Přečetli jsme za vás: Liána a kondenzátor  
Liány rodu Dischidia mohou být schopné lecjakých kousků. Jejich vakovité listy slouží ke shromažďování vody. To se dobře vědělo, novinkou ale je, jak takové lapání vody může vypadat.

Vaky (přeměněné listy) na rostlinách totiž rostou tak, že do nich jen těžko může stékat dešťová voda. Některé teorie proto předpokládají, že rostliny do těchto vaků vylučují vodu ve vlhkém období a ta jim pak slouží jako zásobárna na horší časy. I proti tomuto výkladu ale existuje několik námitek.


Jak vysvětluje Zdeněk Ježek, podle nového výkladu by listy lián mohly dokázat lapat vodu v plynném skupenství přímo ze vzduch. Stěna vaků slouží zřejmě jako tepelná izolace, takže ráno a dopoledne, když se vzduch prudce oteplí, dokáže být vak liány chladnější než okolí. Vzduch nasycený vodní parou vniká dovnitř, ochlazuje se a voda kondenzuje.

 

Liány rodu Dischidia rostou v jihovýchodní Asii v korunách stromů. Nemohou čerpat vodu z půdy a je pro ně klíčové nějak se zajistit pro suché období roku. Protože stěna vaků funguje jako izolátor, lapená voda nemůže přímo pronikat do dalších pletiv. Do svých lapacích vaků liána proto "vysílá" speciální kořínky, které vodu vysávají.

Zdroj: Zdeněk Ježek: Tajemství prapodivné liány, VTM/Science 6/2005,

Podrobnosti:
http://www.vtm.cz/Modules/VTM/ActualCopyStories.aspx?index=0

Mimochodem - z červnového vydání VTM/Science na čtenáře vypadne leták propagující test erekce (stejná vložka byla mimochodem i v Ikarii, takže se zdá, že inzertní oddělení Mladé fronty uskutečnilo pořádný byznys :-)), kromě toho se však v čísle našlo i celá řada dalších zajímavostí...

Autor: Pavel Houser
Datum: 16.06.2005 06:23
Tisk článku


Diskuze:

Mravenčí rostlina

pavel.brych,2005-12-05 13:55:06

Dobrý den,

všude na internetu narážím na informace, že liány rodu Dischidia žijí v symbiose s mravenci a doplňují si tak mimo jiné potřebné živiny. Pouze česká literatura stále uvádí, že je "samozřejmé", že jde o zásobárny na vodu. Nevěnoval jsem tomu možná dostatek času, ale chtěl bych se zeptat, jak to tedy je - jde o tradovaný omyl, nebo mají vaky dvojí funkci, nebo jsou různé druhy rodu Dischidia adaptovány různě.. nebo jde o záměnu jmen?

Pavel Brych

Odpovědět

Taky mám dva

Ccecil,2005-06-20 14:45:37

A marně přemýšlím komu to vsunu jako dárek k narozeninám :o)))

Odpovědět

Redakce za to nemuze :-)

Petra,2005-06-16 15:48:04

Sakra, jsem je nevysypala vsechny :-). Jinak pres nas hlasity odpor nam vnutili to, co se neveslo do Juicy a Plusu - myslim, ze to odskakalo cele vydavatelstvi :-)

Odpovědět

ad Dischidia

SM,2005-06-16 11:50:15

Dischidie jsou přítulný zajímavý kytky z čeledi Asclepiadaceae (též někdy Apocynaceae). Pokud by jste je chtěli pozorovat na živo, není problém jeden druh pořídit i u nás v květinářství./>
http://www.botany.hawaii.edu/faculty/carr/images/dischidia_277.jpg
(to je ale jinej druh)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace