Bohatstvím ku zdraví? Jak kdy a jak kde  
Vyšší vrstvy jsou nejčastějšími zdravotními problémy ohrožené především v období, kdy země výrazně bohatne. Takový je alespoň závěr epidemiologické studie podniknuté ve třech evropských zemích.

Obecně lze říci, že bohatství koresponduje se zdravím, korelace má však řadu podob, kdy závislost není zdaleka tak jednoznačná. Rozsáhlý výzkum v této souvislosti se zaměřil na děti z Dánska, Estonska a Portugalska. Analyzována byla především náchylnost ke kardiovaskulárním chorobám (na základě krevních odběrů), výzkumu bylo podrobeno asi 3 000 dětí ve věku mezi 9 a 15 lety.


 

Zvětšit obrázek
Přejídání se stává životním stylem nižších vrstev obyvatel.

A výsledek?
V Dánsku platilo, že děti rodičů s vyšším vzděláním a vyšším příjmem byly také zdravější.  Epidemiologové z University of Bristol, která studii prováděla, byli však překvapeni, když v Estonsku a Portugalsku zjistili opak.
Předložený výklad říká, že tento paradox nastává v zemích, které teprve nedávno zbohatly nebo se právě nacházejí ve fázi hospodářského vzestupu. Bohatší a vzdělaní lidé zde hodně pracují, používají automobily, přejídají se, stravují se opulentně v restauracích a nevěnují příliš času pohybu. Ve stabilizovaných ekonomikách, jejichž příkladem v průzkumu bylo Dánsko, už nic z toho neplatí, není třeba bohatnout způsobem, při kterém si člověk ničí zdraví. Přejídání se naopak stává životním stylem nižších vrstev (typicky třeba v USA). Trend zaznamenaná v Estonsku a Portugalsku by brzy mohl skutečně masově zasáhnout také expandující ekonomiky Indie a Číny...

Pramen: http://www.newscientist.com/article.ns?id=dn7712


Poznámky:
- Záleží na tom, že analyzovány byly děti z určitých rodin? Jak by to dopadlo v případě dospělých?
- Jak by takový výzkum dopadl v Česku? Nasnadě by bylo zařadit nás do jedné skupiny s rozvíjejícími se, dosud však relativně chudými ekonomikami typu Estonska a Portugalska. Soudím ale, že zde se všichni přecpáváme bůčkem, řízkem a pivem ve vzácné harmonii, ať už jsme sociálně situováni jakkoliv. Nakonec - alespoň něco ze života máme.
- Dánsko, Portugalsko a Estonsko se od sebe budou odlišovat nejspíš ještě celou řadou dalších faktorů. Byla třeba zohledněna konzumace alkoholu? (ta nejspíš nějak také souvisí se sociálním statutem)
- Zásadní námitka je však následující. Něco jiného je vykazovat náchylnost k určité chorobě a pak skutečně zemřít. Velmi účinnou prevencí proti infarktu je kupodivu právě úspěch a vysoká pozice ve společenské hierarchii. To, že infarkt postihuje přednostně manažery, je pověra. Tlustý ředitel-kuřák má v daném věku menší pravděpodobnost infarktu než hubený vrátný, a to bez ohledu na hladiny cholesterolu. Je prostě lepší být bohatý, úspěšný - a jakoby nádavkem navíc i zdravý. Podrobněji viz http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/ID/B29997A53FB5F0A1C1256E970048C3A1


 

Autor: Pavel Houser
Datum: 25.07.2005 12:14
Tisk článku


Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Pavel Bedrník,2015-03-20 17:24:51

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze výhradně pro rozumné lidi

Odpovědět

Pokud se pamatuji, již před 30 lety

Saša,2005-07-26 10:20:47

u nás probíhaly takové výzkumy. Na objednávku strany a vlády i z podnětu sociologů, psychologů a lékařů.
Nemohu již sloužit přesnými citacemi a odkazy, ale pamatuji na opakovaně vyjadřované překvapení nad zjištěnou nepřímou úměrou mezi rodinnými příjmy a částkou vynakládanou na potraviny (v absolutní hodnotě).
Vysvětlovalo se to všelijak, většinou jako komplex příčin, z nichž vzpomínám na:
- chudší lidé mají větší pocit nejistoty z budoucnosti a proto instinktivně dělají v těle zásoby na horší časy;
- příjem potravin, zejména sladkostí, je tlumičem stressu i mírnějších depresí;
- nízkopříjmové rodiny jsou méně motivovány ke snaze šetřit na drahé věci (ušetřit potřebnou sumu je pro ně obtížnější a představuje to dlouhodobější sebeúkor);
- korelace mezi výší příjmů a výší vzdělání a korelace mezi výší vzdělání a kvalitou inteligence opodstatňuje závěr, že obcování chudších a patrně tedy hloupějších lidí je více provázeno konsumací potravin a alkoholu, neb si v podstatě nemají o čem povídat; čas který sebevzdělání a intelektuálním činnostem a "kulturní" zábavě věnují chytří lidé a vzdělaní lidé (tyto množiny se samozřejmě zcela nekryjí, byť jejich průnik dříve býval větší i přes všechny komunistické regulace a systém positivní diskriminace - dnes se průnik zmenšuje zejména pro prudký pokles nároků na kvalitu a kvantitu schopností a vědomostí potřebných pro absolutorium středních a už i vysokých škol) mají hloupí lidé nazbyt a využijí ho více pro konsumaci potravin a nápojů.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace