Pocházíme z Asie?  
Ve věci našeho původu se v uplynulém týdnu objevily dvě novinky. Jedna se týká přehodnocení stáří nálezů kosterních pozůstatků z jeskyně na Moravě a sahá do doby před 31 tisíce lety. Druhá zpráva pak vrhá nové světlo na náš původ z doby před 30 miliony let.

 

Paleontology v několika uplynulých dnech vyvedly z klidu dvě události. Jedna z nich se týkala našeho území, bylo jí zjištění, že  nejstarší lidské kosti novodobých lidí v Evropě jsou z Moravy.

Zvětšit obrázek
Laurent Marivaux mění náš názor na savčí evoluci, konkrétně na evoluční historii anthropoidních primátů.

Pozůstatky kromaňonců ze starší doby kamenné jsou z Mladečské jeskyně, která se nachází nedaleko Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví a nalezené pozůstatky se nově datují do doby před 31 tisíci lety.  Kosti byly objeveny již v 19. století,  jde o horní čelist, zuby a lebku ženy. Velká část mladečských objevů byla na konci druhé světové války zničena při požáru mikulovského zámku. Část pravěkých nálezů ale zůstala dochována ve vídeňském muzeu a na nich se nyní potvrdilo jak staré kosti vlastně jsou. Poznatky publikovali rakouští vědci v časopise Nature. Uvádí se v něm, že objev pomůže vysledovat, kdy přesně přišli do Evropy lidé z Afriky. Nalezené pozůstatky patří k nejstarším známým stopám existence novodobých lidí v Evropě. Soudí se, že vnesou více světla i do  vymření jiného lidského rodu - člověka neandrtálského, který v Evropě tou dobou žil.
Nepocházíme z Afriky, nýbrž z Asie

 Zvětšit obrázek
Pohled do „ráje paleontologů“. Nová teorie o původu primátů se zrodila v takto uchované změti zbytků kostí a kamenů. Pro představu rozměrů je do naleziště pozůstatků položena krytka objektivu fotoaparátu.

Druhá z novinek  se také týká naší minulosti, ale mnohem staršího data. Zpochybňuje  dosavadní představy o tom, že jsme se v dávnověku vynořili v Africe. Vzruch do těchto úvah vnesly tři nově objevené druhy primátů, kteří žili před 30 miliony let, a kteří naznačují, že náš předek pocházel z Asie a ne z Afriky. Několik málo zkamenělých zubů nabourává obecně uznávanou evoluční teorii nazývanou „Out of Afrika“ (ven z Afriky). Možná jsme na prahu nové teorie, která tu „Ven z Afriky“ nahradí novou: „ Z Asie do Afriky a zase zpět“.

Zvětšit obrázek
Podle Marivauxe pocházíme z anthropoidů, kteří se podobali savcům z řádu primátů, vyskytujícím se dnes na Madagaskaru – lemurům.

Ačkoli někteří odborníci již nalezené fosilie považují za dostatečný důkaz toho, že primáti nejprve cestovali z Asie do Afriky, kde se vyvinuli v lidské bytosti a ty pak začaly migrovat a to i zpátky do Asie, na obecné uznání těchto změn si zřejmě budeme muset ještě počkat.
Pro podporu nové teorie svědčí  studie zveřejněná v posledním čísle Proceedings of the National Academy of Sciences . Lze se v ní dočíst o celé řadě fosilizovaných zbytků, nalezených v Pakistáně v lokalitě Bugti Hills. Zuby náleží třem novým anthropoidům.
Anthropoidi jsou skupina, o níž si vědci myslí, že byli našimi zvířecími příbuznými, jež chodili po zemi,  a z nichž se vyvinuli naši předci - primáti.

„Období Oligocénu (doba zhruba před 30 miliony let), v oblasti jižní Asie, bylo dosud paleontologicky neprobádané.“ prohlásil vedoucí výzkumu, jehož článkem se zde zabýváme - Dr.  Laurent Marivaux. „Proto není žádným překvapením, že nález pozůstatků starších bytostí je pro vědu něčím novým, i to, že pochází právě z této oblasti. Evoluční historie těchto prastarých anthropoidů představuje prvopočátek evoluce nás, lidí.“

 

Zvětšit obrázek
Marivaux není v paleontologii žádným nováčkem. V roce 2000 objevil v Bugti Hills kostru tohoto gigantického zvířete, jež dostalo jméno Baluchitherium.

Marivaux se svým týmem pojmenoval nové anthropoidy Bugtipithecus inexpectans, Phileosimias kamali and Phileosimias brahuiorum. Byli to malí živočichové  a podobali se dnešním lemurům. Jejich malé a málo vyvinuté zuby odhalují, že se pravděpodobně živili hmyzem a ovocem. V době kdy v tomto jihovýchodním koutu  Asie žili, zde panovalo teplé období  vlhkého tropického pralesa.
Zkamenělé kosti, přesněji kůstky, svědčí o tom, že naši předci  zde o své „místo na slunci“  soupeřili s nejméně dvaceti dalšími druhy hlodavců, netopýrů, srncům se podobajícími se zvířaty, prasaty a obdobou nosorožců nazývaných baluchitherium.

Zbytky po dalších primátech, které jsou  podobné těmto nově objeveným anthropoidům, a které byly již dříve objeveny v Číně, Barmě a v Thajsku, jsou dokladem toho, že Asie ještě nevydala všechna svá tajemství a že náš původ je možná jinde, než si myslíme.

 

Zvětšit obrázek
Rekonstrukce pozůstatku málo vyvinutého zubu našich předků svědčí o tom, že potravou byl hmyz a ovoce. Obr.: PNAS/CNRS.

S touto myšlenkou zcela souhlasí například Dr Christopher Beard, kurátor a vedoucí sekce paleontologie obratlovců v Pittsburghském  Carnegie Museum of Natural History. Podle něj již existuje dostatek poznatků svědčících o tom, že linie vyšších primátů, která nyní zahrnuje všechny opice, lidoopy a lidi, vznikla v Asii a nikoli v Africe. 
Dalším odrodilcem od tradicionalistického pojetí vzniku člověka je Christopher Wills, professor biologických věd na University of California v San Diegu. Počty těch co si myslí, že  je pravděpodobnější, že naše evoluce začala v Asii, rostou.
Pro zachování objektivnosti musíme uvést, že většina odborníků je dál přesvědčena, že naši předci se v dávnověku vynořili v Africe a tyto nálezy jako postačující neuznávají.Hlavní pramen:

PNAS published June 3, 2005, 10.1073/pnas.0503469102

 Bugti Hills

 

 

 

 


 

 

 
Sahají naše prvopočátky do doby před 30 mil. let a do lokality Bugti Hills v centrální části Pakistánu?

Datum: 05.06.2005 19:06
Tisk článku


Diskuze:

priklad

pavel houser,2005-06-07 21:06:04

to byl priklad, ne tvrzeni :-). jinak je ta hranice mezi savcovitymi plazy a prvnimi savci vlastne stejne trochu beze smyslu (kdyz plazi nejsou monofyletickou skupinou). ale to samozrejme nijak nesouvisi s puvodni poznamkou.

Odpovědět

Origin of mammals

Dinosaurus,2005-06-07 20:26:38

Savci už koncem Paleozoika? Reference please! (jinak první doklady až v pozdním středním Triasu, cca -230 Ma) Perm by byl pravá bomba. Mimochodem na http://app.pan.pl konečně ke stažení pdf o našem dinosaurovi ;o)

Odpovědět

tak tak

pavel houser,2005-06-06 21:42:37

tak tak, podle me taktez zadna bomba, protoze jde o obdobi dost vzdalene. jestli se ukaze, ze prvni savci vznikli v permu ci triasu (co ja vim) v gronsku nebo v antarktide (respektive v tom, co se pozdeji stalo gronskem nebo antarktidou), take to nebude znamenat zadny spor s teorii out of africa...

Odpovědět

No nevím

dinosaurus,2005-06-06 10:49:41

Moc velkej kredit bych tomu nedával. Takových "převratných" objevů už v paleontologii bylo, a nakonec z toho nic nebylo. BTW, dle nejnovější stratigrafické chronologie (Gradstein et al. je Oligocén datován 33.7 - 23.03 Ma(-)

Odpovědět

a co je na tom tak zázračného?

Tinny,2005-06-06 09:03:00

asi ta nadýchaná oplatka a lahodné želé.... :o)

Primáti obecně mají kořeny v Asii a větev antropoidů (cca 40 MA)(giboni, lidoopi ale i starší skupiny)taktéž...
Nezapomeňme také, že Afrika byla odděleným "ostrovem" v celých starších třetihorách...

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz