Nárůst hermafroditů  
Výzkumníci nacházejí u zvířat stále větší počet jedinců, kteří mají obé pohlaví – jsou hermafrodity. Zatímco v Arktidě jsou viníkem polychlorované bifenyly, v Americe to jsou herbicidy. V podezření je herbicid atrazine, který používají farmáři. V samotných Spojených státech amerických se tohoto „ochranného“ prostředku každoročně spotřebuje 27 tisíc tun.
 Lední medvědi v Arktidě mají stále častěji obojí pohlavní orgány. Je to dáno tím, že se živí tuleni,  jejichž tuk je doslova prosycen polychlorovanými bifenyly (PCB), rtutí a dalšími toxiny. Především PCB působí výrazně na tvorbu estrogenů a tím  i na vznik poruch při vývoji pohlavních orgánů, včetně vzniku hermafroditních jedinců. V souvislosti s tímto pozorováním vyslovují výzkumníci obavy o budoucí osud Inuitů. Inuité – obyvatelé  Grónska a Kanady se totiž živí stejnými tuleni jako medvědi…. 

Delší dobu se vedly spory o tom, zda za celosvětový rapidní pokles stavů obojživelníků je odpovědné používání chemikálií. Jasno do sporu nyní vneslo pozorování obdobného jevu jako  u medvědů v Arktidě - hermafroditismus  žab. Poprvé byl pozorován na středozápadě USA. Samcům žab zde rostou samičí pohlavní orgány. Podle Tyrona Hayese z University of California v Berkeley  je za tento stav odpovědný herbicid atrazine. Herbicid atrazine se používá v zemědělství k postřiku polí osetých kukuřicí a dalšími obilninami, kde se používá jako ochrana pozemků před zaplevelením.  V Americe se ročně na pole vystříká 27 000 tun atrazinu. Hayes, který se svými spolupracovníky sledoval žáby v místech, kde se používal atrazin zjistil, že až 92% samců  nemá normálně vyvinuté  pohlavní orgány.

Výrobcem atrazinu je společnost Syngenta, Basel, Švýcarsko.

Obrázek: Žába rodu Rana pipiens u které byl zjištěn efekt atrazinu. Zde si můžete poslechnout skřehotání této široce rozšířené žabky, v USA nazývané leopardí žába:

Datum: 06.11.2002
Tisk článku


Diskuze:

A co tuleni?

Tichovský,2005-05-11 12:49:10

Proč se hermafrodité vytváří pouze z žab a s tuleni, kteří jsou doslova prosyceni PCB jsou vpořádku? Je to tím, že mají PCB uložen v tukových tkáních a tím je zamezeno jeho působení?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceZásady ochrany osobních údajů webu osel.cz