Rizikové změny v mléčné žláze mohou být dílem plastů  
Jsou li ženy vystaveny sloučeninám, které byly zjištěny v některých plastech, tak je to zřejmě vystaví riziku vzniku rakoviny prsu. Vědci tak usuzují ze studie na myších,která ukázala, že i nepatrná dávka estrogenu podobné látky vede k abnormálnímu růstu prsní tkáně, což s sebou nese riziko zhoubného bujení.

 

Bisfenol A

Mnohé z tvrzených plastů obsahují bisfenol A. Tato látka se při zahřátí může uvolňovat do potravin. Bisphenol se objevuje také jako součást výplně zubů, ve vnitřní tenké ochranné vrstvě  plechu konzerv, v epoxidových nátěrových hmotách, je součástí nespárových podlah, v polykarbonátových lahvích pro kojence,...

 

Bisfenol A se v průmyslu používá od padesátých let minulého století, ale teprve v loni se plně ukázalo, jak na orgaismus působí - imituje funkci hormonu estrogen.

Někteří vědci varují před účinky této látky především proto, že účinkuje v již v tak rozhodující fázi vývoje jakou je vývoj plodu a vznik reprodukčních orgánů. Vystavení účinku bisfenolu, a to již v době intrauterinního vývoje, může být příčinou mnoha pozdějších problémů. Nedávné studie  na myších dokonce prokázaly, že se poškození netýká jen samičí části populace, ale že myšákům, kteří se s bisfenolem setkali, nadměrně roste prostata.

 

Dr. Ana M. Soto, z Tufts University School of Medicine v Bostonu, má na svém kontě jen asi deset publikací. Poznatky, jako je ten, že myši po styku s bisfenolem A jsou citlivější na estrogen, jí zaručují vysokou citovanost.

Jiná skupina vědců nyní přišla s teorií, že tato látka může prsní tkáň činit příliš citlivou na účinky estrogenu. Aby svoje tvrzení podložili, udělali pokus. Vystavili myší zárodky denní dávce 250 nanogramů na kg jejich hmotnosti. To je méně než 1% koncentrace, která se v USA považuje pro lidi za bezpečnou!


Čtyři dny po porodu vědci myším látku z jídelníčku vysadili. Poté čekali až do puberty, ta u myší nastává ve třiceti dnech věku. Tehdy myším odstranili jejich vaječníky. To proto, aby mohli sledovat účinek přesně dodaného množství estrogenu na vývoj mléčné žlázy.
Myši, jež byly v době svého vývoje v děloze vystaveny bisfenolu A, měly významně více tkáně v mléčných žlázách. Bisfenol čtyřikrát zvýšil růst buněk ve struktuře zvané vrcholový pupen rozvíjející se mléčné žlázy. A právě v tom je podle doktorky jménem  Ana Soto, která je buněčnou bioložkou na universitě v Bostonu, problém. Zmnožení buněk této tkáně s sebou nese rizikový faktor – vznik rakoviny prsu.
Je to poprvé, co někdo prokázal, že vystavení plodu účinku bisfenolu A (tedy v době intrauterinního vývoje), změní vývoj buněk mléčné žlázy a že se tím již u plodu zakládá na vznik pozdějšího nádorového bujení.

Prameny:
Tufts University School of Medicine, Boston, MA
Nature.

 

Datum: 03.06.2005 07:17
Tisk článku

Pytlík a flaška - Novotná Anna
 
 
cena původní: 249 Kč
cena: 212 Kč
Pytlík a flaška
Novotná Anna

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace