrstva fotodiody absorbuje detekované fotony blízce infračerveného záření.

 

Ollearo a spol. novou fotodioidu otestovali v osluněné místnosti s částečně zataženými závěsy. Zkusili, jestli zvládne detekovat srdeční tep z prstu vzdáleného 130 cm a frekvenci dechu ze stejně vzdáleného hrudníku. V obou případech byl test naprosto úspěšný. Vývoj fotodiody pokračuje a badatelé se poohlížejí po možnosti klinických testů kvůli využití v medicíně.

 

Literatura

Eindhoven University of Technology 17. 2. 2023.

Science Advances 17. 2. 2023.

Datum: 23.02.2023
Tisk článku

Související články:

Detektor záření z černého křemíku prolomil hranici 100% účinnosti     Autor: Stanislav Mihulka (16.08.2020)
Pokročilé solární materiály těží energii z indoor osvětlení     Autor: Stanislav Mihulka (18.11.2020)
Noční solární technologie vyrábí elektřinu po západu Slunce     Autor: Stanislav Mihulka (20.05.2022)
Solární článek s kvantovými jámami dosáhl účinnosti téměř 40 procent     Autor: Stanislav Mihulka (26.05.2022)Diskuze:

Emerson

Marek Holub,2023-02-24 17:24:49

Asi je to blbost, ale nemohlo by to souviset s Emersonovým efektem u rostlin? Frekvence by seděly, organická fotovoltaika naznačuje. Jedná se o efekt nárůstu fotosyntézy při osvícení blízkým IR a určitými úzkými periodicky od něho odstupňovanými frekvencemi viditelného světla. Rostliny neřeší až tak energii dopadajících fotonů, jako jejich počet a nejefektivněji využívají zejména modré a červené světlo, přesto nárůst fotosyntézy byl zaznamenán i u kombinace blízkého IR a zeleného osvětlení.

Odpovědět

Karel Marecek,2023-02-24 07:22:32

Jestli jsem pochopil popis, tak "účinnost" není 140 procent, ale tím, že funguje v intervalech, tak obětováním kontinuálního snímání, za intervalové dosáhli vyšší citlivosti?

Odpovědět

Ucinost cez 200% ?

Radoslav Porizek,2023-02-23 23:15:15

Termin ucinnost mi pride zavadzajuci, podla mna je presnejsie hovorit o citlivosti fotodiody.
Chyba porovnanie s citlivostou inych fotodiod a fotodetekcnych zariadeni.

Odpovědět


Re: Ucinost cez 200% ?

D@1imi1 Hrušk@,2023-02-23 23:24:52

Google mi vyhodil toto:
"Výraz Kvantová účinost (nebo také Quantum efficiency, QE) označuje poměr počtu dopadajících fotonů na senzor a počtu uvolněných elektronů v depleční vrstvě senzoru. Hodnota je závislá na vlnové délce dopadajícího světla. Ve vztahu k architektuře senzoru je velmi důležitá pozice vrstvy citlivé na světlo, ve které dochází k uvolnění náboje (tzv. depleční vrstva)"
https://www.optixs.cz/slovnik-17/qe---kvantova-ucinnost-42s

Odpovědět


Re: Re: Ucinost cez 200% ?

Vinkler Slavomil,2023-02-24 15:22:37

No trochu zjednodušeně jde o zesilovač, který využívá "předbuzení" (našponování) elektronů zeleným světlem.

Odpovědět


Re: Re: Re: Ucinost cez 200% ?

Oldřich Vašíček st.,2023-02-24 15:50:36

Přesně tak. Elektrony jsou emitovány dopadajícím zeleným světlem a teprve to červené je uvolní do obvodu.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Ucinost cez 200% ?

Jirka Naxera,2023-02-24 19:09:44

Takže v podstatě polovodičový ekvivalent fotonásobiče?

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: Re: Ucinost cez 200% ?

Josef Hrncirik,2023-02-24 20:01:14

Jo.
Kaskáda zesilovačů pak může dosáhnout účinnosti na kterou jí stačí energie.
Šum, zpoždění odezvy, frekvenční závislost jsou jí šuma fuck.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace