Strava bohatá na mléko může snížit onemocnění srdce a riziko mrtvice  
Časopis Journal of Epidemiology and Community Health zveřejnil nyní výsledky studie, která dokládá, že dieta bohatá na mléko nezvyšuje riziko onemocnění srdce a mozkové mrtvice.

Výzkumníci zjišťovali u 764 osob jejich váhu a zaznamenávali každou položku jejich stravy, včetně požitých nápojů. Sledování prováděli zdravotníci po sedm po sobě jdoucích dnů. Z těchto osob se ale jen u 665 podařilo zjistit  kompletní záznamy a tyto pak byly vzaty pro statistické vyhodnocení výsledků.


Osobám v pokusu bylo 45 – 59 let, když byly zahrnuty do  Caerphillyho výzkumného projektu. Jeho počátky spadají do let 1979 až 1983.
Na začátku pokusu  byla všem účastníkům provedena komplexní zdravotní prohlídka, včetně EKG. Následně byly účastníkům prováděny testy každých pět let a to po dobu dvaceti let. U osob v pokusu byly vyhodnoceny také záznamy jejich rodinných příslušníků a záznamy od jejich obvodních lékařů.


V průběhu trvání sledování dostalo 54 osob mozkovou mrtvici a u 139 osob se vyvinula symptomatická ischemická choroba srdeční (prodělali infarkt, nebo trpěli anginou pektoris).  225 lidí  zemřelo.


 

Zvětšit obrázek
Pijáci mléka jsou zdravější.

K zajímavým výsledkům výzkumníci došli, když se zaměřili na spotřebu mléka.
Skutečně spotřebované mléko, zjišťované na začátku studie, bylo mléko plnotučné. Pozdější testy (z roku 2000) ukázaly, že většina těch, kteří zpočátku konzumovali jen plnotučné mléko, přešla v průběhu posledních osmi let na mléko polotučné a nebo nízkotučné.
Osoby, které konzumovaly mléka nejvíce a  měly mléko na jídelníčku prakticky každý den (půl litru a více), měly větší energetický příjem. Tyto osoby byly aktivnější. Jejich hladiny cholesterolu a odečty krevního tlaku, byly obdobné těm hodnotám, jaké měly osoby které pily mléka denně méně než půl litru. Jako zajímavost lze uvést, že ti, jež  pili mléka minimum,  se řadili do skupiny s největší konzumací alkoholu.


Pointa
Osoby, které pily mléka nejvíce měly (vzhledem k těm, jež patřily do skupiny osob s nejnižší konzumací mléka), nižší riziko vzniku onemocnění zvaných ischemická choroba a  mozková mrtvice. V případě mozkové mrtvice byl tento rozdíl statisticky významný. Zjištění platí dokonce i u osob, jež v počátku sledování konzumovaly mléko s vysokým obsahem tuku.
Autoři studie se domnívají, že mléko má v sobě něco, co brání vysokému krevnímu tlaku. Výsledky studie tak podaly argumenty, které svědčí o  nutností poopravit stávající názor -  že totiž konzumace mléka je z pohledu zvýšeného nebezpečí kardiovaskulárních chorob zdraví škodlivá. Studie doložila, že konzumace mléka zdraví prospívá, že mléko k zdravé stravě patří.


Prameny:
Milk consumption, stroke, and heart attack risk: evidence from the Caerphilly cohort of older men, J. Epidemiol Community Health 2005; 59: 502-5
British Medical Journal.


Dr. Barefood zase v dřívější studii (na Oslu jsme oní také informovali), zase u velké skupiny vysoce vzdělaných Američanů s nadprůměrnými příjmy prokázal, že statisticky významně nižší výskyt kardiovaskulárních příhod s sebou nese konzumace vína. Příznivý účinek je v tomto případě přičítán polyfenolům. Zdá se, že nejlepší ochranu před mrtvičkou nám zajistí směs... hrozná představa!

Datum: 25.05.2005 09:20
Tisk článku

Ošetřovatelské postupy v intenzivní péči: kardiovaskulární aparát - Knechtová Zdeňka, Suková Olga
 
 
cena původní: 490 Kč
cena: 485 Kč
Ošetřovatelské postupy v intenzivní péči: kardiovaskulární aparát
Knechtová Zdeňka, Suková Olga

Diskuze:

hmm

palo,2005-05-26 20:17:31

no, myslim ze nespravne vyhodnotenie nijak neznizuje statisticku hodnotu.
mliecne vyrobky su jednym zo symbolov zdraveho zivotneho stylu. skratka ludia pijuci mlieko ziju statisticky zdravsie.

Odpovědět

Souvisí to s vápníkem????

Al,2005-05-26 10:13:47

Někde jsem četl, že existuje úzká vazba mezi stabilním a dostatečným příjmem vápníku, který představuje velice důležitý faktor vnitřního prostředí (uvnitř a vně buňky). Pokud je vápníku nedstatek, je ve větší míře produkován hormon, který vápník vylučuje např. z kostí, ten pak mj. zanáší cévy...

Takže: ta studie to může potvrzovat

Odpovědět

Já bych to nemíchal

Dwarf,2005-05-26 08:38:52

Každé ráno půllitr mléka, každý večer půllitr vína! Jenže zase nejsem vysoce vzdělaný Američan s nadprůměrnými příjmy. Myslíte si že moje příjmy budou stačit na to aby to fungovalo?

Odpovědět

mozno je to inac

ramazo,2005-05-25 18:55:06

ze ti, co maju lepsi pristup k mlieku maju viac pohybu, lebo pracuju na farmach. Takze pitie mlieka je len zanedbatelny vedlajsi efekt.
Alebo je to uplne inac.
Tato studia je hodna deti v prvom stupni zakladej skoly.

Odpovědět

To má být zpráva o vědeckém výzkumu?

Saša,2005-05-25 10:53:22

Směšné.
A navíc ještě tam chybí údaje o mléčných produktech.
A o jiných risikových faktorech.

Odpovědět

Statistický důkaz

Libor,2005-05-25 10:21:52

Článek je zajímavý - ale čím víc vidím statistické studie, docházím k názoru, že pokud bude chtít někdo dokázat nějakou závislost (např. narození chlapců s určitou porodní hmotností v závislosti na přeletu stíhaček nad místem početí :)) bude tuto závislost moci vědecky zdůvodnit.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace