Asertivita a čichová přitažlivost  
Tendence prosazovat se, být asertivní nebo dominantní patří k vlastnostem, které zásadně ovlivňují, zda daný jedinec vynikne ve svém oboru či ve své komunitě. Ponechme v tuto chvíli stranou, jak je asertivita důležitá k prosazení se v jednotlivých oborech lidské činnosti. Důležitější pro nás je, že tato vlastnost je znatelně výraznější u mužů a je často odměněna přízní druhého pohlaví. Jinými slovy větší sexuální aura se dá očekávat u Václava, který se právě probojoval do čela místních dobrovolných hasičů ve srovnání s jeho vrstevníkem Karlem, který tráví většinu času lepením modelů letadel.

 

Zvětšit obrázek
Muži nosili v podpaží vatové polštářky po dobu 24 hodin. Potem nasáklá vata byla dána do sklenic.

Mohla by se však dominance odrážet kromě chování i ve vůni mužů? A pokud ano, na čem by záleželo, zda budou ženy považovat vůni dominantních mužů za přitažlivou? K zodpovězení uvedených otázek jsme se rozhodli provést následující experiment: Požádali jsme 48 mužů, aby nosili v podpaží vatové polštářky po dobu 24h., a zároveň aby se vyhnuli ostrým a kořeněným jídlům (např. česneku, plísňovým sýrům apod.), pití alkoholu, kouření a používaní parfémů, deodorantů, sprchových gelů apod. Zároveň jsme je požádali o vyplnění krátkého dotazníku zjišťující psychologickou dominanci, který obsahoval tvrzení typu „snažím se kontrolovat konverzaci“, „nezdráhám se opravovat ostatní“ a pod.

Zvětšit obrázek
V době, kdy jsou ženy plodné, hodnotí jako atraktivnější vzorky vůní získané od mužů, kteří jsou dominantní.

Účastníci pokusu měli za použití sedmi-stupňové škály uvést jak moc je dané tvrzení vystihuje. Poté, co jsme od mužů získali vzorky s jejich vůní, požádali jsme 30 žen, které byly v plodné fázi (tj. ve folikulární fázi) menstruačního cyklu, a 35 žen, které byly v jiné fázi cyklu, o ohodnocení 12 vzorků ohledně jejich intenzity, příjemnosti a atraktivity. Hodnotitelek jsme se také zeptali, zda mají dlouhodobého partnera nebo jsou v danou chvíli nezadané.


Provedli jsme analýzu získaných dat a ukázalo se, že ženy v plodné fázi cyklu hodnotily jako atraktivnější vzorky vůní získané od mužů, kteří podle dotazníku vycházeli jako dominantní,. Nejsilnější byla tato souvislost ve skupině žen, které měly partnera. Podobný vztah u žen v jiných fázích cyklu nebyl zjištěn, a to bez ohledu na to, zda mají partnera či nikoliv.

 

Ukazuje se tedy, že dominantní muži mohou být pro ženy přitažliví, záleží ovšem na tom, zda mají partnera a zároveň v jaké jsou fázi menstruačního cyklu a zřejmě i na dalších faktorech, o kterých však můžeme v současnosti jen spekulovat. Také není jasné, jakým způsobem psychologická dominance ovlivňuje osobní vůni člověka. Je možné, že by psychologická dominance mohla mít souvislost s hladinami testosteronu. Mezi deriváty testosteronu patří i látky souborně nazývané jako androsteny, které jsou hojně produkovány v podpaží, a to především u mužů.

 

 

Podle těchto výsledků mají ženy tendenci oddělovat otcovství sociální a otcovství genetické.

Pokud bychom chtěli naše výsledky interpretovat z pohledu evoluční biologie, jsou v souladu s tzv. strategií kombinovaného partnerství (Mixed mating strategy). Tato teorie předpokládá, že ženy mohou mít tendenci oddělovat tzv. otcovství sociální a otcovství genetické. To znamená, že mohou preferovat, byť nevědomě, jiný typ muže pro dlouhodobý vztah a výchovu potomků a zároveň v období, kdy je možné otěhotnět, preferovat jako sexuálního partnera jedince se znaky, které odrážejí kvalitu jeho genů. Je jasné, že ne vždycky se kombinace těchto vlastností musí sejít v jedné osobě. Schopnost prosadit se s sebou nese celou řadu úskalí, a tak by dominantnost mohla vypovídat o genetických kvalitách daného jedince. Tato vlastnost však nemusí být tou nejlepší pro dlouhodobé partnerství, které často vyžaduje kompromisy a alespoň určitou míru empatie. Proto by ženy v plodné fázi cyklu mohly upřednostňovat vůni dominantních mužů, v jiných fázích však nikoliv.

 

Aby však nedošlo k mýlce. Rozhodně se tím nemá na mysli, že budeme slepě maximalizovat svůj reprodukční úspěch a že ženy se budou v polovině cyklu vrhat na dominantní muže. Spíše se tato tendence může projevovat v silnějším sexuálním apetitu či sexuálních fantaziích. Také je dobré zdůraznit, že logika typu „pokud se něco vyvinulo evolučně, je to přirozené, a tudíž i správné“ je naprosto scestná. Evoluční biologové se zabývají, kromě jiného, vlastnostmi (chováním), které zvyšují reprodukční úspěch a pokud se zabývají otázkami etiky, tak pouze jako domácí kutilové (amatéři).

Datum: 24.07.2005 04:04
Tisk článku


Diskuze:

Asi to bude pravda

Andrej,2005-07-31 18:19:58

Na Slovensku beži teraz česky seriál "Poišťovna štestí". V jednom dieli si jeden "poišťovak" posťažoval: "Nejkrásnejší holky dostanu vždycky ti největši grazlove". To som si zapamätal, pretože sa to zhoduje aj s mojimi skusenosťami. A teraz vidim, že dokonca aj s exaktným vedeckým výskumom.

Odpovědět

--

Vendy,2005-07-26 14:25:57

Výzkum mi připadá moc zajímavý ale pár věcí mi z článku není jasných. Jednak asertivita je úplně něco jiného než dominance. Asertivní může klidně být i úplně nedominantní člověk, který sebou akorát nenechá manipulovat- umí rozpoznat své hranice a rozhodne se kdo mu je může nabourat a kdo ne a kdyžtak za jakých podmínek, dál se naučí dobře a srozumitelně vyjadřovat atd.
Navíc právě slabší muži často o sobě přehnaně tvrdí, jak mají vše pod kontrolou atd. /viz otázka v dotazníku/ myslím že právě tato skupina se kryje se závisláky na posilování, kteří nijak skvělí, když na to dojde, nejsou. Takže vzhledem k tomu, že na jejich pach nejvíc reagovaly ženy, které už mělystálého partnera myslím, že jde ze strany žen o "nápad" si užít bez rizika, že budou v pokušení si toho zakomplexovaného ňoumu ponechat.

Odpovědět


Souhlas

Dwarf,2005-08-06 16:18:57

Dominantní a asertivní nejsou synonyma!

Odpovědět


:-)

xyz,2007-03-12 13:07:32

taky hezke vysvetleni, zda se ze interpretaci muze byt opravdu mnoho, casto mam pocit ze tyto 'vyzkumy' jsou spis o subjektivnim nazoru ktery je prezentovan jako jedine mozne vysvetleni, nez o tom jak to ve skutecnosti je.

Odpovědět

Možné úskalí ve výsledcích

Standa,2005-07-25 20:36:01

Je známo, že čichové preference žen souvisí i s graviditou a také s hormonální antikoncepcí (preference žen, které ji užívají, se snad podobají preferencím gravidních žen). Je možné, že tento vliv sehrál svou úlohu.

Odpovědět

Pozůstatek z dob zvířecích

jarmila,2005-07-25 13:15:13

To, že ženy v době plodnosti dávají přednost dominantním samcům je pozůstatek z dob zvířecích, kdy samice byly promiskuitní a kopulovaly s každým- ale v době plodnosti měl alfa samec na kopulaci s ní přednostní právo. Pak si ještě zajistil oplodnění samice tím, že svými spermiemi zazátkoval vchod proti cizím spermiím.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace