Podivuhodní BeerBoti urychlují vaření piva  
Konstruktéři biobotů z pražské VŠCHT se blýskli novými BeerBoty, kteří by měli zajímat všechny, co se podílejí na vaření piva. Tito hybridní magnetičtí bioboti s posádkou kvasinek urychlují fermentaci piva a podstatně usnadňují závěrečné odstranění kvasinek, které už díky BeerBotům není nutné filtrovat.
BeerBoti v akci. Kredit: Maria-Hormigos et al. (2023), ACS Nano.
BeerBoti v akci. Kredit: Maria-Hormigos et al. (2023), ACS Nano.

Pořídit si pivo nebývá v dnešní době problém. Za plným půllitrem se ale skrývá značné úsilí a překonávání technologických problémů. Jedním z nich je délka doby vaření piva. Stručně řečeno, čím déle to trvá, tím větší je šance, že do piva proniknou nežádoucí mikrobi a zlikvidují ho. Nejnovějším řešením jsou pivní nanostrukturovaní hybridní bioboti, čili jednoduše a výstižně BeerBoti.

 

Martin Pumera. Kredit: VŠCHT.
Martin Pumera. Kredit: VŠCHT.

Když se vaří pivo, pivovarníci vytáhnou cukry z obilí, typicky ječmene, čímž vznikne mladina. Do té se přidávají kvasinky, které fermentují zmíněné cukry a vyrábějí z nich alkohol a látky, které přispějí k chuti piva. Fermentace trvá až 4 týdny. Pokud se během té doby do mladiny dostanou bakterie, zničí chuť budoucího piva. Další problém spočívá v tom, že po úspěšné fermentaci je nutné kvasinky odfiltrovat, což rovněž zabere hodně času.

 

To je příležitost pro BeerBoty, kteří představují novou technologii týmu Martina Pumery z VŠCHT v Praze a jeho kolegů. BeerBoti jsou vlastně kuličky o velikosti 2 mm, tedy podstatně menší než zrnko pepře.

 

Logo. Kredit: VŠCHT.
Logo. Kredit: VŠCHT.

BeerBoti se vyrábějí z kapalné směsi živých kvasinek, magnetických nanočástic oxidu železa a alginátu sodného, která se kape po jednotlivých kapkách do roztoku chloridu železitého. Posledním krokem je jemné proděravění části obalu BeerBota pomocí elektrochemického článku.

 

Jak se BeerBoti používají? Po vhození do mladiny se nejprve ponoří na dno nádoby. Poté zahájí fermentaci cukrů v mladině a bubliny oxidu uhličitého je vynesou na hladinu. Oxid uhličitý unikne, BeerBoti se opět ponoří a jejich pouť k hladině a zpátky na dno se opakuje tak dlouho, dokud není všechen cukr z mladiny fermentován.

 

Nakonec BeerBoti zůstanou na dně nádoby, odkud je lze snadno odstranit pomocí magnetu. Podle dostupných informací je tento proces podstatně rychlejší a snazší než v případě filtrování volně vypuštěných kvasinek. Nemluvě o tom, že „volným“ kvasinkám trvá déle i samotná fermentace. Příjemným bonusem je, že BeerBoty lze až třikrát zrecyklovat. Těšte se na pivo s šikovnou biotechnologií.

 

Video: O ROBOTICE: Nanorobot může čistit životní prostředí nebo extrahovat uran

 

Literatura

New Atlas 25. 4. 2023.

ACS Nano 17: 7595–7603.

Datum: 25.04.2023
Tisk článku


Diskuze:

???

Vladimír Bzdušek,2023-04-26 11:13:23

"Nemluvě o tom, že „volným“ kvasinkám trvá déle i samotná fermentace."
Toto podľa mňa odporuje technológii aj logike.

Odpovědět


Re: ???

Roman Rodak,2023-04-26 15:15:32

nemusí. ak tvoria kolónie, tak tie kvasinky čo nie sú na povrchu môžu mať ťažší prístup k cukrom a kvasenie sa spomalí

Odpovědět


Re: Re: ???

Vladimír Bzdušek,2023-04-26 15:24:42

Budiž. Asi je rozdiel v kvasení piva a vína. To pivo ide-musí ísť pomaly, aj kvôli teplote.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz