Nová metoda 3D ukládání dat na optický disk vtěsná milion filmů na jediný disk  
Médium AIE-DDPR (Aggregation-induced emission dye-doped photoresist) je vysoce průhledný tenký film s fotosenzitivními molekulami, které absorbují fotonická data ve 3D v měřítku nanometrů. Čínský tým vytvořil experimentální optický disk se 100 vrstvami, který by pojal 1 petabit dat.
Petabitové disky jsou na obzoru. Kredit: University of Shanghai for Science and Technology.
Petabitové disky jsou na obzoru. Kredit: University of Shanghai for Science and Technology.

Poptávka po kapacitě pro ukládání dat se šplhá do astronomických výšin a přestávka není na pořadu dne. Naštěstí souběžně s tím běží intenzivní vývoj nových, převratných typů médií, na která se vejde neuvěřitelné množství dat.

 

Min Gu. Kredit: ATSE.
Min Gu. Kredit: ATSE.

Čínský výzkumný tým, který vedl Min Gu z University of Shanghai for Science and Technology, vyvinul novou inovativní metodu ukládání dat na optických discích. Jde o stejný přístup, jakým se zapisuje na DVD, jen ve 3D. Díky tomu lze využít stovek vrstev namísto jediné, což dramaticky zvyšuje kapacitu disku.

 

Podle badatelů je řeč o discích s petabitovou kapacitou. Na každý takový disk by se mohl vejít asi tak milion dnešních filmů. Se sériemi takových disků jsou už na dosah exabity. Byl by to zásadní průlom pro velká datacentra, ať už jde o prostor nebo spotřebu energie, pokud se povede technologii dotáhnout do konce. Nová metoda je založená na novém médiu pro ukládání dat AIE-DDPR (Aggregation-induced emission dye-doped photoresist).

 

Materiál AIE-DDPR. Kredit: Zhao et al. (2024), Nature.
Materiál AIE-DDPR. Kredit: Zhao et al. (2024), Nature.

AIE-DDPR je vysoce průhledný a homogenní tenký film, který umožňuje ukládat data v opravdu extrémní hustotě. Obsahuje specializované fotosenzitivní molekuly, schopné absorbovat fotonická data v nanoměřítku. Badatelé využili femtosekundový 515nanometrový laserový paprsek, s jehož pomocí uložili na optický disk data ve 100 vrstvách, oddělených na vzdálenost 1 mikrometru. K obsluze takového média slouží vlastně dvojice laserů, přičemž druhý laserový paprsek (639 nm) je deaktivující a přispívá k extrémně vysoké přesnosti systému.

 

Čínský tým s touto technologií získal disk schopný pojmout 1 petabit informace, tedy ekvivalent 125 tisíc terabytů. Petabitové disky by nepochybně uvítali třeba tvůrci umělých inteligencí. Jak uvádí Andrew Paul na platformě Popular Science, vycvičení typické generativní umělé innteligence vyžaduje kolem 56 petabitů dat. Nová technologie AIE-DDPR ale není úplně dotažená a prý to ještě nějakou dobu potrvá.

 

Literatura

Science Alert 22. 2. 2024.

Popular Science 22. 2, 2024.

Nature 626: 772–778.

Datum: 22.02.2024
Tisk článku

Související články:

Věčné 5D optické disky mohou zaznamenat celou historii lidstva     Autor: Stanislav Mihulka (17.02.2016)
Microsoft a Warner Bross uvěznili Supermana do kousku křemenného skla     Autor: Stanislav Mihulka (07.11.2019)
Průlom v 5D optických technologiích ukládání dat: 500 TB na disk velikosti CD     Autor: Stanislav Mihulka (02.11.2021)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz