Zpívající rak  
V Australských vodách byl zjištěn mořský korýš, kterému se začalo říkat „muzikální chlupatý rak“. Jako nový druh jej popsal Peter Davie.

 

Nález plstnatého  zpívajícího raka je důkazem toho, jak málo toho o obyvatelích moře ještě víme. V hloubkách zřejmě žije ještě mnoho dosud neznámých živočichů.

Je to poprvé, co lze tohoto zvláštního živočicha pozorovat. Neobvyklý na něm je například jeho krunýř. Jeho vnější kostra sice obsahuje, obdobně jako u jiných korýšů, uhličitan vápenatý, ale povrch jeho krunýře je chlupatý. Překvapivá je také jeho schopnost cvrlikat. Tento živočich je natolik zvláštní, že se jej vědcům  nepodařilo nikam zoologicky zařadit. Vytvořili tedy pro něj nový rod. Přitom moc nescházelo a tato zvláštnost byla pro vědu ztracena. Traduje se, že francouzský badatel, který ho v osmdesátých letech objevil, svůj nález nedocenil a snědl jej k večeři. Naštěstí, jak se nyní ukázalo, se nejednalo o jediný exemplář a ve vodách okolo Austrálie se i dalším příbuzným kamarádům daří dobře. Chlupatého raka najdete dokonce v expozici Queenslandského akvária (Reef HQ), které na severovýchodě Austrálie provozuje Great Barrier Reef Marine Park Authority.

 

Zvětšit obrázek
Vody v okolí Western Samoa jsou domovem "ukecaných chlupatých"  mořských raků.

Ráček, kterého zde vystavují, byl chycen při komerčním rybolovu vlečnou sítí v hloubce 270 metrů ve vodách severně od  Queenslandu. Osádka lodi byla naštěstí osvícenější než francouzský badatel, a ráčka, který jim připadal zvláštní, námořníci uchovali. Protože toho ale na lodi po ruce k přechovávání mořských živočichů moc neměli, musel rak strávit asi týden v kousku plastové roury než jej posádka předala  pracovníkům zmíněného akvária.   
Patrick Filmer-Sankey, manažér akvária v Queenslandu o tom říká: „Nebylo divu, že ráček byl po týdenním zajetí v zuboženém stavu. Vzali jsme si ho ale do parády a on se během dvou dnů natolik zmátožil, že začal přijímat potravu a začal se dostávat do kondice. Je to báječné, že se to podařilo, protože obvykle jsou objevy nového druhu nebo rodu korunovány takovým úspěchem, že jsou exempláře vystaveny v nádobě s lihem a nebo jako vypreparovaný muzejní exponát. Tentokrát tu ale máme nový druh, a on kouká - pozoruje on nás! A přitom si užívá života v přirozeném prostředí na dně ohromného mořského akvária.“Podivuhodný živočich

Filmer-Sankey popisuje raka jako živočicha velikosti králíka,  který umí „zpívat“.  Když se do toho dá, vydává pískavě vrzavý zvuk. Podobá se to zpěvu cvrčků, kteří své písně vyluzují třením zadních nohou.
Zatím není jasné, proč rak dělá takový rámus pod vodou. Biologové si myslí, že si tím snaží hájit své teritorium a nebo že svým zpěvem vábí samičky. O ochlupení tohoto raka Filmer-Sankey prohlašuje: „Když se jej dotknete, nemáte pocit, jako když se dotknete tvrdého krunýře, jaký  mají ostatní raci a humři. Máte pocit, jako když se dotknete něčeho plstěného“.

Jako nový rod popsal tyto raky Dr. Peter Davie, pracovník muzea v Queenslandu. Učinil tak podle dalších tří druhů vyskytujících se ve vodách v okolí ostrovů Western Samoa. Odtud také nese rak svůj název.


Prameny:

Great Barrier Reef Marine Park Authority. http://www.gbrmpa.gov.au/,
Reef HQ http://www.reefhq.com.au/visitors/location.html , ABC Science Online

 

Datum: 13.07.2005 23:45
Tisk článku


Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace