Housenka chytá šneky do pavučiny  
Housenky si obvykle představujeme jako monstra požírající rostlinstvo. Havajská housenka je dravec, který loví kořist pomocí „pavučiny“.


 

Pro šneky nemá slabost jen francouzská kuchyně. Má na ně spadeno i housenka havajského motýla Hyposmocoma molluscivora.

Chceme-li naznačit krajní nepravděpodobnost nějaké události, vypomáháme si slovními obraty ze zvířecí říše. Říkáme „jen co kočka vejce snese“ nebo „kdyby prase mělo křídla“. Pokud toužíte po inovacích, vyškrtněte předem „perlu“ odkazující na doby „až housenka sežere šneka“.

 

Zvětšit obrázek
Hyposmocoma molluscivora.


Housenky havajského motýla Hyposmocoma molluscivora  šneky konzumují. Mezi vědci se o „šnekožravé“ housence z pralesů na havajském ostrově Maui šuškalo delší dobu. Entomolog Daniel Rubinoff z University of Hawaii v Manoa to považoval za entomologickou latinu.


 

 

Zvětšit obrázek
Daniel Rubinoff


„Myslel jsem si, nojó – podle všeho se nejvýš sem tam přiživí na nějakém mrtvém plži,“ přiznal Rubinoff redaktorům časopisu New Scientist.


 

Housenky jsou z valné většiny vegetariáni. Těch pár dravých druhů se specializuje na hmyz, který mají šanci s ohledem na své tělesné proporce zvládnout.

 

Zvětšit obrázek
Upoutaného šneka housenka sežere – zaživa a od hlavy.

Housenky  motýla Hyposmocoma molluscivora dorůstají délky kolem 1 centimetru a šneci se zdáli být nad jejich síly. Rubinoff spolu se svým studentem Williamem Hainesem housenky nachytal a odnesl si je do laboratoře. Tam je  pak fascinovaně pozorovali, jak si poutají malé šnečky k listům pavučinovitými vlákny, aby si je znehybnily. Bez toho by jim šneci rychle utekli – tedy ne „po svých“, ale tím, že by se pustili listu a spadli by na zem. Upoutaného šneka housenka sežere – zaživa a od hlavy.

 


Motýl Hyposmocoma molluscivora je taxonomickou novinkou. Patří k rodu čítajícímu asi 350 druhů, jež jsou všechny do jednoho havajskými endemity. Věda ho donedávna  neznala, stejně jako neměla tušení o masožravých choutkách jeho housenek. Rubinoff už odhalil na čtyřech dalších havajských ostrovech blízce příbuzné motýly, jejichž housenky se živí stejně a k lovu kořisti využívají stejnou taktiku. 

Hyposmocoma molluscivora

Pro šneky nemá slabost jen francouzská kuchyně. Má  na ně spadeno i housenka havajského motýla Hyposmocoma molluscivora.

Pramen:
Science
The University of Hawai

Datum: 24.07.2005 18:00
Tisk článku

Lov dinosaurů Posviť si -
 
 
cena původní: 189 Kč
cena: 166 Kč
Lov dinosaurů Posviť si


Diskuze:

Obrázky

Václav Horký,2007-06-03 20:30:31

Dobrý den,
mohu nahrát obrázky tohoto motýla na Wikimedia Commons? Když ano, pod jakou licencí?
Děkuji,
Václav Horký

Odpovědět

Jako zahrádkář amatér důrazně žádám

Saša,2005-07-26 10:29:59

českou vládu, aby urychleně zajistila introdukci tohoto báječného motýla v Čechách i na Moravě. Nebo aspoň na mé zahradě.

Odpovědět

chrostici

kecup,2005-07-26 02:08:22

Jen bych podotknul ze larvy nasich ceskych domacich chrostiku stavi pod vodou miniaturni sitky do kterych chytaji vodni hmyz. Ja vim chrostik neni motyl i kdyz jak dospelec tak i larva vypada dost podobne tem obrazkum tady.

zdravim

kecup

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace