Elektřina z Měsíce: Přílivové turbíny dosáhly rekordu ve spolehlivosti  
Příliv znamená energii bez fosilních paliv. Je to ale divoká přírodní síla, k jejímuž zkrocení jsou nutné kvalitní technologie. Přílivové turbíny série Proteus AR s komponentami SKF vydržely pracovat šest let v přílivech na pobřeží Skotska bez neplánované údržby. Odolnost je klíčová pro ekonomickou životaschopnost přílivové energetiky.
3 MW přílivová turbína Proteus AR3000. Kredit: SKF.
3 MW přílivová turbína Proteus AR3000. Kredit: SKF.

Přílivová energetika představuje pozoruhodný a do značné míry předvídatelný zdroj, okořeněný romantikou, protože je to svým způsobem energie z Měsíce. Praktické využití přílivů není snadné, ale pracuje se na tom. Jeden z lídrů v tomto odvětví, švédský technologický gigant SKF, nedávno dosáhl rekordu ve spolehlivosti turbín pro přílivovou energetiku. V zařízení MeyGen ve Skotsku turbíny s jejich komponentami pracovaly 6 let bez neplánované údržby.

 

Přílivové turbíny musejí mít výdrž. Kredit: SKF.
Přílivové turbíny musejí mít výdrž. Kredit: SKF.

Pro přílivovou energetiku je to významný úspěch. Vzhledem k četným obtížím a technologickým překážkám se rozvíjí jen pomalu. K hlavním problémům patří i ty to, že turbíny instalované v oblastech, kde je dostatečně výrazný příliv, obvykle vyžadují časté servisní zásahy. Čím více budou přílivové turbíny soběstačné, tím bude přílivová energetika více ekonomicky životaschopná.

 

Výdrž turbín je pro těžbu elektřiny z přílivu zásadní. V zálivu Fundy, na pomezí kanadských provincií Nový Brunšvik a Nové Skotsko na pobřeží Atlantiku, se odehrává zřejmě největší vertikální příliv na světě, jehož průměrná výška je neuvěřitelných 17 metrů. Zdálo by se, že je to skvělé místo pro přílivovou energetiku, ale zdejší přílivové proudy jsou natolik divoké, že obvykle rozsekají přílivové turbíny na kusy. Ve světě se najdou i příznivější místa, ale přílivové turbíny každopádně musejí vydržet proudění vody o rychlosti 11 km/h.

SKF při řešení těchto problémů spojili síly s britskou společností Proteus Marine Renewables. Vznikly turbíny Proteus série AR, vybavené speciálními ložisky od SKF, které získaly zmíněný rekord šesti let provozu bez neplánované údržby. Pracovaly v hloubce téměř 30 metrů, v areálu projektu MayGen, kde by měl vzniknout největší přílivový park na světě.

 

Přílivová farma. Kredit: SKF.
Přílivová farma. Kredit: SKF.

SKF dodají komponenty pro nejnovější a nejvýkonnější přílivové turbíny společnosti Proteus, AR3000 o výkonu 3 MW. V průběhu příštích 5 let by měly být instalovány ve Skotsku, Francii a Japonsku. Každá z těchto turbín by měla utáhnout asi 3 tisíce domácností. Ve společnosti Proteus doufají, že poté bude následovat 300 dalších turbín.

 

Mohl by to být průlom, na který přílivová energetika čeká. Ještě v roce 2021 poháněla přílivová elektřina ve světě jen asi 400 tisíc domácností. Jak říká výkonný ředitel společnosti Proteus Drew Blaxland, odborníci odhadují, že v Evropě máme při současném stavu technologií potenciál získávání energie z přílivu asi 15 GW, což je elektřina pro 15 milionů domácností. Na celém světě je to zhruba 100 GW.

 

Video: AR3000: World’s Largest Turbine – Powered by Proteus Marine Renewables

 

Literatura

New Atlas 2. 7. 2025.

Datum: 14.07.2025
Tisk článku



Diskuze:

omezený zdroj

František Liška,2025-07-14 17:37:39

100 GW celosvětově, to je překvapivě omezený zdroj. Tady třeba píšou, na str. 4 https://www.dbresearch.com/PROD/RPS_EN-PROD/PROD0000000000522499/German_energy_supply_at_a_historical_turning_point.pdf, že jenom v Němecu je špička 80 GW.

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz