Gigantický motor UltraFan sbírá úspěchy v pozemních testech  
Technologický demonstrátor největšího turbodmychadlového motoru světa UltraFan obstál v úvodních pozemních testech, které se odehrávají v britském zařízení Testbed 80. Velmi úsporný motor má dobře našlápnuto k revoluci v leteckém průmyslu. Letecké společnosti díky němu ušetří závratné částky.
UltraFan během testů v zařízení Testbed 80. Kredit: Rolls-Royce.
UltraFan během testů v zařízení Testbed 80. Kredit: Rolls-Royce.

Před půl rokem jsme na OSLU psali o opravdu masivním motoru UltraFan, který v současné době intenzivně vyvíjí společnost Rolls-Royce Holdings plc. Pyšní se řadou superlativů, v neposlední řadě tím, že jde o největší turbodmychadlový motor na světě.

 

Sestavování motoru UltraFan. Kredit: Rolls-Royce.
Sestavování motoru UltraFan. Kredit: Rolls-Royce.

Tento elegantní výtvor pokročilého inženýrství je dle výrobce o 10 procent účinnější než jakýkoliv jiný velký letecký motor, například již tak velmi úsporný Trent XWB, opět od Rolls-Royce.

 

Vzhledem k impozantní velikosti je UltraFan velice lehký. Rolls-Royce tento motor vyrábějí velmi přesným 3D tiskem s pomocí robotů.

 

Lopatky UltraFanu. Kredit: Rolls-Royce.
Lopatky UltraFanu. Kredit: Rolls-Royce.

 

Lopatky motoru o průměru 3,56 metrů jsou díky tomu vyrobené uhlíkového kompozitu a titan jen vyztužuje jejich náběžné hrany.

 

Až se UltraFany dostanou ve třicátých letech do leteckého provozu, měly by být velmi úsporné.

Leteckým společnostem by měly ušetřit miliardy dolarů za palivo. Kromě paliva šetří i lidský sluch a také emise, jak uhlíku, tak i oxidů dusíku a pevných částic.

 

Rolls-Royce postavili nové testovací zařízení v britském Derby, které je šité na míru motoru UltraFan. Důvod je nasnadě. UltraFan představuje první zásadně nový design motorů této společnosti po zhruba 54 letech. V tomto zařízení, které nese název Testbed 80, již proběhly první testy technologického demonstrátoru motoru UltraFan, který byl sestaven loni v prosinci (2022).

 

Gary Elliott, výkonný ředitel britského institutu Aerospace Technology Institute, v jehož zařízení testy proběhly, chválí motor UltraFan jako velký pokrok v účinnosti a tím pádem i úspornosti leteckých motorů. Podle něj má UltraFan velký význam pro budoucnost britského leteckého průmyslu. Elliott též gratuloval k úspěšně završeným testům týmu Rolls-Royce. Podle výkonného ředitele Rolls-Royce Holdings Tufana Erginbilgice je UltraFan převratný. Zatím tomu vše nasvědčuje.

 

Video: Rolls-Royce | UltraFan Test Programmes

 

Literatura

New Atlas 22. 5. 2023.

Datum: 25.05.2023
Tisk článku

Související články:

Airbus vyvíjí supravodivý letecký pohon, který bude chlazený palivem     Autor: Stanislav Mihulka (22.04.2021)
Rolls-Royce poprvé zažehli letecký turbovrtulový motor na vodík     Autor: Stanislav Mihulka (01.12.2022)
Největší letecký motor světa UltraFan vstupuje do testů     Autor: Stanislav Mihulka (25.12.2022)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz