Mořské houby vyrábějí zpomalovače hoření  
Překvapivý původ látek považovaných za důkaz globálního znečištění životního prostředí.

 

Zvětšit obrázek
Emma Teutenová ví, že se v laboratoři nesmí jíst, pít, kouřit, škádlit kolegy nebo provádět jiné nepřístojnosti. Nepřipravuje si tu na mixéru jahodový koktejl. Právě homogenizuje vzorek tuku z chcíplé velryby.

Americká chemička Emma Teutenová z Woods Hole Oceanographic Institution pátrala po jedech, které mohly připravit o život velrybu uvízlou v písčinách mysu False Cape na atlantickém pobřeží Spojených států. Po sedmi měsících tvrdé práce izolovala z deseti kilogramů tuku miligram látek využívaných jako zpomalovače hoření pro široký sortiment umělých hmot. Že by další důkaz o globálním znečištění životního prostředí?  Analýzy zkoumající izotopové složení chemikálií přinesly šokující odhalení - látky považované za výhradní  produkty chemického průmyslu jsou přírodního původu.

 

Zvětšit obrázek
A už je to hotovo …


Emma Teutenová využila k určení původu chemikálií analýz obsahu izotopu uhlíku 14C metodou běžně používanou ke stanovení stáří archeologických nálezů. Ropa jako základní surovina chemického průmyslu je tak stará, že se v ní všechen uhlík 14C dávno rozložil. Stejně „vyhaslé“ jsou i z ní vyrobené chemikálie. Molekuly vzniklé v současné době v přírodě jsou uhlíkem 14C „nabité“. Platilo to i o údajných zpomalovačích hoření, které Emma Teutenová získala z tuku uhynulé velryby. Vysoký obsah uhlíku 14C vylučoval, že byly vyrobeny z ropy. S největší pravděpodobností je syntetizovaly mořské houby, bakterie či řasy. Velryba je konzumovala s potravou a ukládala je ve svém tělním tuku. Chemický průmysl nenesl na jejím úmrtí vinu a příčinu tragického skonu mořského obra nezbývá než označit za „přirozenou“.

 

… a může se začít s analýzami.

… a může se začít s analýzami.

Pramen:  Science

Datum: 21.07.2005 03:39
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz