Paleobionika: Prehistorický pleurocystitid byl vzkříšen jako měkký robot  
Prvohory se potkávají s 21. stoletím. Inženýři Carnegie Mellon University vytvořili měkkého robota podle ostnokožce z konce ordoviku. RHOMBOT představuje design, který byl populární téměř před půl miliardou let. Paleontologové jásají nad možností pozorovat pleurocystitida skoro jako by byl živý, konstruktéři měkkých robotů mají další zajímavou inspiraci pro rozmanité aplikace.
RHOMBOT. Kredit: Carnegie Mellon University.
RHOMBOT. Kredit: Carnegie Mellon University.

Prvohorní pleurocystitidi (rod Pleurocystites) byli archaičtí ostnokožci na dně oceánu, kteří žili na sklonku ordoviku, zhruba před 450 miliony let. Byli jedni z prvních, kteří využívali osvalený stonek, podobný těm, co mají dnešní lilijice, k pohybu po mořském dně.

 

Philip LeDuc. Kredit: Carnegie Mellon University.
Philip LeDuc. Kredit: Carnegie Mellon University.

Je to už dávno, co pleurocystitidi zmizeli v propadlišti dějin. Teď se ale díky podivuhodným aktivitám týmu, který vedou Phil LeDuc a Carmel Majidi z americké Carnegie Mellon University, svým způsobem vrátili zpátky. Badatelé využili fosilie pleurocystitidů jako vodítko pro počítačové simulace a vyrobili částečně měkkého robotického pleurocystitida s pohyblivým stonkem, kterému říkají RHOMBOT.

 

Fosilní pleurocystitid, který byl vzorem pro vývoj měkkého robota. Kredit: Carnegie Mellon University.
Fosilní pleurocystitid, který byl vzorem pro vývoj měkkého robota. Kredit: Carnegie Mellon University.

Vznik robota inspirovaného ostnokožcem z ordoviku ohlašuje příchod paleobioniky, která využívá měkkou robotiku s její ohebnou elektronikou a měkkými materiály, nejprve k pochopení biomechanických faktorů v pozadí evoluce živočichů.

 

Pro paleontology je to ohromná pomoc. Pleurocystitidi se zase tak moc nepodobají dnešním ostnokožcům a mnoho o nich nevíme. A kdo ví, třeba se jednou bude design pleurocystitidů nebo jiných dávno zmizelých tvorů hodit při vývoji měkkých robotů pro nějakou zajímavou aplikaci.

 

Když vědci testovali RHOMBOTa v laboratoři, zjistili, že pro pohyb vpřed nejlépe fungují široké kmity stonku. Také vyšlo najevo, že prodloužení stonku podstatně zvýší rychlost pohybu RHOMBOTa, aniž by potřeboval dodatečnou energii. Jak říká DeLuc, opětovné probuzení k životu designu starého téměř půl miliardy let je samo o sobě vzrušující, ale ještě lepší, že se díky tomu něco zajímavého dozvíme.

 

Video: Phil LeDuc and Carmel Majidi: Paleobionics: Robotics Inspired by Extinct Species

 

Literatura

New Atlas 7. 11. 2023.

Carnegie Mellon University 6. 11. 2023.

Datum: 08.11.2023
Tisk článku

Související články:

Robotická mnohonožka bude transportovat léky v lidském těle     Autor: Stanislav Mihulka (30.09.2018)
Vědci US Navy vyvinuli sarančata kyborgy pyrotechniky     Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2020)
Švábí kyborgové na dálkové ovládání dostali solární pohon     Autor: Stanislav Mihulka (07.09.2022)
Figurky s magnetoaktivním fázovým přechodem protečou mříží jako T-1000     Autor: Stanislav Mihulka (31.01.2023)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz