Progesteronem za větší podíl dcer – aspoň u slepic  
Trik, kterým některé ptačí samice ovlivňují pohlaví potomstva, odhalily slepice z Cornell University.

 

Zvětšit obrázek
Zleva doprava – studentka Stephanie Correaová, anonymní hormonálně dopovaná slepice, profesorka Elizabeth Adkins-Reganová, anonymní pohlavně perzekuovaná vejce a profesorka Patricia Johnsonová. Všichni z Cornell University.U savců včetně člověka rozhoduje o pohlaví potomstva spermie. Pokud oplodní vajíčko spermie se samčím pohlavním chromozomem, vzniká ze zárodku „On“. Pokud vajíčko oplodní spermie s ženským chromozomem, pak vzniká „Ona“.
U ptáků je určeno pohlaví nikoli spermií, ale vajíčkem. Pokud samice uvolní z vaječníku vajíčko se samčím chromozomem, vyklube se po oplození a zdárném vývoji na svět „On“. Jestli se samici zlíbí uvolnit vajíčko se samičím pohlavním chromozomem, vylíhne se „Ona“.


Některé ptačí samice mají tenhle proces zjevně pod kontrolou. Například samičky rákosníka seychelského snášejí v bohatých létech „holčičí“ vajíčka, z nichž se líhnou převážně dcery. Naopak v chudých létech snášejí „klukovská“ vajíčka a přivádějí na svět přednostně syny. Mají k tomu dobrý důvod. Dcery zůstávají v blízkosti rodného hnízda a pomáhají rodičům v péči o sourozence z pozdějších snůšek. Synové vypadnou do světa a u rodného hnízda je už nikdo neuvidí. V chudých létech je výhodné, aby mláďata odletěla a neujídala z beztak skrovných porcí. V bohatých létech přítomnost dcer nevadí, protože potravy je dost pro všechny a jejich pomoc je vítána.

 

 

Zvětšit obrázek

>Rákosník seychelský si umí s poměrem pohlaví potomků pohrát tak, aby mu výsledek hrál do karet.


Možností, jak zajistit potřebný posun v poměru pohlaví se nabízí celá řada. Jednou je i ovlivnění procesů při zrání vajíčka tak, aby si ptačí vajíčko ponechalo požadovaný pohlavní chromozom a nežádoucí pohlavní chromozom vyloučilo. V pozadí této selekce se mohly skrývat odlišné hladiny hormonů v těle samice. Řada biologů vsázela na testosteron. Trio badatelek z Cornell University - profesorky Elizabeth Adkins-Reganová a Patricia Johnsonová spolu se studentkou Stephanie Correaovou – vsadilo na progesteron, který je dominantním hormonem ve vaječníku v době, kdy se z něj uvolňuje vajíčko. Jako model si trojice badatelek zvolila kura domácího. Dopovaly slepice progesteronem a sledovaly, jaký bude poměr pohlaví mezi jejich potomstvem. Efekt byl skutečně razantní. Dávky progesteronu snižovaly podíl samců mezi potomky na pouhých 25%. To je hodně markantní rozdíl. Pro drůbežářský průmysl je tento postup bohužel nevyužitelný, protože doping slepic steroidními hormony by spotřebitel neskousl a ochránce zvířat nerozdýchal.

 

Datum: 20.05.2005 04:51
Tisk článku


Diskuze:

nechápu proč by to pro průmysl vadilo

sardaukar,2005-05-23 12:45:31

Rozhodně by velkovýrobcům vajec a kuřat pomohlo, kdyby si mohli vybírat, zda chtějí více nosných slepic, nebo více kohoutků na jídlo. Jinak u vejce si myslim, že je jedno, jestli sníme vejce, ze kterého by se vylíhl kohoutek, nebo slepička.

Odpovědět


hormony

jarda petr,2005-05-24 02:55:33

Kdyby se prosáklo, že posunu v pomeru pohlaví dosahují hormonálním ošetřením slepic, tak mají po kšeftu. Nikdo by od nich žádné vejce nebo maso nekoupil.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace