Žít v blízkosti vedení vysokého napětí znamená riziko leukémie  
Dlouhodobým sledováním téměř 10 000 dětí se zjistilo, že u dětí, které žijí v blízkosti elektrického vedení vysokého napětí, vzniká leukémie mnohem častěji.

Na vyšší výskyt leukémie dětí žijících  v místech kde vede vysoké napětí upozornili vědci z Oxfordské univerzity. Získané výsledky budou zřejmě nezpochybnitelné, protože na výběru lokalit a vyhodnocení se  společně s univerzitními pracovníky podíleli i odborníci z britských energetických podniků (National Grid Transco). Výsledky byly zveřejněny před dvěma dny v časopise  British Medical Journal.  
Děti, které žijí ve vzdálenosti do 200 metrů od vedení vysokého napětí, mají o 70% vyšší pravděpodobnost, že onemocní leukémií, než ty, které žijí ve vzdálenosti větší než 600 metrů. Ty děti, jež žijí ve vzdálenosti 200 - 600 metrů od vedení vysokého napětí, mají  riziko onemocnění  leukémií vyšší o 20%. Prokázalo to  osmileté šetření v domácnostech ve Velké Británii (v Anglii a ve Walesu) v nichž se v období let 1962 - 1995 leukémie vyskytla. Jednalo se o 9700 dětí. Od padesátých let britské energetické podniky postavily  více než 6000 km elektrického vedení s vysokým napětím  275 000 voltů a  více.  Vědci zjistili, že 64 postižených dětí pocházelo z míst  bližších než 200 metrů od vedení vysokého napětí a 258 nemocných dětí žilo ve vzdálenosti 200 - 600 metrů od zmíněného vedení.


Příčina?

Děti z takovýchto lokalit mají o 70% vyšší výskyt onemocní leukémií.

Výsledky jsou jednoznačné, ale nikdo netuší proč tomu tak je. Dr Gerald Draper, vedoucí vědeckého týmu z Oxfordu, říká: „Není nám znám žádný vědecky podložený argument, proč by tomu mělo tak být“. Výsledky, byť jsou průkazné, mohou mít jinou příčinu, než je šíření elektromagnetického pole. Dřívější výzkum dokázal, že kolem drátů s vysokým napětím  vzniká magnetické pole, ale to je slabé a ve vzdálenosti  60 metrů od vodiče představuje jen asi 1 procento magnetického pole, které vydává naše Země, a kterému jsme vystaveni všichni. Tento fakt nasvědčuje tomu, že za zvýšený výskyt leukémie elektromagnetické pole vůbec nemůže. 


Nejasnosti zůstávají

Na jedné straně tu máme nezpochybnitelné pozorování o tom, že v blízkosti stožárů s vysokým vedením je mnohem více nemocných leukémií. Veřejnost si interpretaci výsledků  jistě zjednoduší a viník jim bude „jasný“. Vždyť i to, jak jsme nazvali náš název článek  k takovému zjednodušení  svádí.
Ostatně, Nejvyšší představitel dobročinné organizace zaměřené na podporu dětí s leukémií Eddie O"Gorman, také již  na zveřejněné poznatky reagoval vyjádřením: „Teď tu máme jasný důkaz a jasné, že vláda musí neprodleně zasáhnout. Výstavba domů, škol a provoz těch,které jsou v blízkosti vedení s vysokým napětím,musí být zakázáno.“ 


Ceny nemovitostí v lokalitách poblíž vedení, po takových prohlášeních, zcela jistě půjdou dolů. A nejen v Anglii. Přitom na vině možná ale vůbec nejsou elektrorozvodné soustavy a jejich elektromagnetické pole. Dost možná, že v těchto neatraktivních lokalitách se usazují  lidé, kteří nebezpečí nepřikládají větší význam a že se tito lidé stejně nezodpovědně chovají i ke skutečným rizikovým faktorům spojeným s nesprávnou výživou, životosprávou, zdravotní péčí,...
Pozorování, zveřejněné v britském lékařském časopise, je sice zajímavé, ale o vlastní příčině nám neříká prakticky nic. Ti kdož na tom všem vydělají budou makléři. Pro prodávající mají pádný argument - je to škodlivé! A pro kupující? Pro ty také, jenže přesně opačný.


Prameny:

British Medical Journal, The Guardian, National Grid Transco

Datum: 05.06.2005 13:23
Tisk článku


Diskuze:

O3

Ccecil,2005-06-08 20:13:47

O3

Odpovědět

Ach ten češtin, omlouvám se... :o((((

Ccecil,2005-06-08 20:12:46

i nebo y .....to mám z toho, že to po sobě nečtu....

Odpovědět

Příčina?

Ccecil,2005-06-08 20:10:18

Vážení, měl jsem tu čest pobívat v určitých etapách svého života poblíž vysokého vedení. Mohu s klidným svědomím prohlásit, že až na divoké sny nebyl vliv magnetického pole nijak zřejmý. Ale to, čehož jsem si jako chemik všimnul bylo velmi časé jiskření, zvláště vyvolané námrazou nebo mlhou. O3 byl nepřehlédnutelný. Doporučoval bych výzkumníkům pátrat v tomto směru.

Odpovědět

Řešení

Zdenek,2005-06-08 11:12:01

Je na čase přejít na stejnosměrný proud. Ten řeší prakticky všechny nedostatky proudu střídavého:
- Nevyzařuje elmag. pole.
- Nesnižuje se účiník imaginární impedancí zátěže.
- "Nezkratuje" se kapacitou mezi vodiči a okolím.
- Nedostává se do protifáze u velmi dlouhých vedení.
- Velmi efektivně ho lze využít počítači, bez zhoršování kvality síťového napětí pro ostatní.
- Dá se účinně filtrovat od rušení.
- :) Lépe se počítá výkon, není třeba rozlišovat efektivní a maximální hodnotu.
- Stále se plně využívá nejvyšší hodnoty napětí, takže u spotřebičů se záporným diferenciálním odporem nemá tento tendenci růst v minimech sinusovky do závratných hodnot. Záp. d. odpor má např. žárovka.
- Výborně lze zvládat jeho transformaci s bezprecedentní účinností pomocí spínaných zdrojů. Nynější problém PSU spočívá ve vnášení FM modulace do síťového rozvodu a nárůst proudu v minimech sinusovky.

Odpovědět


SSVN

medvěd,2007-02-12 16:54:09

Jaký spínací tranzistor by jste doporučil na napětí 270kV? Případně jiný spínací prvek.

Odpovědět

uz to jednou bylo

Didi,2005-06-06 21:41:39

Před lety jsem četl (už si bohužel nevzpomenu přesně kde) podobnou studii o vysokém napětí a rakovině. Na první pohled průkazné výsledky však stačilo místo k celé populaci vztáhnou ke stejné sociální úrovni, jako měli ti pod vedením bydlící a rázem nebyly žádné rozdíly. Takže na tvrzení, že levnější bydlení pod vedením má vazbu na určité skupiny obyvatel s určitými typickými životními návyky něco bude.

Odpovědět


Re: uz to jednou bylo

Shlomo Kafka,2018-03-19 23:00:51

Pokud opravdu ale pod vedením bydlí pouze slabší sociální vrstvy, průzkum de facto probíhá jen na nich, takže jsme si moc nepomohli. Krom toho tento článek mluví specificky o napětí 270 kV a více. Kdyby nebyl rozdíl mezi různými napětími, nemělo by smysl tohle uvádět. Čistě darwinisticky vzato mají bohatší lidé důvod nebydlet u těch drátů. V úvahu připadá třeba i kvalita spánku a níže diskutované karcinogeny, které by vedení mohlo v malé míře produkovat.

Odpovědět

Možné příčiny

Vláďa,2005-06-06 21:26:57

Napadají mě 3 možné příčiny zjištěné souvislosti:

1. Vedení VN generuje sice malé magnetické pole, ale na rozdíl od pole zemského je toto pole střídavé. A střídavé mg. pole má tendenci rozkmitat kovové částice než na ně působit lineární silou jako v případě mg. pole země.

2. Ze stožárů nebo z vodičů se uvolňuje pomalu, ale zato neustále do ovzduší nějaká karcinogenní látka.

3. Vysoké napětí generuje nebo urychluje nějaké elementární částice (třeba i nějaké nám dosud neznámé), které způsobují náchylnost k uvedenému onemocnění.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakceTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace