Ozonová díra nad Antarktidou mizí. Plné zotavení se čeká do roku 2066  
Nejnovější data o stavu ozonové potvrzují optimismus. Ozonové díry pokračují ve trendu mizení. Jako poslední by se měla zavřít ozonová vrstva nad Antarktidou, s čímž odborníci počítají kolem roku 2066. Předpovídat vývoj atmosféry, obzvláště na delší období, je sice obtížné a stát se může leccos, zdá se ale, že ozonová vrstva směřuje k uzdravení.
Ozonová díra nad Antarktidou, 10. září 2024. Kredit: CAMS/ECMWF.
Ozonová díra nad Antarktidou, 10. září 2024. Kredit: CAMS/ECMWF.

Jak lakonicky poznamenává Tom Hale na platformě IFL Science, ozonová vrstva v současnosti vypadá zdravá jako rybička. Podle odborníků je ostře sledovaná ozonová díra nad Antarktidou relativně malá, což představuje další důkaz slibného hojení ozonové vrstvy.

 

Laurence Rouilová. Kredit: L. Rouil.
Laurence Rouilová. Kredit: L. Rouil.

Nejnovější data o ozonové vrstvě kolem sebe šíří dobrou náladu. Při zachování současného trendu by se měla ozonová vrstva plně navrátit do stavu v roce 1980, tedy do situace před objevením ozonových děr, v roce 2066. V té době by se měla uzavřít díra nad Antarktidou, zatímco díra nad Arktidou by měla zmizet v roce 2045 a narušení ozonu ve zbytku světa už v roce 2040.

 

Světová meteorologická organizace zveřejnila tyto optimistické zprávy letos 16. září (2024), tedy na Mezinárodní den ochrany ozónové vrstvy. Je to výročí podpisu Montrealské protokolu o látkách poškozujících ozonovou vrstvu, který se odehrál 16. září 1987. Cílem protokolu bylo zamezit výrobě a spotřebě 96 chemických látek, plně a také částečně halogenovaných uhlovodíků, tedy „freonů.“ Bylo o nich zjištěno, že velmi dlouho přetrvávají v atmosféře a likvidují tam ozonovou vrstvu.

Logo. Kredit: služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service.
Logo. Kredit: služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service.

 

Jak podotýkají experti evropské monitorovací služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS), ozonová díra nad Antarktidou se letos vytvořila pozdě, v souvislosti s narušením polárního vortexu a dramatickým oteplením ve stratosféře, k němuž došlo letos v červenci.

 

Výsledkem byly strašidelně letní teploty ve velké části Austrálie, přestože tam teď končí zima. A také relativně malá Antarktická ozonová díra. Nicméně, z dat vyplývá, že hojení ozonové vrstvy pokračuje a že zřejmě opravdu směřuje k uzdravení.

 

Podle Laurence Rouilové, ředitelky služby CAMS, ozonovou samozřejmě ovlivňuje celá řada faktorů, včetně ryze přírodních, jako jsou například vulkány. Ukazuje se ale, že lidmi vypouštěné freony jsou zásadním hybatelem změn v ozonové vrstvě. Pokud si to v nacházejících letech nějak nepokazíme, měla by se ozonová vrstva v relativně blízké době zcela uzdravit.

 

Video: 3D rendering of the ozone hole evolution in 2024

 

Literatura

IFL Science 17. 9. 2024.

Datum: 19.09.2024
Tisk článku

Související články:

Ozonové díry škodí životu, ale antarktické ledovce chrání     Autor: Josef Pazdera (16.12.2018)
Pozemská atmosféra si udrží kyslík možná už jen 1 miliardu let     Autor: Stanislav Mihulka (09.03.2021)
Země před 2 miliony let prošla chladnými mračny. Zesílilo to doby ledové?     Autor: Stanislav Mihulka (13.06.2024)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz