Nosný letoun Roc společnosti Stratolaunch poprvé vypustil testovací prototyp  
Stratolaunch vyvíjejí hypersonický nosný systém. Z nosného letounu Roc by měly startovat hypersonické letouny TA-1. Teď má Roc za sebou významný milník, když úspěšně vypustil kluzákový prototyp TA-0. Pokud všechno poběží podle plánu, ještě letos v létě by mělo dojít na hypersonický let.
Pták Noh vypustil prototyp TA-0. Kredit: Stratolaunch / Ethan Wagner.
Pták Noh vypustil prototyp TA-0. Kredit: Stratolaunch / Ethan Wagner.

Kalifornská společnost Stratolaunch učinila významný krok ve vývoji hypersonického nosného systému. Před pár dny poslali do vzduchu nosný letoun Roc, čili Ptáka Noha, který pak během letu úspěšně vypustil testovací prototyp TA-0. Vše proběhlo podle plánu.

 

Testovací letoun TA-0 v detailu. Kredit: Stratolaunch.
Testovací letoun TA-0 v detailu. Kredit: Stratolaunch.

Nosný letoun Roc je podivuhodný stroj. Tvoří jej dva trupy, které ve vzduchu nese šestice motorů legendárního Boeingu 747. K dispozici má podvozek s celkem 28 koly a křídla, jejichž rozpětí činí 117 metrů. Jde o letoun s největším rozpětí křídel na světě.

 

Stratolaunch plánují používat nosný letoun Roc k vynášení bezpilotního hypersonického letounu Talon-A (TA-1) do výšky 10 kilometrů. V této výšce by pak letoun TA-1 měl vyrazit na hypersonický let. Raketový pohon mu udělí rychlost přesahující Mach 5 a svůj let by měl TA-1 zakončit autonomním přistáním na ranveji.

 

Nosný letoun Roc má největší rozpětí křídel ze všech letounů na světě. Kredit: Stratolaunch.
Nosný letoun Roc má největší rozpětí křídel ze všech letounů na světě. Kredit: Stratolaunch.

Časem by tímto způsobem mělo létat více hypersonických letounů TA-1, které budou k dispozici pro výzkum rozmanitých aspektů hypersonických technologií. Stratolaunch v mezičase zdokonalují nosný letoun Roc a jeho systém pro vypouštění hypersonických letounů.

 

V tom hraje zásadní roli zmíněný testovací prototyp TA-0, který představuje kluzákovou verzi vyvíjeného letounu TA-1. Nosný letoun Roc startuje s prototypem TA-0, připevněným ke hliníkovému pylonu o celkové výšce 4,3 metrů. Pylon je umístěný na spodní straně Ptáka Noha, pod křídlem.

 

Nosný letoun už má za sebou první let s prototypem TA-0. Proběhl loni v říjnu (2022) a prototyp se během tohoto letu neoddělil. Nový test se odehrál v sobotu 13. května (2023) v oblasti kalifornské základny USSF Vandenberg Space Force Base. Nosný letoun byl během testu ve vzduchu 4 hodiny a 8 minut.

 

Prototyp TA-0 se během testu úspěšně oddělil a zůstal v rádiovém kontaktu s nosným letounem i s pozemním řídícím střediskem. Výkonný ředitel Stratolaunchu Zachary Krevor si pochvaluje, jak bylo vzrušující pozorovat oddělení prototypu od nosného letounu a jeho let. Ještě letos v létě by mělo dojít na první let hypersonického letounu TA-1.

 

Video: Stratolaunch Talon-A Flight Concept

 

Literatura

New Atlas 15. 5. 2023.

Datum: 16.05.2023
Tisk článku

Související články:

Stratolaunch poprvé vyjel z hangáru a představil se veřejnosti     Autor: Josef Pazdera (02.06.2017)
Startup Hermeus vyvíjí dopravní letoun o rychlosti až Mach 5     Autor: Stanislav Mihulka (17.05.2019)
Radian Aerospace míří na orbitu s jednostupňovým kosmoplánem     Autor: Stanislav Mihulka (25.01.2022)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz