Bostonský spin-off institutu MIT Electrified Thermal Solutions se spojil s Harbison WalkerInternational (HWI), jedním z největších dodavatelů žáruvzdorných materiálů ve Spojených státech. Společně budou vyrábět elektricky vodivé žáruvzdorné cihly E-brick, které vyvinuli a patentovali Electrified Thermal Solutions.
Tyhle speciální cihly jsou základním prvkem technologie Joule Hive Thermal Battery. Jde o systém, který využívá obnovitelnou elektřinu k produkci a uskladnění tepla, které může dosáhnout teploty až 1 800 °C. Takový žár je dostatečný pro energeticky náročné průmyslové procesy, které obvykle závisejí na fosilních palivech, jako je výroba oceli, cementu nebo skla.
Cihly E-bricks budou vyrábět již existující továrny HarbisonWalkerInternational (HWI), aniž by bylo nutné vybudovat novou infrastrukturu, takže bude relativně snadné rychle vyrobit velké množství těchto cihel.
Electrified Thermal Solutions plánují spustit první komerční systém Joule Hive už letos (2025). Jejich ambiciózním dlouhodobým cílem je do roku 2030 vybudovat pro průmyslové aplikace cihlové baterie s celkovým výkonem 2 gigawatty.
Jak říká výkonný ředitel a spoluzakladatel Electrified Thermal Solutions Daniel Stack, průmyslové procesy náročné na teplo představují jednu z největších výzev při řešení emisí uhlíku. Většina energie, kterou taková průmyslová výroba spotřebuje, v dnešní době pochází z fosilních paliv.
Technologie Joule Hive má ambici to změnit. Schopnost elektricky vodivých cihel E-bricks uskladnit a v případě potřeby uvolnit extrémní teplo otevírá dveře pro dekarbonizaci v těžkém průmyslu. Tyto žáruvzdorné cihly odolávají extrémním podmínkám a samy generují teplo, zabíjejí tedy dvě technologické mouchy jednou ranou. Poptávka po cihlách E-bricks roste. Extrémně horké cihlové baterie se ukazují jako slibná záležitost.
Video: 9 20 22 Sustainability Electrified Thermal Solutions
Video: E-Bricks Revolutionizing Industrial Heat with Clean Energy Storage
https://www.youtube.com/watch?v=lyzpIdMPmeo
Literatura
V cihlách tikají hodiny
Autor: Jaroslav Petr (27.05.2009)
Pálené cihly ve funkci superkondenzátorů a úložiště energie
Autor: Josef Pazdera (18.08.2020)
Ve Finsku spustili první komerční termální „baterii“ s hromadou písku
Autor: Stanislav Mihulka (08.07.2022)
„Opékač cihel“ slibuje rázně omezit emise uhlíku
Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2022)
Ultrahorké uhlíkové baterie jsou velmi levným úložištěm tepla a energie
Autor: Stanislav Mihulka (10.09.2023)
Solární průmysl: Ohnivzdorné cihly uskladní teplo pro průmyslové procesy
Autor: Stanislav Mihulka (05.08.2024)
Diskuze: