Mouchy mohou přenášet E.coli  
Vědci z Kansasu zjistili, že mouchy domácí mohou být příčinou šíření bakterie zvané Escherichia coli. Toto zjištění není nikterak převratné, dalo se očekávat. Zarážející je, že se jedná o patogenní kmen nesoucí označení O157:H7. Onemocnění tímto kmenem je u lidí z 30% smrtelné.

Escherichia coli je gramnegativní bakterie, která se v lidském trávicím ústrojí (tlustém střevu) běžně vyskytuje. V některých případech však může způsobit infekce (průjmová onemocnění, infekce močových a žlučových cest, popř. zápaly plic).
Bakterie E.coli, jedna z předních původců potravou přenášených nákaz po celém světě, je odpovědná za více než 73 tisíc případů onemocnění ročně jen ve Spojených státech. Bakterie může být životaohrožující pro děti a starší lidi s oslabeným imunitním systémem.
Také zažívací trakt skotu představuje pro tuto bakterii vhodné podmínky. Výkaly skotu jsou pro mouchy velkým lákadlem.

Zvětšit obrázek
"U nás na horách, tam je čistej vzduch. Jsou tam kravince, na nich plno much... (Lidový moravský popěvek)

„Jedním z možných způsobů šíření této bakterie je společenstvo hmyzu (zejména much), který je často spojován se zvířecími výkaly či hnojem,“ tvrdí vědci.

V rámci studie byly mouchy odchytávány  na  farmě skotu v Kansasu. Pokus probíhal od června do října 2003. V každé várce odchytu, přičemž 30% much pocházelo z přístřešku s krmivem, byla zjištěna přítomnost patogenu E.coli O157:H7.
Devadesát procent odebraných vzorků much obsahovalo sekvence genů, které svědčí o tom, že jejich nositel přenášel vysoce nakažlivý kmen zmíněné bakterie.

Studie z Kansasu prokazuje, že mouchy domácí jsou nositelem této patogenní bakterie, zejména během léta, a že mouchy mohou hrát důležitou roli jak v ekologii tak v přenosu bakterií mezi zvířaty do okolních farem i do městského prostředí.

Zveřejnění těchto informací  zcela jistě zvýší tlak na zavádění  účinných opatření, která by  přítomnost hmyzu ve stájích pro dobytek omezila. Ono již nejde jen o to, že hmyz ruší klid a pohodu zvířat ve stáji, a že tím snižuje jejich užitkovost. Obyčejné mouchy domácí mohou roznést i smrtelný patogen.  Zavádění dodatečných opatření, která by řešila omezení výskytu much na farmách, bude něco stát. Pokud se společnost rozhodne riziko infekce patogenem E. coli snížit, zemědělské produkty to prodraží.


Pramen: Applied and Environmental Microbiology

Datum: 12.06.2005 12:26
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace