Dešťová energetika: Jak těžit elektřinu, když prší?  
Vodní energetika bývá vázaná na vodní toky, nádrže, vlny nebo mořská pobřeží. Dešťová energetika by mohla využívat kapky deště, které jsou dostupné alespoň někdy téměř kdekoliv. Nová technologie týmu National University of Singapore těží energii z kapek procházejících trubičkami.
Dešťová elektrárna. Kredit: SM a inteligenci Zoner AI Image Creator.
Dešťová elektrárna. Kredit: SM a inteligenci Zoner AI Image Creator.

Když je řeč o obnovitelné energii z vody, člověka asi na prvním místě napadnou hydroelektrárny, masivní stavby, které se tyčí za ohromnými přehradami, případně na divokých říčních tocích. Další možností jsou vlnové nebo přílivové elektrárny, které zase vyžadují vlny nebo příliv, což jsou rovněž fenomény, které nejsou dostupné úplně všude.

 

Siow Ling Soh. Kredit: NUS.
Siow Ling Soh. Kredit: NUS.

Jak ale taktně upozorňuje Michael Franco na platformě New Atlas, existuje jeden typ vody, který je v menších či větších intervalech dostupný prakticky na všech místech na Zemi. Je to déšť. Badatelé National University of Singapore (NUS) vyvinuli pokročilou technologii, která dokáže těžit elektřinu z energie dopadajících kapek deště.

 

Jak vysvětluje vedoucí týmu Siowling Soh, klíčové je, aby kapka deště prošla vertikální trubičkou. Díky specifickému, takzvanému zátkovému proudění vody (plug flow) padající kapka v trubičce generuje určité množství elektřiny. Tímto způsobem je podle Soha možné těžit energii deště a proměnit ji na „zelenou“ elektřinu.

 

Soh a jeho kolegové postavili zařízení pro těžbu dešťové elektřiny v laboratoři. Vytvořili věžovou konstrukci zakončenou kovovou jehlou, ze které odkapávala voda v kapkách zhruba o velikosti deště. Pod věž umístili vertikální trubici z elektricky vodivého polymeru o výšce 32 cm a průměru 2 mm. Když kapky dopadly na horní část trubice, rozpadly se na menší kapky, mezi nimiž byl vzduch. Tím v trubici vznikl zátkový tok.

 

Když voda se vzduchem putovala trubicí směrem dolů, oddělovaly se elektrické náboje a zařízení těžilo elektřinu. Tento systém se zátkovým tokem byl pětkrát účinnější než srovnatelný systém se stálým tokem vody. Zařízení dokáže přeměnit asi 10 procent energie padající vody na elektřinu.

 

Siow Ling Soh. Kredit: NUS.
Siow Ling Soh. Kredit: NUS.

Další testování ukázalo, že dvě takové trubice generují dost energie na to, aby poháněla celkem 12 LEDek. Výkonná přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně to sice není, ale podle tvůrců bude možné takové systémy s velkým počtem trubiček instalovat na střechy budov a podobná místa, kde nějakou energii vytěží. Badatelé rovněž předpokládají, že v reálném dešti by výkon dešťové energetiky mohl s trochou štěstí být ještě výkonnější než v laboratoři.

 

Video: Breaking the Wall of Static Charge

 

Literatura

New Atlas 16. 4. 2025.

ACS Central Science online 16. 4. 2025.

Datum: 23.04.2025
Tisk článku


Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz