Lehká plastová zrcadla mohou podstatně zlevnit solární termální energii  
Solární termální energetika je jako na koni. Globální oteplování jí hraje do karet. Teď jde o to, aby byla co nejlevnější. Australští odborníci rafinovaně využili vlastní vynález plastových zpětných zrcátek a vyvinuli nerozbitná a velmi lehká zrcadla z plastu, která by mohla zlevnit solární termální energii až o 40 procent.
Solární energetika nabírá na obrátkách. Kredit: Csp.guru, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Solární energetika nabírá na obrátkách. Kredit: Csp.guru, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Konvenční solární energetika i solární termální energetika sice v obou případech využívají sluneční záření, ale velmi odlišným způsobem. Solární termální systémy těží energii z tepelného záření Slunce. Pomocí zrcadel nebo čoček odrážejí sluneční záření do absorbéru, kde se přeměňuje na tepelnou energii. Vyrobené teplo lze využít k ohřátí budov, vody nebo pro celou řadu průmyslových a zemědělských procesů.

 

Na zrcadlech záleží. Kredit: afloresm, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.
Na zrcadlech záleží. Kredit: afloresm, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0.

Solární termální energetika může zajišťovat například výrobu chemikálií či papíru, odsolování vody, barvení látek, produkci potravin, sušení biomasy, sterilizování půdy nebo třeba úpravu znečistěné vody. Obecně je velmi užitečná v procesech, které vyžadují velké množství tepla při teplotách zhruba 100 až 400 °C.

 

Výzkumný tým University of South Australia (UniSA) pracuje na tom, aby solární termální energetika byla ještě přístupnější. Již dříve vyvinuli technologii nerozbitných zpětných zrcátek pro automobily, která jsou o polovinu lehčí než jejich skleněné protějšky. Také se s nimi podstatně snadněji manipuluje.

Marta Llusca Janeová a její kolegové tuto technologii adaptovali pro využití v solární termální energetice. Jsou přesvědčeni, že by nerozbitná zrcadla mohla v tomto odvětví snížit cenu vyráběné energie až o 40 procent. Plast použitý pro tyto zrcadla je běžně dostupný. Po vylepšení speciálními povrchy funguje jako zrcadlo.

 

Logo. Kredit: University of South Australia.
Logo. Kredit: University of South Australia.

Tým UniSA otestuje dva modelové systémy tvořené panely s mnohovrstevným odrazivým povrchem z hliníku a křemíku. Pilotní provoz proběhne v inovačním hubu pro technologie produkce vína Vineyard of the Future australské Charles Sturt University.

 

Podle Colina Halla z UniSA, který technologii plastových zrcadel původně vynalezl, je solární termální energetika šikovným řešením pro vyprahlou a sluncem spalovanou Austrálii. Obvykle je to hendikep, tak proč toho pro jednou nevyužít? Janeová k tomu dodává, že používání tepla pro průmyslové procesy je zodpovědné za ohromujících 25 procent globální spotřeby energie a 20 procent globální produkce oxidu uhličitého. Jejich plastová zrcadla by se mohla stát zajímavým želízkem v ohni možných řešení.

 

Video: Unbreakable.

 

Literatura

New Atlas 18. 5. 2025.

Datum: 19.05.2025
Tisk článku

Související články:

Termosolární elektrárna v Andalusii     Autor: Stanislav Mihulka (29.03.2012)
Dvojfunkční energetická věž TTSS dodává energii nepřetržitě     Autor: Stanislav Mihulka (07.12.2023)
Solární tepelná past překonala 1 000°C. Na obzoru je solární průmysl     Autor: Stanislav Mihulka (02.06.2024)



Diskuze:




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz