Deutsche Marine úspěšně testují na moři 100 kW laserovou zbraň  
Na německou fregatu Sachsen zhruba před rokem instalovali modulární laserový systém MBDA Deutschland/Rheinmetall Laser Weapon Demonstrator. Jeho výkon dosahuje až 100 kW. Laser by se měl stát protivzdušnou obranou lodí krátkého dosahu, především proti dronům, hejnům dronů, malým člunům či raketám.
Fregata Sachsen. Kredit: Rheinmetall.
Fregata Sachsen. Kredit: Rheinmetall.

V posledních letech slýcháme, že americké námořnictvo testuje stále výkonnější laserové systémy, které instalují na některém ze svých plavidel. Nejsou ale jediní. Laserové zbraně se objevují i na válečných lodích dalších zemí. Nově se k nim přidává i Deutsche Marine. Jejich námořnictvo je sice spíše symbolické, jak se ale zdá, jejich pár lodí bude mít pokročilou výzbroj.

 

Laserový systém na palubě fregaty Sachsen. Kredit: Rheinmetall.
Laserový systém na palubě fregaty Sachsen. Kredit: Rheinmetall.

Německá fregata Sachsen, která je jednou ze tří lodí stejnojmenné třídy protiletadlových fregat, nedávno dokončila rok trvající testy laserového systému MBDA Deutschland/Rheinmetall Laser Weapon Demonstrator. Loď o výtlaku 5 800 tun se sice označuje jako fregata, ale je to poněkud politicky motivované označení, které má zdůraznit obranný charakter německého námořnictva. Sachsen a její sesterské lodě Hamburg a Hessen odpovídají spíše torpédoborcům.

 

Testování laseru trvalo rok a probíhalo na moři za realistických podmínek. Program vznikl v rámci Federal Office of Bundeswehr Equipment, Information Technology and In-Service Support (BAAINBw) a praktické provedení testů měla na starost pracovní skupina High-Energy Laser Naval Demonstrator Working Group (ARGE), jejíž součástí byli zástupci společností MBDA Deutschland a Rheinmetall.

 

Logo. Kredit: Rheinmetall.
Logo. Kredit: Rheinmetall.

Jde o modulární laserový systém, který byl instalován na palubě fregaty Sachsen loni v červnu (2022) a integrován do systému velení lodi. Laser tvoří 12 modulů s pevnolátkovými lasery, jejichž základní výkon je 2 kw. Vytvářejí vysoce kvalitní laserové paprsky, které následně zařízení beam combiner skládá dohromady. Tím vzniká jediný paprsek, co je výkonnější než prostý součet dílčích laserů. Jeho výkon lze dostat až na 100 kW.

 

Specialisté Deutsche Marine během uvedeného období uskutečnili celkem 6 misí, v nichž se uplatnil zmíněný laserový systém. Nasadili ho proti rozmanitým cílům, z nichž některé byly velmi pohyblivé. Laserový systém spolupracoval s lodními senzory a dalším zařízením, díky čemuž mohl detekovat cíle, sledovat je a ve vhodné chvíli na ně zaútočit. Laser vystřelil více než stokrát.

 

Podle představitelů společnosti Rheinmetall je tento laserový systém navržený jako protivzdušná obrana krátkého dosahu, tedy poslední linie obrany proti dronům, hejnům dronů, malým rychlým člunům nebo raketám. Tvůrci laseru počítají s tím, že po plánovaných budoucích vylepšeních bude schopný ničit nadzvukové střely a minometné či dělostřelecké projektily.

 

Video: Kriegsschiff UNCUT! 143 Meter Stahl | Fregatte Sachsen (F219) | Bundeswehr


Literatura

New Atlas 26. 9. 2023.

Datum: 29.09.2023
Tisk článku

Související články:

Vysokoenergetický laser na USS Portland v úspěšném testu sestřelil dron     Autor: Stanislav Mihulka (24.05.2020)
US Navy úspěšně otestovali námořní laser proti hladinovému cíli     Autor: Stanislav Mihulka (16.12.2021)
Americká armáda dostala s předstihem 300 kW bojový laser     Autor: Stanislav Mihulka (19.09.2022)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz