Blízká supernova by mohla ukončit hon na temnou hmotu  
Pokud by astrofyzici měli ohromné štěstí a v Mléčné dráze nebo blízké satelitní galaxii exploduje supernova – a pokud bude gamateleskop Fermi natočený správným směrem – mohli by detekovat projevy axionů, dnes asi nejvíce slibných kandidátů na temnou hmotu. Anebo by mohli naopak vyloučit existenci mnoha typů axionů a podstatně zúžit pátrání.
Magnetické pole magnetaru by mohlo generovat gama záření z axionů. Kredit: NASA/Penn State University/Casey Reed.
Magnetické pole magnetaru by mohlo generovat gama záření z axionů. Kredit: NASA/Penn State University/Casey Reed.

Vysilující hon na temnou hmotu, která nám stále uniká mezi prsty, by mohl rázem skončit. Buď úspěchem anebo zastavením velkého počtu soudobých experimentů, o nichž by se ukázalo, že míří vedle. Je ale nutné, aby astrofyzici měli ohromné vědecké štěstí. Vzhledem k tomu, že vědci nemají k dispozici lektvar Felix Felicis, je to čekání na zázrak, k němuž nejspíš jen tak nedojde.

 

Benjamin Safdi. Kredit: University of California, Berkeley.
Benjamin Safdi. Kredit: University of California, Berkeley.

Astrofyzici University of California, Berkeley nabízejí scénář, který vyžaduje velmi blízkou supernovu a velmi šťastnou souhru okolností. Pokud temná hmota existuje v podobě částic a jsou to axiony určitého typu, měli bychom je být schopni objevit během pár sekund od počátku exploze supernovy.

 

Axiony, jak si je představujeme, by totiž měly vznikat v ohromném množství během prvních 10 sekund po zhroucení jádra masivní hvězdy. Poté by tyto axiony měly uniknout z centra dění a v intenzivním magnetickém poli zhroucené hvězdy se přeměnit na vysokoenergetické fotony gama záření.

 

Detekce takového gama záření by mohla odkrýt hmotnost axionů, zejména pokud existují jako QCD axiony, po nichž dnes pátráme v obrovském rozsahu teoreticky možných hmotností. Anebo pozorování supernovy vyloučí existenci axionů typu QCD ve velkém rozsahu hmotností axionu, což povede k okamžitému konci celé řady experimentů, které jsou považovány za nejvíce nadějné pro objevení temné hmoty.

 

Scénář s blízkou supernovou. Kredit: Benjamin Safdi, UC Berkeley.
Scénář s blízkou supernovou. Kredit: Benjamin Safdi, UC Berkeley.

Zní to docela jednoduše. Problém je v tom, že by muselo jít o explozi supernovy v Mléčné dráze nebo v některé z velmi blízkých satelitních galaxií Mléčné dráhy, jako jsou třeba Magellanova mračna. Jenomže supernovy v Mléčné dráze a blízkých galaxiích jsou velice vzácné. V Mléčné dráze nevybouchla přesvědčivá supernova několik set let. Nejmladší blízkou supernovu SN 1987A jsme pozorovali v roce 1987, ve Velkém Magellanově mračnu. Tehdy jsme ale bohužel neměli žádný dalekohled, který by bylo možné využít k objevení axionů.

 

Takže bychom teď museli mít štěstí, že exploduje blízká supernova. Další věc je, že pro získání potřebných dat máme na orbitě jediný vhodný vesmírný dalekohled, americký Fermi Gamma-ray Space Telescope. Ten ale nepokrývá celou oblohu. Protože jde o sekundy, musel by se Fermi dívat přímo do oblasti, kde taková blízká supernova exploduje. Vzhledem k parametrům teleskopu Fermi je v současné době šance na to, že dalekohled bude natočený správným směrem, zhruba 1:10.

 

To není zrovna mnoho. Benjamin Safdi a jeho kolegové proto navrhují vypustit na orbitu celou konstelaci vesmírných gamateleskopů, které by nepřetržitě pokrývaly 100 procent oblohy. Mohly by samozřejmě sledovat i jiné události, ale především by nám poskytly jistotu, že blízkou explozi supernovy nepropásneme. Pro konstelaci navrhují zvučné jméno GALactic AXion Instrument for Supernova, čili GALAXIS.

 

Video: November 14, 2022: Benjamin Safdi

 

Literatura

UC California, Berkeley 21. 11. 2024.

Physical Review Letters 133: 211002.

Datum: 23.11.2024
Tisk článku

Související články:

Je mikrovlnné záření způsobeno tepelným zářením mezigalaktického prachu?     Autor: Vladimír Wagner (26.01.2020)
Vědci proskenovali dvě blízké neutronové hvězdy při honu na temnou hmotu     Autor: Stanislav Mihulka (24.12.2020)
Pozorování velmi masivních galaxií krátce po Velkém třesku mění pohled na jejich evoluci     Autor: Vladimír Wagner (26.02.2023)
Odmaskují temnou hmotu pulzary?     Autor: Stanislav Mihulka (09.10.2023)
Gravitačně se hmota s antihmotou přitahují     Autor: Vladimír Wagner (08.12.2023)
Projekt BREAD chytá temné fotony speciální anténou     Autor: Stanislav Mihulka (04.05.2024)
Nový výzkum: Neutronové hvězdy by mohly být obklopeny mračnem axionů     Autor: Stanislav Mihulka (20.10.2024)



Diskuze:

Tak ona dostatečně blízká supernova...

Tomáš Petrásek,2024-11-25 22:33:18

by ukončila nejen hon na temnou hmotu, ale i udílení grantů na blbosti, deficit státního rozpočtu, válku na Ukrajině, globální oteplování atd. Ale toho se v nejbližších tisíciletích asi nedočkáme, žádný kandidát není dostatečně blízko ;-)
Ad temná hmota - mám dojem, že většina fyziků z jejího zavedení do modelů chování vesmíru nadšením zrovna neskáče, a byli by jedině rádi, kdyby se jim povedlo ji nějak teoreticky "odvysvětlit", aby pro popis všehomíra nebylo nic takového potřeba. Zatím se to kloudně nepovedlo, jinak už by temná hmota strašila akorát v učebnicích historie po boku kosmického éteru a planety Vulkán. A nedaří se to už fakt dlouho (první indikace temné hmoty jsou víc jak sto let staré). Je to takové trapné, odvysvětlit ji nelze, ale detekovat ji taky ne.
Na druhou stranu, je snad někde psáno, že ve vesmíru nemůžou být věci, které (při dnešní úrovni vědění) nedokážeme změřit ani teoreticky popsat?

Odpovědět


Re: Tak ona dostatečně blízká supernova...

D@1imi1 Hrušk@,2024-11-26 00:29:04

Většina fyziků ze zavedení temné hmoty možná nadšením neskáče a byli by radši kdyby ji šlo nějak odvysvětlit, otázkou je, jestli se to týká konkrétně těch, kteří se jejímu studiu věnují :-) Představte si, že se začnete specializovat na nějaký podobor, vybudujete si v komunitě pozici a nakonec váš obor zanikne, protože se ukáže, že vše stálo jen chybách měření (například). K tomu připočtěte, že každá instituce si v první řadě musí zajistit finance na svoje fungování. Získáte systém motivující k opevňování mainstreamové fyziky, která zajišťuje předvídatelnost grantů.

Taky jsem se nejednou setkal s prohlášením, že kdyby už ve fyzice neexistovaly žádné rozpory, byla by to nuda a problémy dělají fyziku zajímavou. Takže je opravdu otázka, kolik fyziků by vyškrtnutí temné hmoty uvítalo.

Nicméně kolik prostředků jde na ten teoretický výzkum ve srovnání se sondami a teleskopy, které získávají skutečná data? Třeba jde jen o zlomek a pak by bylo zbytečné do toho rýt. Pokud ne, možná by bylo vhodné přesunout prostředky na ten sběr dat...

Odpovědět

co kyby se granty davali

Zdeno Janeček,2024-11-24 16:36:59

davat granty na blosti je v dnesne dobe normalne.
Jediny predpoklad temne hmoty je ryclejsi rozpinani vesmiru, nez je pry mozne.
Co se tak podivat na tento virtualni problem ??

Odpovědět


Re: co kyby se granty davali

Mintaka Earthian,2024-11-25 00:06:03

Dřív si lidé, s podobnými názory, vystačili s argumentem: "A bude kvůli tomu chleba levnější?".

Na ten "virtuální problém" se samozřejmě dívá spousta lidí. Jenže zatím se na "zrušení" TH nebo rovnou i TE, jaksi nedohodli.

Co se financí na granty týče, doporučuji raději zalobbovat, aby naši státní zaměstnanci neplatili miliardy za licence standardních softwarových produktů, ale začali používat kvalitní a osvědčené Open Source alternativy, které budou mít TCO významně nižší.

Odpovědět


Re: co kyby se granty davali

Vít Výmola,2024-11-25 13:25:23

To jste jim to nandal! A určitě nandáte ještě víc, až se doučíte rozdíl mezi temnou hmotou a temnou energií.

Odpovědět


Re: co kyby se granty davali

Petr Mikulášek,2024-11-25 20:10:35

Ale má pravdu. Článek se jmenuje "Blízká supernova by mohla ukončit hon na temnou hmotu". No a ten hon by ukončilo i stopnutí financování do doby, než se dostatečně prokáže smysluplnost hypotézy ΛCDM. Ona má totiž pár docela ošklivých trhlin...

Odpovědět

charakter temne hmoty

Eva M,2024-11-24 06:46:21

Chapu spravne ze tou nejpodstatnejsi charakteristikou temne hmoty je, ze chybi v jakychsi vypoctech k tomu, aby je bylo mozno prohlasit za spravne?
Takova velicina z rodu Pisvejcovych konstant a tak?

:) no podle mne to vypada, ze je kvantova teorie akorat takovy model, od ktereho je na urcitem levelu potreba upustit.
Ty castice a jejich drahy jsou projevem interferenci jakychsi "vln" ve vicerozmernem "prostoru". Neni to "marmelada", je to (jak jsem si cerstve nasla) Huygensův–Fresnelův princip
Co se "vlni", to se mne fakt neptejte, asi henten "prostor"

:p nemate zac.
:P az to spocitate, z nobelovky poslete mi za vysvetleni ctvrtinu.

V tomto radobynehmotnem svete, ktery vnimame tak, jak nam (patrne) fyzikalne fungujici receptory zprostredkujou, se prachy fakt hodi ;)

Odpovědět


Re: charakter temne hmoty

Petr Mikulášek,2024-11-25 17:47:01

Ne. Nejpodstatnější a zatím jedinou prokázanou vlastností temné hmoty i temné energie je, že dokáže generovat "z ničeho" granty na výzkum. Všecko ostatní, včetně její neexistence, je přece vedlejší.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz